Civilizáció

Mi történt a COP27 első napján

A zsúfolásig megtelt első napon António Guterres, az ENSZ főtitkára drámai hangon jelentette ki, hogy “az éghajlati pokolba vezető autópályán” vagyunk.

Lelkes és bombasztikus beszédet hallottunk Boris Johnson volt miniszterelnöktől is – és egy meglehetősen langyos és kevéssé inspiráló beszédet a jelenlegi miniszterelnöktől, Rishi Sunaktól. Az éghajlatváltozással kapcsolatos jóvátétel és a veszteségek és károk finanszírozása volt a nap fő témája, és valószínűleg ez lesz az elkövetkező két hétben is, mivel az éghajlatváltozás által leginkább érintett országok képviselői a szén-dioxid-kibocsátó gazdagabb országok segítségét kérik. Íme egy rövid összefoglaló a történtekről.

  • Johnson drámai belépővel jelentkezett a New York Timesnak nyilatkozva, és úgy tűnt, hogy politikai hasznot húz abból a tényből, hogy Sunak eredetileg nem tervezte, hogy eljön Koppenhágába. Azt mondta, hogy nem teljesítjük a Glasgow-ban tett kötelezettségvállalásainkat, például az erdőirtás visszafordítását, és hogy a jelenlegi ütemben nem fogjuk elérni az éghajlati célokat.
  • Kollégám, Damian Carrington egy érdekes vitáról számolt be a gázzal kapcsolatban. Röviden, néhány afrikai ország fosszilis tüzelőanyagokat akar felhasználni a fejlődés ösztönzésére, és áramot akar eljuttatni azokhoz a sok emberhez, akiknek ez hiányzik. Sok ország azonban ellenzi ezt, mivel a “gázhidat” hamis megoldásnak tekintik, egy olyan időszakban, amikor az éghajlat nem engedhet meg magának újabb fosszilis tüzelőanyag-kibocsátásokat.
  • Guterres jellemzően határozott megjegyzéseket tett. Így szólt: “Életünk harcát vívjuk. És vesztésre állunk. Az üvegházhatású gázok kibocsátása folyamatosan növekszik. A globális hőmérséklet folyamatosan emelkedik. Bolygónk pedig gyorsan közeledik a fordulópontokhoz, amelyek visszafordíthatatlanná teszik az éghajlati káoszt. Az éghajlati pokolba vezető autópályán haladunk, a gázpedálra taposott lábbal.”
  • Al Gore szerint a fosszilis tüzelőanyagok további kitermelésével folytatjuk a “halál kultúráját”, és példaként említette a hatalmas áradásokat Pakisztánban, a hőhullámokat és “esőbombákat” Kínában, valamint a nigériai kitelepítettek millióját.
  • Rövid izgalom volt, hogy Károly király is megjelenik. A megnyitóünnepség online napirendjét böngészve észrevettük, hogy Károly király felszólalóként szerepel. Lehet, hogy egy meglepetésszerű videómegjelenés lesz, mint amilyen a néhai királynőé volt tavaly a Cop26-on? Megkérdeztük a palotát, és azt mondták, hogy tévedésből szerepel a listán. Egy szóvivő azt mondta: “Attól tartok, ez az információ téves, nem fog megjelenni vagy nyilatkozni semmilyen formában, sem virtuálisan, sem más módon”.
    De aztán mégis megjelent egy videón, amelyet Sunak mutatott egy erdőkről szóló rendezvényen.
  • Barbados miniszterelnöke, Mia Mottley azt mondta, hogy a globális délnek nagyobb hozzáférésre van szüksége a technológiához a klímaválság kezeléséhez és a jobb növekedéshez. Azt mondta: “Nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem! “Ami a [zöld technológia] előállításához szükséges, az már a globális délen található és ott termelik ki, és északra küldik. És akkor ki vagyunk szolgáltatva azoknak, akik hozzánk akarnak exportálni.”
  • A pakisztáni küldött, Nabeel Munir az éghajlati igazságosságot szorgalmazta. “A veszteség és kár nem jótékonyság, hanem éghajlati igazságosság” – mondta.
    A francia elnök, Emmanuel Macron egyetértett ezzel, mondván, hogy a klímaváltozás által kevésbé érintett gazdagabb országoknak fizetniük kellene, és fogadkozott, hogy az ukrajnai háború nem fogja megállítani a francia haladást az éghajlati célok terén.
  • Sunak úgy döntött, hogy a Macronnal és az olasz elnökkel, Giorgia Melonival folytatott kétoldalú megbeszéléseit inkább a csatornában lévő hajókról beszélgetve tölti, és szenvedélyes beszédet mondott a műsorszolgáltatóknak a migráció kezeléséről.
    Ezt követően “langyosnak” kritizált beszédet mondott az éghajlati vészhelyzetről, mondván, hogy a cselekvés a “helyes dolog”. Az éghajlati válság miatt borzalmas károkat elszenvedő országok elnökeinek beszédei után ez a kijelentés valóban meglehetősen ellentmondást nem tűnt ellentmondásosnak.

Forrás: The Guardian


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

8 óra ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

6 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago