Civilizáció

COP26 – Amikor a politikusok levonulnak

Ma, amikor a politikusok a merész vállalásaik után levonulnak és kezdődik a szakértői egyeztetés (a COP26 klímacsúcson) tesszük közzé, az egyik leghitelesebb ismert ember David Attenborough drámaira, ugyanakkor bizakodásra okot adó szakértő teljes beszédének magyar feliratos videóját és szövegét.

 

Bátran ajánlják mindenkinek és legfőképpen azoknak, akik még most sem hiszik el a klímavészhelyzet  valóságát és fogalmuk sincs arról, hogy mi történik.

Videó átirat

A vitákkal, megbeszélésekkel, győzködésekkel és bizonyosan kompromisszumokkal töltött két hét során könnyű elfelejteni, hogy alapjában véve az éghajlatváltozási vészhelyzet egyetlen számra vezethető vissza:

a légkörben található szén-dioxid koncentrációjára.

A globális hőmérsékletet döntő mértékben meghatározó mérőszámra. Ezen szám változásával tudjuk a lehető legjobban nyomon követni a saját történetünket, mivel meghatározza a világunkkal való kapcsolatunkat.

Az emberiség őskori történelmének jelentős részében ez az érték vadul ingázott 180 és 300 között. Ezzel együtt pedig a globális hőmérséklet is.

Ez egy brutális és kiszámíthatatlan világ volt. Az őseink olykor igen csekély lélekszámmal dicsekedhettek. De kicsivel több mint tízezer évvel ezelőtt ez a szám stabilizálódott, és vele együtt a Föld éghajlata is.

Hirtelen egy szokatlanul kellemes időszakban találtuk magunkat, kiszámítható évszakokkal és megbízható időjárással. Először volt lehetőség a civilizáció kiépítésére, és kicsit sem késlekedtünk ezt kihasználni.

Ezen időszak stabilitása tett lehetővé mindent, amit az elmúlt tízezer évben elértünk. A globális hőmérséklet ezen időszak alatt legfeljebb plusz vagy mínusz egy Celsius-fokkal változott.

Egészen mostanáig.

A fosszilis tüzelőanyagok égetése, a természet elpusztítása, az ipari építkezéshez és tanuláshoz való hozzáállásunk, példa nélküli ütemben és mértékben bocsát ki szén-dioxidot a légkörbe.

Már most nagy bajban vagyunk.

Az a stabilitás, amelytől mindannyiunk élete függ, kezd felbomlani. Ez a történet nem csak az instabilitásról szól, hanem az egyenlőtlenségről is.

Ma azok, akik a legkevésbé felelősek ezen probléma kialakulásáért szenvednek tőle a leginkább.

Végső soron mind érezni fogjuk a hatását, amelynek egy része
már elkerülhetetlen.

“Elolvad a világom.”

“Azt hisszük szabályozható, de valójában nem.”

“Rettegek attól, hogy gyermeket hozzak ebbe a világba.”

Vajon így kell végződnie a történetünknek?

A mesének a legokosabb fajról, amelyet az a túlságosan emberi tulajdonsága ítélt halálra, hogy a rövid távú célok hajszolása közben nem látja az átfogó képet?

Talán az a tény, hogy az emberek, akiket leginkább érint a klímaváltozás többé már nem egy elképzelt jövőbeli generáció, hanem ma élő fiatalok, megadja a szükséges lendületet ahhoz, hogy átírjuk a történetünket.

Hogy ezt a tragédiát diadallá változtassuk.

Elvégre mi vagyunk a legjobb problémamegoldók, akik valaha léteztek a Földön.

Most már értjük a problémát.

Tudjuk, hogyan lehet a szám növekedését megállítani és visszafordítani.

Még ebben az évtizedben megoldást kell találnunk a szén-dioxid kibocsátásra. Több milliárd tonna szén-dioxidot kell visszanyernünk a levegőből. Arra kell törekednünk, hogy a másfél fokot elérhető közelségben tartsuk.

Létfontosságú egy új ipari forradalom, melyet fenntartható innovációk milliói hajtanak. És már el is kezdődött.

Mindannyian részesülni fogunk az előnyeiből. Megfizethető, tiszta energia, egészséges levegő, és elég élelem, hogy mindnyájunkat eltartson.

A természet kulcsfontosságú szövetséges.

Bárhol, ahol visszaállítjuk a vadont, megköti a szén-dioxidot, és segít visszaállítani a bolygónk egyensúlyát.

És miközben egy jobb világ felépítésén dolgozunk, be kell ismernünk, hogy egyetlen nemzet sem fejezte be a fejlődését, mert egyetlen fejlett nemzet sem érte még el a fenntarthatóságot.

Még mindenki előtt áll egy befejezésre váró utazás, hogy minden nemzetnek jó életszínvonala és mérsékelt ökolábnyoma legyen.

Együtt kell megtanulnunk, hogy miként lehet ezt elérni, biztosítva azt, hogy senkit ne hagyjunk hátra.

Használnunk kell ezt a lehetőséget egy egyenlőbb világ létrehozására, és nem szabad, hogy a félelem motiváljon bennünket, hanem a remény.

“Helyrehozható-e egy generáció alatt a klímaprobléma? Véleményem szerint igen. Meg kell oldanunk.”

“Muszáj, hogy ne csak arról beszéljünk mit tehetnénk, hanem cselekedjünk is.”

“Ez egy kihívás, amit gyorsan, de hosszú távú jövőképpel kell megoldanunk.”

A lényeg a következő:

A most élő emberek, azaz a jövő nemzedék, amikor visszatekintenek eme konferenciára, egyetlen kérdésük lesz:

Megállt-e ez a szám növekedése és elkezdett-e csökkenni az itt vállalt kötelezettségek hatására?

Minden okunk megvan azt feltételezni, hogy igennel is válaszolhatnánk.

Ha külön-külön elég erősek vagyunk ahhoz, hogy destabilizáljuk a bolygónkat, együtt biztosan elég erősek vagyunk ahhoz, hogy megmentsük.

Szörnyű hanyatlásnak voltam a szemtanúja az életem során.

Önök viszont egy csodás felépülésnek lehetnek, és kell is lenniük.

Ez az a kétségbeesett remény, hölgyeim és uraim, képviselők, őméltósága, amiért most Önökre vár a világ, és amiért most Önök itt vannak.

Köszönöm!

Fordítás: Tuba Máté
Rampasek, László A.

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago