Időjárás

Szélfarmok a változó szelek korában

Tavaly Európa egyes részein a szokottnál sokkal gyengébb szelek fújtak, másutt sokkal erősebbek – hogyan alkalamazkodhatnak a szélerőművek az egyre nagyobb kilengésekhez?

Erre a kérdésre keresi a választ az Euronews Climate Now című havi klímamagzinja.

 

A széljárás minden időtávon – percek, napok, évek, évszakok – egyre nagyobb kilengéseket mutat.

Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálat adatai azt mutatják, hogy áprilisban globálisan a hőmérséklet 0,3 Celsius fokkal volt magasabb az 1991-2020. időszak átlagánál, ezzel az idei április a valaha mért hatodik legmelegebb volt.

A hőmérséklet Európa-szerte az átlaghoz közeli volt, de globálisan voltak kirívó eltérések. Észak-Afrikától a Közel-Keleten Pakisztánig és Indiáig. India észak-keleti részén és Pakisztánban ez volt a valaha mért legmelegebb április, voltak napok, amikor 49 Celsius fokig emelkedett a hőmérséklet. Erős hőhullámok voltak Egyiptomban és Szudánban is.

Ha a csapadékot nézzük, azt látjuk, hogy Európában egy kirívóan száraz telet átlagon felüli vízhozamú esőzések követtek Spanyolország keleti részén. Az Egyesült Királyságban és Olaszországban ugyanakkor az átlagnál kevesebb esett az elmúlt hónapban.

Most pedig térjünk rá a széljárás terén tapasztalható kilengésekről, illetve arról, hogyan kezelik ezt a szélerőművek.A kérdés akkor merült fel, amikor megláttuk a Kopernikusz által közreadott 2021-es adatokat:

Szélerősség-anomáliák – Euronews

Európa északkeleti részén, melyet a térképen sötétkékkel jelöltünk, 1979. óta nem látott mértékben csökkent a szelek átlagos erőssége, miközben a Földközi tenger keleti medencéjében az átlagos szélerősség messze meghaladta a korábbi átlagot.

Vajon a szélenergiatermelésben hogyan lehet kezelni ezeket a kilengéseket? A kérdésre a spanyolországi Andalúziában kerestük a választ.

Szélenergia: ugrásra készen

A szélenergia szakértői évekig tanulmányozzák a potenciális helyszíneket, mielőtt elkezdenének turbinákat építeni. Ez történt a Parque Eólico Martín de la Jara esetlében is, ami egy épülő szélfarm Sevilla közelében. Egy domboldalon, egy hosszú völgy végében helyezkedik el. A turbinák beindításától kezdve a rendszer percről percre alkalmazkodik a széljárási viszonyokhoz.

– A turbinák mindig az uralkodó széliránnyal szembe fordulnak, és a lapátok mindig olyan szögben állnak, hogy maximalizálják az energiatermelést – magyarázta az Euronewsnak Ivan Yuste, az Iberdrola nevű, szélfarmokat üzemeltető cég energetikai vezetője.

Ezeket a turbinákat húsz évre tervezték, ez idő alatt a tudósok szerint a széljárás egyre változékonyabb lesz Európában a klímaváltozás miatt, különös tekintettel a szélerősségre. Ez a növekvő iparág abszolút tisztában van az ebből fakadó kihívásokkal.

– A széljárás valóban változékonyabb lett az elmúlt években, lehetséges, hogy a klímaváltozás miatt – mondta Ivan Yuste. – Mi annyit tehetünk, a szélfarmokat és a turbinákat a lehetõ legjobb állapotban tartjuk arra készen, amikor megindul a szél egy adott helyszínen.

Egymást támogató megújulók

A toledói Iberdrola világszerte 284 szélfarm működtetésében vesz részt, az időjárási és klímaadatok segítségével biztosítják, hogy mindig azok a telepek működjenek, ahol a szélviszonyok az energiatermelés szempontjából éppen a legjobbak. Ahol épp nem fúj a szél, ott karbantartást irányoznak elő. A tervek szerint más megújuló energiatermelési módokat is bevonnak, hogy jobban tudjanak alkalmazkodni a változó körülményekhez

– Mostanában a napenergia lépett be kiegészítő energiatermekési módként arra az időre, amikor nincsen szél – magyarázz az Iberdrola megújuló energiatermelés központjának vezetője, Gustavo Moreno. –  Általában véve a nyári időszak naposabb, a fotovoltaikus energia ilyenkor az igények nagy részét lefedi. Fontos, hogyha az egyik típusú energia kevésbé teljesít, be tudjon lépni egy másik.

Minimális szélből is maximális energia

A probléma kezelésének másik eszköze a hatékonyság. A Parque Eólico El Puntal 5 megawattos turbinái jelenleg a legnagyobbak és a legerősebbek egész Spanyolországban. Gyenge szélben is működtethetők, és az elkészült hátrom darab három annyi energiát állít elő, mint tizennégy régebbi típusú szélturbina.

– Ezek a turbinák jobban kihasználják a szelet – magyarázta a szélfarm projektmenedzsere, Alejandro Arranz. – Magasabban vannak, így az átfogott terület is nagyobb. Tizenhatezer négyzetméterről beszélünk, így ezek a turbinák erősebbek, kevesebb turbinával ugyanannyi vagy több energiát állítunk elő.

A témáról még többet tudhatnak meg a szélenergia technológiai és politikai oldalait is boncolgotó panelbeszélgetésünkből, amelyet (angolul) az euronews.com/climatenow weboldalon nézhetnek meg.

Forrás: Euronews | CLIMATE NOW | Jeremy Wilks


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

43 perc ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

6 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago