Felelőtlen társaságok

Fókuszban a „zöldrefestés” – A weboldalak átvilágítása

A weboldalak átvilágítása – fókuszban a „zöldrefestés”: a környezetbarát jellegre vonatkozó állítások fele megalapozatlan.

A mai napon az Európai Bizottság és a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok közzétették a weboldalak átvilágításának eredményeit. Ennek az éves online ellenőrzési akciónak a célja az uniós fogyasztóvédelmi jogot sértő weboldalak kiszűrése. Az átvilágítás középpontjában idén először a „zöldrefestés” (greenwashing) állt, amelynek lényege, hogy a vállalatok nem tesznek annyit a környezetért, mint amennyit állítanak. Az átvilágítás során különböző üzleti ágazatokban – például a ruhaiparban, a kozmetikai ágazatban és a háztartási felszerelések ágazatában – tevékenykedő vállalatok környezetvédelemmel kapcsolatos online állításait elemezték ki. A nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságoknak okuk volt azt feltételezni, hogy az esetek 42%-ában az állítások túlzóak, hamisak vagy megtévesztőek voltak, és az uniós szabályok értelmében tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősülhetnek. A „zöldrefestés” egyre gyakoribb jelenség, mivel a fogyasztók egyre inkább keresik a környezetbarát termékeket.

Didier Reynders, jogérvényesülési biztos a következőket nyilatkozta: „Egyre többen választják a környezettudatos életmódot, és én üdvözlöm azokat a vállalatokat, amelyek környezetbarát termékek gyártására vagy környezetbarát szolgáltatások biztosítására törekszenek. Akadnak viszont olyan gátlástalan kereskedők, akik a fogyasztókat homályos, hamis vagy eltúlzott állításokkal tévesztik meg. A Bizottság teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy támogassa a fogyasztók zöld átállásban vállalt szerepét, és megakadályozza a zöldrefestést. Pontosan ez a tavaly ősszel elfogadott új fogyasztóügyi stratégia egyik fő prioritása.”

Főbb megállapítások:

Egy szélesebb körű átvilágítást követően a Bizottság és a fogyasztóvédelmi hatóságok 344 kétségesnek tűnő állítást vizsgáltak meg részletesebben, a következő eredményekkel:

  • Az esetek több mint felénél a kereskedő nem biztosított elegendő információt a fogyasztók számára ahhoz, hogy megítélhessék az állítás pontosságát.
  • Az esetek 37%-ában az állítás olyan homályos és általános kifejezéseket tartalmazott, mint például a „tudatos”, a „környezetbarát” és a „fenntartható”, amelyek azt a megalapozatlan benyomást keltették a fogyasztókban, hogy a termék nincs káros hatással a környezetre.
  • Ráadásul az esetek 59%-ában a kereskedő nem biztosított könnyen hozzáférhető bizonyítékot állításának alátámasztására.

A hatóságok a számos tényezőre kiterjedő átfogó értékelést követően az esetek 42%-ában arra a következtetésre jutottak, hogy az állítás hamis vagy megtévesztő lehet, és ezért a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv értelmében tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősülhet.


Amennyiben hiteles kíván lenni weboldalának vagy cégének karbonsemlegességével kapcsolatban és további információkat szeretne, keresse fel az iCC munkatársait.

A következő lépések

A nemzeti hatóságok felveszik a kapcsolatot az érintett vállalatokkal, hogy felhívják a figyelmet a feltárt problémákra, és biztosítsák, hogy azokat szükség esetén orvosolják. Az átvilágítás eredményeit az új jogalkotási javaslathoz készítendő hatásvizsgálatban is fel fogják használni. Az új fogyasztóügyi stratégiában bejelentett javaslat célja, hogy támogassa a fogyasztók zöld átállásban vállalt szerepét.

Háttér-információk

Az online ellenőrzési akció keretében a hatóságok egyszerre több szempontból vizsgálják a különböző weboldalakat, hogy azonosítsák az uniós fogyasztóvédelmi jog esetleges megsértését egy adott ágazatban. Idén az ellenőrzések középpontjában olyan vállalatok álltak, amelyek állításaik szerint környezetbarát termékeket értékesítenek.

Az Európai Bizottság által koordinált ellenőrzéseket az EU-ban a fogyasztóvédelmi együttműködési hálózathoz tartozó nemzeti végrehajtó hatóságok minden évben elvégzik. A korábbi ellenőrzésekkel kapcsolatos információk itt találhatók.

Idén a fogyasztóvédelmi hatóságok nem csak Európában, hanem globális szinten, a Nemzetközi Fogyasztóvédelmi Jogérvényesítő Hálózat égisze alatt is végeztek összehangolt ellenőrzéseket. A hálózat szintén nyilvánosságra hozza az eredményeit, amelyek hasonló tendenciákat mutatnak.

A weboldalak „zöldrefestés” szempontjából történő átvilágítása egyike azoknak a kezdeményezéseknek, amelyeket a Bizottság annak érdekében indít, hogy a fogyasztók környezettudatosabb döntéseket hozhassanak. A további kezdeményezések között van a környezettudatos fogyasztásra vonatkozó vállalás, amelyet Reynders biztos 2021. január 25-én indított el, valamint az a jogalkotási javaslat, amelynek célja a fogyasztók zöld átállásban vállalt szerepének támogatása a termékek fenntarthatóságára vonatkozó jobb tájékoztatás, valamint a bizonyos kereskedelmi gyakorlatokkal (például a zöldrefestéssel és a korai elavulással) szembeni jobb védelem útján. Ezenkívül a Bizottság be fog nyújtani egy jogalkotási javaslatot a környezetbarát jellegre vonatkozó állításoknak a környezeti lábnyom meghatározására szolgáló módszereken alapuló alátámasztásáról.

„A termelőtől a fogyasztóig” stratégia részeként a Bizottság javaslatot fog tenni a csomagolás elülső oldalán feltüntetett, harmonizált tápértékjelölés kötelező bevezetésére, amely lehetővé teszi, hogy a fogyasztók felelős módon egészséges és fenntartható élelmiszereket választhassanak. A különböző háztartási készülékek esetében az uniós energiacímke már most is egyértelműen és egyszerűen jelzi a termékek energiahatékonyságát, aminek köszönhetően Unió-szerte csökkenhet a háztartások energiaszámlája és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás.

A fogyasztói piac ellenőrzéséről szóló közelmúltbeli felmérés szerint a fogyasztók 78%-a a vásárlási döntés meghozatalakor nagyon fontos vagy meglehetősen fontos szempontnak tartotta a háztartási készülékek valószínűsíthető környezeti hatását.

További információk:

Tájékoztató a fogyasztóvédelmi rendeletről.
További tájékoztatás az uniós fogyasztókat megillető jogokról.

Forrás: Európai Bizottság


rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

3 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago