Felelőtlen társaságok

Mennyire veszélyes a Sajó szennyeződése?

A fenti kérdésre egyelőre nehéz pontos választ adni, mindenesetre nemcsak a Sajó vizének rozsdaszínű vize ijesztő látvány, hanem a nyilvánosságra került vízvizsgálat eredményei sem kecsegtetnek sok jóval.

A Sajó Gombaszögnél – Fotó: Fábián Gergely

A szennyezett víz már február közepe óta folyik a Sajóba. A Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet (SIŽP) kassai kirendeltségéhez február 24-én érkezett jelentés a Rozsnyói Járási Hivataltól amiatt, hogy Alsósajó (Nižná Slaná) településen szennyező anyag kerül a folyóba. Ezt követően több vízmintát is vettek.

Gombaszög – Fotó: Orosz Örs

Az alsósajói vasércbányából kifolyó víz vörösesbarnára, rozsdaszínűre festette a vizet. A bánya 1975 és 2008 között üzemelt, majd csődbe jutott. A tulajdonos a kitermelés befejezésekor nem teljesítette a bányaművek felszámolásával kapcsolatos kötelezettségeit, ezért a legszükségesebbnek tartott intézkedéseket az Ércbányák állami vállalat tette meg. A víz fokozatosan ellepte a bányát, amelyet 2011-ig elektromos szivattyúval távolítottak el. Ezután egy vízelvezető tárót vájtak ki, amely egyenesen a Sajóba torkollik.

Alsósajó – Fotó: Orosz Örs

Az ökológiai katasztrófára Orosz Örs aktivista, a Sine Metu elnöke is felhívta a figyelmet, fotókon és videófelvételen mutatja be a Sajó állapotát és a szennyezés helyszínét. Ő tette közzé a Rozsnyói Járási Hivatal környezetvédelmi osztályától származó táblázatot is, amely a hivatalos vízvizsgálat eredményeit tartalmazza. Mint rámutat, a folyóba naponta 2,4 tonna szennyeződés kerül, egyebek mellett jelentős mennyiségű arzén.

A szennyvízben mért arzén 187-szer nagyobb értéket mutat, mint a Szlovákiában megengedett mennyiség, és 2600-szor többet a Sajó tiszta vizénél. A folyóba keveredve, felhígulva pedig 21-szer magasabb értéket produkál, mint a szennyezés előtti állapot – írja Orosz.

Kapaszkodjatok meg, itt a Sajó folyó hivatalos szlovák vízvizsgálatának első eredménye. A mintavétel már február 24-én megtörtént, azóta megy a sumákolás. Naponta 2,4 tonna szennyeződés kerül a folyóba.

A táblázat utolsó 3 oszlopát kell nézni.
Az első oszlop (nad zdrojom) a Sajó tiszta vizében mért eredményeket mutatja a szennyezés feletti szakaszon.
A második (zdroj) magát a befolyó szennyezett vizet, a harmadik (pod zdrojom) pedig a Sajó szennyezés alatti szakaszát. Csak egy adatot emelnék ki, az Arzént (As), arról mindenki pontosan tudja, hogy mérgező, konkrétan a legmérgezőbb természetben előforduló félfém.
A szennyvízben mért Arzén 187x nagyobb értéket mutat, mint a Szlovákiában megengedett mennyiség, és 2600x többet a Sajó tiszta vizénél.
A folyóba keveredve, felhígulva pedig 21x magasabb értéket produkál, mint a szennyezés előtti állapot.

Külön köszönöm Varga Tibornak (Csucsom), aki egyébként horgász, hogy az ügyet elsőként felvállalta. Tőle kaptam meg a mellékelt táblázatot, mely a Rozsnyói Járási Hivatal Környezetvédelmi Főosztályától származik.

Érdemes még megvizsgálni például a vas mennyiségét, amely a szennyezés forrásánál a megengedett 2 mg/l helyett 2851, vagy például a szulfátok mennyiségét, amely 250 mg/l helyett 26 195, és még folytathatnánk a felsorolást.

A helyi horgászok több halat kiemeltek a folyóból a szennyező anyag befolyása fölött és alatt egyaránt. Az előbbiek egészségesnek tűntek, míg a vörösre festett vízben úszkálók kopoltyúiban már látni lehetett elváltozásokat, a horgászok szerint csak idő kérdése, hogy mikor következik be tömeges halpusztulás.

A szennyeződés persze nemcsak a halakat, hanem a folyó teljes élővilágát veszélyezteti, a különféle lárvák, amelyekből a tiszta vízben szinte minden kő alatt több tucatnyi él, már teljesen eltűntek. Ez csak egy kiragadott példa, azt, hogy valójában mekkora kárt okozott a szennyeződés, csak alapos vizsgálat után lehet eldönteni.

A Sajó Pelsőcnél – Fotó: Fábián Gergely

A legégetőbb kérdés az, az illetékesek mikor hajlandók lépni, megoldást találni erre az égető problémára, mielőtt az ökológiai katasztrófa visszafordíthatatlanná válik. Reméljük, még nem késő.

Mutatom a Sajó szennyezés helyszínét 🎥 Megosztani ér!

Forrás: ma7 | Fábián Gergely


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

4 óra ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

6 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago