Felelőtlen társaságok

Méghogy nem fogalmaztak elég egyértelműen?

A képen (balról jobbra): Svante Arrhenius (az üvegházhatás felfedezője 1896-ban), James E. Hansen (akinek 1988-as amerikai kongresszusi felszólalása felhívta a közvéleményt figyelmét a globális felmelegedésre), és Wallace Broecker (az óceáni áramlásrendszerek, az óceán és a légkör kapcsolatának, valamint az óceánoknak a hirtelen klímaváltozásokban való szerepének egyik felfedezője).

Teller Ede is, már 60 éve a globális felmelegedés veszélyeire figyelmeztetett… 1959-ben a globális felmelegedés veszélyeire figyelmeztette az amerikai kőolajipar vezetőit, kormányilletékeseket.

Találmányaink révén az elmúlt tízezer évben drámaian megnőtt az emberiség létszáma (főleg az utolsó száz év alatt), az elmúlt évszázadokban pedig az erdőirtás és a talajok kizsigerelésén túl a fosszilis tüzelőanyagok égetése révén is elkezdtünk a légkörbe juttatni üvegházhatású gázokat (ÜHG). A fosszilis energiaforrásokra alapozott népességrobbanás, és a hatalmasra duzzadt népesség élelmezéséből és energiafelhasználásából származó ÜHG-kibocsátás mértéke pedig túl soknak bizonyult a bioszféra tűrőképessége számára (ezért van most globális felmelegedés).

Az ember számára nehéz átlátni a bonyolult rendszereket, vagy hosszútávon gondolkodni. Ilyesmi nem kellett a túlélésünkhöz, így nem erre szelektálódtunk. Ezért hát nehéz elvárni a jórészt érzelmeikkel gondolkodó átlagemberektől, hogy felelősségteljesen álljanak hozzá bármihez is, főleg egy olyan veszélyhez, ami ennyire összetett, közvetett, és lassan kibontakozó. Az érzelmekkel való gondolkodás persze nem az egyének hibája; a tömegek logikus-, illetve kritikus gondolkodásra szoktatása sem a politikai-, sem a gazdasági elitnek nem áll érdekében.

Mondhatnánk, hogy akkor a vezetőktől lehetne elvárni, hogy meghozzák a megfelelő döntéseket. Ám ne feledjük, hogy egyrészt sok tekintetben ők maguk is átlagos képességűek, másrészt politikusok, akik a népszerűtlen döntésekkel közvetlenül fenyegetnék saját hatalmukat, a gazdasági elit (pl. olajipar) érdekeit sértő döntésekkel pedig közvetve. Ha pedig egy párt azzal foglalkozna, hogy aktívan befolyásolja a közvéleményt egy bizonyos irányba, amiből egyébként nem származik rövidtávon politikai előnyük, akkor hamar legyőzné őket egy olyan párt, amelyik a hatalomszerzésre koncentrál. És mivel a klímaváltozás az átlagember számára nem elég kézzel fogható, így az arra való felkészülés hangsúlyozásából nehéz politikai előnyt kovácsolni.

Kántor Sztella Nóra


rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

2 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

7 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago