Civilizáció

Újabb tömegeket indíthat el az afrikai koronavírus-járvány Európa felé

Az Európai Uniónak segítenie kell Afrikát a koronavírus-járvány elleni küzdelemben, hogy ne induljanak meg újabb tömegek Európa felé – ezt a nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős német miniszter magyarázta egy sajtónyilatkozatában megelőlegezve a szakági uniós miniszterek tanácskozását.

Piac Nairobiban   –   Szerzői jogok  Khalil Senosi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

Gerd Müller arra figyelmeztet a Rheinische Postban, hogy Brüsszelnek nem szabad megvárnia, amíg zavargások lesznek, és egész államok omlanak össze ebben a nehéz helyzetben. A politikus hosszan kifejtette, hogy a járvány csak ráadás arra a gazdasági, illetve a nyomában járó élelmezési válságra, amely a kontinens nagy részét sújtja. Afrikában az új típusú koronavírus megjelenése előtt is tömeges volt a munkanélküliség, és egész országok küzdenek folyamatosan éhínséggel. Hiánycikk a vetőmag, most meg még sáskajárás is pusztítja a termést a kontinens keleti részén. Az ottani egészségügyi rendszer is súlyos aggodalomra ad okot, hiszen általánosságban elmondható, hogy az alapvető ellátást sem tudja biztosítani a lakosságnak.

Míg Németországban a 83,1 millió lakosra több mint 30 ezer intenzív ellátási ágy és ugyanennyi lélegeztetőgép jut, az 50 milliós Kenyában mindössze 80 kórházi ágy alkalmas intenzív ellátásra, és az egész országban 120 lélegeztetőgép van.

– Gerd Müller – német szövetségi miniszter

A miniszter szerint éppen ezért segélyeken kívül kedvező feltételű hitelekkel is támogatni kell a rászoruló afrikai országokat abban, hogy leküzdjék a járványt, ugyanakkor talpra álljanak abból a válságból, amely elől már korábban is tömegek indultak útnak Európa felé.

Teherautósofőrök várakoznak koronavírus-tesztre a kenyai-tanzániai határon – Brian Inganga/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

Az új típusú koronavírus afrikai terjedésére megbízható adatok nincsenek, mert nagyon kevés a teszt. Így lehet, hogy a kontinens egészéről mindössze körülbelül hétezer új regisztrált fertőzöttet jelentenek naponta, minden másodikat a Dél-Afrikai Köztársaságból.

Szijjártó Péter szerint is ez a megoldás

A nemzetközi gazdasági együttműködésért felelős uniós miniszterek egyeztetésén az a megállapodás volt a téma, amelyet Brüsszel 79 fejlődő afrikai, csendes-óceáni és karibi országgal kötött 20 évvel ezelőtt, és most lejár.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter szintén azt hangsúlyozta a videókonferencián, hogy “ha segíteni akarunk az afrikai, csendes-óceáni, karibi országoknak, akkor ott kell gazdaságfejlesztési programokat megvalósítani, nem onnan idehozni az embereket.” Emlékeztetett arra, hogy a visegrádi országok 35 millió eurós programmal támogatják Líbiát, ezzel együtt a szomszédos országok és térségek segítése mindig is előbbre való lesz, hiszen közvetlenebb kitettséget jelentenek Magyarország számára.

Hétköznapok egy ruandai családban – AP/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

Szijjártó Péter szemléletváltást kért azoktól a tagállamoktól, amelyek korábban szorgalmazták a legális migrációt Európa demográfiai kilátásai miatt. Szerinte a járvány alapvetően megváltoztatta a helyzetet, hiszen százezrek veszítették el állásukat az elmúlt két-három hónapban.

A magyar miniszter az illegális migrációra is kitért.

Egyenesen és világosan kell beszélni: az illegális migrációt továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk, ugyanígy az illegális migráció legalizációjára tett kísérleteket is, ezért világossá tettük az Európai Bizottságnak, hogy a 79 afrikai, karibi és csendes-óceáni országgal kötendő újabb megállapodás semmiképpen sem lehet az illegális migráció legalizálásának eszköze, az új megállapodás nem tartalmazhat semmilyen utalást az ENSZ globális migrációs paktumjára.

– Szijjártó Péter – magyar külügyminiszter

A WHO szerint sincs ok a megkönnyebbülésre

A nemzetközi fejlesztési miniszterek konferenciáján részt vett az Egészségügyi Világszervezet vezetője is. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerint Európában biztató a helyzet, de világviszonylatban továbbra is komoly fenyegetettséget jelent az új típusú koronavírus. Napról napra több mint százezer új fertőzöttet jelentettek az elmúlt másfél hétben, és miután nyájimmunitás nem alakulhatott ki, Európára is bármikor rászakadhat a járvány újabb hulláma.

Forrás: Euronews | Írta: Anna Flori

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

3 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago