Emberi jogok

Ki fizeti a növekedés költségeit?

A gyermekek jogait feláldozzák a jólét megteremtése érdekében.

A múlt héten interjút készítettem Carter Dillarddal arról, hogy minden ország megszegi a gyermekek jogairól szóló egyezményt azzal, hogy feláldozza a gyermekeket a fosszilis tüzelőanyaggal működő, növekedésmániás gazdaságért. Ez egy újabb epizód, amely megmutatja, hogy politikáink, intézményeink, történelmünk mind arról szóltak, hogy munkaerőt biztosítsunk a gépezet működtetéséhez, és fogyasztókat a gazdasági szuperorganizmus táplálásához, amely mindenki más kárára gazdagságot termel a kevesek számára.

Carter elemzése arról, hogy a vállalatok és a kormányok hogyan hárították át a bolygónak okozott károk költségét a jövő generációira, és hogyan hárították át az ilyen hatalmas profitok megszerzésének költségét a többségi világban született gyermekekre, akik kénytelenek lesznek részt venni a bizonytalan munkaerőpiacon, és olyan munkát vállalni, amely bérrabszolgává teszi őket, teljesen lenyűgöző. És nem éppen ez a probléma – hogy a közgazdaságtan lehetővé teszi az externalizálást, annak elismerését, hogy valakinek, valahol, valakinek meg kell fizetnie a költségeket, de nem annak a vállalatnak, államnak vagy egyénnek, amelyik létrehozza vagy hasznot húz belőle. Az adóelkerülés valóban a forrásnál kezdődik.

Az alul lévők, a legkiszolgáltatottabbak és a legkevesebbet adók fizetnek a felül lévők durva hibáiért és rosszindulatú szándékaiért. De a helyzet a következő – a bolygó az 1%-ért és megbocsáthatatlan döntéseikért megy a levesbe. És ha nem is a bolygó, talán csak az emberek.

A Fair Start mozgalomnak van egy elképzelése arról, hogyan nézhet ki egy fenntartható jövő, és mindez a családtervezési reform köré összpontosul, hogy kis, regeneratív családokat hozzon létre. Imádom, hogy ezt a szót, a regeneratív szót a családok leírására használják. Olyan családokat jelent, amelyek képesek gondoskodni a gyermekeikről, olyan családokat, amelyek akarnak gyermekeket, olyan családokat, amelyek boldog és egészséges szülőket is tudnak biztosítani, mert nagyon sok gyermek a világon nem azért születik veszélyes környezetbe, mert a szüleik ugyanannak a gazdasági rendszernek vannak kitéve, amely kizsákmányolja őket, amikor ők is nagykorúvá válnak.

A Fair Start mozgalom lényege, hogy minden aktivista és polgár egyetlen üzenet köré csoportosuljon: mindenki megérdemli, hogy tisztességesen induljon az életben. Ez a kiáltás riadót fúj, és azt követeli, hogy változtassuk meg gazdasági rendszerünket, a természeti világhoz való viszonyunkat, politikai rendszereinket, politikánkat, fogyasztásunkat és az egyenlőtlenség szelíd elfogadását. A jelenlegi rendszer senkinek sem biztosít tisztességes kezdetet – csak keveseknek biztosít groteszk kezdetet.

A gyermekek jogairól szóló ENSZ-egyezmény aktualizálása, amely a lakhatás, a jólét és az oktatás mellett a biológiai sokféleséget és a helyreállító éghajlatot is figyelembe veszi, kritikus fontosságú az éghajlati válság enyhítése szempontjából. Továbbá a szülők és a polgárok figyelmét arra kell felhívni, hogy a világ legtöbb országa figyelmen kívül hagyja ezt az egyezményt, megfosztva a gyermekeket a jogaiktól azáltal, hogy nem hajlandóak újraosztani a javakat, nem biztosítanak megfelelő lakhatást és oktatást, és támogatják a bolygónkat pusztító kitermelő iparágakat, ami a választóvonal mindkét oldalát egyesíti.

Ki ne szeretné a gyerekeket? Azok biztosan nem, akik be akarják tiltani az abortuszt. Ugye?

A mozgalmak egyesítése

A világon rengeteg igazságossági mozgalom létezik, még az éghajlati mozgalmon belül is. Vannak, akik azzal érvelnek, hogy a gyermekeket egy pusztuló világba hozni kegyetlenség, mások szerint a meg nem született gyermekek megérdemlik az egészséges környezetet és az egészséges jólétet. Mindkét esetben a jövő meg nem született gyermekeinek jólétéről vitatkozunk.

A Fair Start mozgalom a már velünk lévő gyermekeink és a jóléthez való joguk köré csoportosítja a küzdelmet. A létfenntartás és a megélhetés többé már nem jelent alacsony korlátot az emberi élethez ezen a bolygón; az élet vendégszerető, kényelmes, boldog és biztonságos élményként való átfogalmazása azt jelenti, hogy többé nem tekinthetünk a többségi világ szenvedésére, és nem fogadhatjuk el körülményeiket a gazdaságunk külső költségeként. Inkább úgy, hogy megfosztották őket az életüktől.

Lehet, hogy a gyerekeknek önmagukban nincs joguk a létezéshez, de joguk van ahhoz, hogy egy jó világban éljenek, mert rendelkezünk a technológiával és a pénzügyekkel, hogy ezt minden ember számára lehetővé tegyük. Ez a keret az éghajlati problémát, a gazdasági problémát, a politikai problémát, a kitermelés problémáját, az egyenlőtlenség problémáját konkrét és azonnali problémává teszi. Az egyes emberek igazságos indulását nem a születési helyükhöz viszonyítja, hanem ahhoz, amit biztosítani tudunk számukra.

Ez az újraelosztás kérdése. A világ vagyona megérdemli az újraelosztást – és nem csak azért, hogy megfosztjuk a hatalmunktól azokat az arrogáns bolondokat, akik mindannyiunkat egy 8 milliárdos villanyautó-halmazba sodornak. A gazdagság úgy jön létre, hogy a költségeket másokra hárítjuk, akár rabszolgamunkával, börtönmunkával, bérrabszolgasággal, vagy azzal, hogy egy sebezhető szigetországot megfosztunk erőforrásaitól, vagy arra kényszerítjük a jövő generációit, hogy egy 5 fokos világgal kelljen megbirkózniuk. Ezért ez a pénz, ez a nyereség azoké, akik megfizetik az árát.

Megújuló családok

A bizonytalanság, az uralmi rendszer, amely a rendőrállamot az utcáról a fejünkbe hívja. A lakosságot könnyű irányítani, amikor a hajléktalanság fenyeget, amikor a minimálbér nem elég a megélhetéshez, és amikor a gazdagság vár azokra, akik a közösséget feláldozzák a személyes ambíciókért. Mindez tökéletes egy olyan gazdasági kizsákmányolási rendszer számára, amely olcsó munkaerőt követel. A munkásosztályok egymás ellen küzdenek, hogy saját ügyességük és vállalkozó kedvük anyagi és ideológiai morzsáin kaparásszanak, miközben az elit másodpercekből lakmározik, gratulálva az osztozkodás és hódítás végtelen hatékonyságához.

Rendben, tehát nem akarnak osztozni. De mi lenne, ha kevesebb ember harcolna ezekért a morzsákért? Mi lenne, ha az emberek kisebb, megújuló családokat választanának? Ez veszélyezteti az olcsó munkaerő folyamatosságát, és az ehhez a munkaerőhöz való hozzáférést. Tiltakozásként ez azt mondja: nem férhettek hozzá a kezekhez, akiket nem etettek; a testünk nem végtelenül pótolható; az én gyerekeim nem fogják táplálni a profitotokat. Ha azt akarjátok, hogy hozzáférjetek hozzánk – és a növekedés során mindig többünkhöz akartok majd hozzáférni -, akkor jobb, ha rendesen megfizetsz minket, és biztonságos környezetet teremtesz számunkra, hogy felnevelhessük a gyermekeinket. Ha a vállalatok kihasználják a természeti környezetünket, hogy profitot termeljenek, miért ne tartozhatna az egészséges környezet biztosítása a dolgozóik számára a feladatuk közé? Ha a munkaerőre támaszkodnak, miért ne védhetnék meg ezt a munkaerőt?

A növekedés mellett mindig több munkaerőre lesz szükség.* A kisebb családok létrehozása az ellenállás olyan cselekedete, amelyet még a legelesettebb állampolgárok is megtehetnek, amennyiben hozzáférnek a születésszabályozáshoz (nem kétséges, hogy az ilyen politikákat előbb-utóbb világszerte meg fogják szüntetni).

Sokkal többet tehetünk egymásért, mint amennyit teszünk. És meg is kell tennünk, mielőtt az emberi jogok eróziója és eltörlése megfoszt minket mozgósítási képességünktől. Az elmúlt évben az a két “fejlett” nemzet, amely állampolgárnak nevez engem, megtámadta a testi önrendelkezéshez való jogomat, a fogamzásgátláshoz való jogomat, a tiltakozáshoz való jogomat, a tiszta vízhez való jogomat, a bíróságon való igazmondáshoz való jogomat. Egy kiváltságos demográfiai csoporthoz tartozom, a második helyen állok a hetero, fehér férfi után. A legkiszolgáltatottabb szomszédaim mindkét nemzetben szörnyű, közvetlen támadásokat szenvedtek el a létezéshez és a segítséghez való alapvető joguk ellen.

A világ nem biztonságos hely senki számára az éghajlati válság miatt – de az éghajlati válság a hatalomra és a pénzre mindenek felett áhítozó kevesek veszélyes arroganciája és tudatlansága. Még ők sem tudják külsőleg számon kérni a bolygó felborulásának költségeit. Ők lesznek azonban az utolsók, akik a forró leheletet a nyakukon fogják érezni.

Hagyjuk, hogy gyermekeink a pokolba szülessenek, vagy visszavesszük az Édent?

Forrás: Planet: Critical | RACHEL DONALD


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago