Felelős társaságok

Elon Musk bedöntötte a bitcoin árfolyamát

Bezuhant a kriptodeviza árfolyama, miután a Tesla-vezér közölte: környezetvédelmi okokból mégsem lehet majd bitcoinért Teslát venni.

Zuhanni kezdett a bitcoin és a többi kriptodeviza – sőt, a Tesla – jegyzése is, miután a vezető elektromos autógyár elnök-vezérigazgatója a Twitteren közölte: mégsem lehet majd az autóikhoz virtuális fizetőeszközökkel hozzájutni.

Mint írta, a bitcoin bányászat miatt rohamosan nőni kezdett a környezetszennyező fosszilis anyagok, különösen a szén felhasználása.

A kriptodeviza jó ötlet, de ez nem mehet a nagyfokú környezetkárosítás rovására

– írta Musk, hozzátéve, hogy a Tesla által eddig vásárolt bitcoint nem adják el, de csak akkor akarják használni, ha a kriptobányászat áttér környezetkímélőbb technológiákra. A Tesla az utolsó üzleti negyedévben közel 100 millió dollárt keresett a bitcoin eladásából.

A bejelentésre esni kezdtek a kriptodevizák jegyzései. A bitcoin árfolyama például kora reggel 15 százalékos gyengüléssel, 48 ezer dolláron állt, holott nemrég még 55 ezer dollárt ért egy bitcoin, ennyiért már egy jól felszerelt Model3-at lehetett kapni.

A lépés azért is meglepő, mert a Tesla idén februárban 1,5 milliárd dollárért vásárolt bitcoint, és márciusban tette lehetővé autóik megvásárlását bitcoinért, holott a kriptobányászat környezeti kárairól már éve óta lehet tudni. Klímaaktivisták már akkor tiltakoztak Muskék lépése ellen.

Vita az ökológiai lábnyomról

Szakértők szerint a bitcoin karbonlábnyoma nagyjából Szingapúréval egyezik meg, az előállításához szükséges energiafogyasztás pedig annyi, mint Hollandiáé – írta az MTI.

Egy bitcoinnal foglalkozó magyar szaklap szerint ugyanakkor nem elég azt megnézni, hogy mennyi energiát használnak fel a bányászat során.

Az is fontos, hogy pontosan milyen energiáról van szó

– írja a bitcoinbazis.hu szerzője, emlékeztetve arra a két évvel ezelőtti kutatásra, amely szerint a bitcoin bányászat 74,1% megújuló energiaforrásokat használt.

Mit akart ezzel Musk?

A globális bányászat csaknem 60%-a ugyanis Kínában történt, ahol a legtöbb bányászfarmot a nagyon olcsó energiaárakat biztosító tartományokban találhatjuk (pl. Szecsuán), ahol hidroelektrikus műveket használnak – írja a magyar szaklap.

A BBC által idézett piaci elemzők úgy látják, ezzel a lépéssel Musk le akarta csillapítani azoknak a befektetőiknek az aggályait, akiknek fontos szempont a klímaváltozás és a fenntarthatóság.

Forrás: Euronews

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

4 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago