Megújuló Energia

Napelem fejlesztések és kihívások Európában

A napelemek iparága az egyik leggyorsabban növekvő iparág. A Business Planet mai adásában annak jártunk utána, hogyan akar Európa megszabadulni az orosz gázfüggőségtől a megújuló energiaforrások, különösen a napenergia növelésével, és milyen kihívásokkal kell szembenéznie.

 

A napenergia kulcsfontosságúnak tekinthető Európa energiabiztonsága, az éghajlatvédelmi célok és a munkamegszüntetés szempontjából. A SolarPower Europe iparági csoport szerint Európa 2022-ben rekordot jelentő 41,4 gigawattnyi fotovoltaikus energiát telepített, ami 47 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.

Jelenleg azonban Kína uralja a napenergia-ipart. A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint 2025-re a napenergia-iparnak akár a 95 százaléka Kínában összpontosulhat.

Tobias Brandis, a németországi Burghausenben működő poliszilíciumgyártó, a Wacker Chemicals elnöke az iparág egyik legsürgetőbb problémájáról mesélt az Euronews riporterének, Andrea Bolithonak.

“Mi tényleg egy úgynevezett energiaigényes iparág vagyunk. Csak el kell képzelni, hogy itt és a második szászországi telephelyünkön együttesen a német villamosenergia-szükséglet körülbelül 0,70-0,8%-át használjuk fel, ami elképesztően sok.

A jövőbeni beruházások szempontjából rendkívül fontos lenne, hogy versenyképes, de egyben kiszámítható energiaszintünk legyen,” mondta Tobias Brandis, akit arról is kérdeztünk, miért Kínában állítják elő a napelemek túlnyomó többségét.

“Kína tényleg lépéseket tett. Úgy tekintették ezt az iparágat, mint aminek nagy stratégiai jelentősége lesz, és eszerint is fektettek be ebbe az iparágba. Európa, és tulajdonképpen ugyanez igaz az Egyesült Államokra is, nem szállt be a versenybe igazán sem gyorsaságban, sem a termelési feltételek tekintetében,” válaszolta.

A probléma megoldására az EU létrehozta a Solar Alliance-t, amely a termelési kapacitás növelése és a beruházások ösztönzése érdekében egyesíti a vállalkozásokat és az érdekelt feleket. Thierry Breton uniós biztos a megnyitón arról beszélt: a napenergia elengedhetetlen a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez és az energiafüggetlenséghez, Európa azonban nagymértékben függ Kínától.

Az egységes piac megkönnyíti az európai együttműködést a gyártás növelése érdekében. A szabad mozgás lehetővé teszi, hogy a vállalatok fellendítsék az európai napenergia-ipart.

Grenoble-ban a francia ROSI start-up a napelemipar másik fontos részével, az újrahasznosítással foglalkozik. A napelemek számának növekedésével párhuzamosan az elhasznált napelemek száma is emelkedni fog, ami hatalmas kihívást jelent az újrahasznosító ipar számára.

A napelemek számának növekedésével párhuzamosan az elhasznált napelemek száma is emelkedni fog – Napelem fejlesztések és kihívások Európában

“Akár 3000 tonna napelemet, vagyis körülbelül 100 000 panelt tudunk újrahasznosítani évente. De holnap ez már nem lesz elég, több tízezer tonnás kapacitásra lesz szükség, mert Franciaországban egyre több hulladék lesz,” fogalmazott a ROSI vezérigazgatója, Antoine Chalaux.

A ROSI kifejlesztett egy módszert a napelemek legértékesebb elemeinek – a szilíciumnak és az ezüstnek – a kivonására. Pirolízis segítségével szedik szét a különböző darabokat, egy triázs eljárással leválasztják a fotovoltaikus cellákat az üvegről, egy kémiai mosás segítségével pedig kinyerik az ezüstöt.

Erre a módszerre egy üzemet is alapítottak. Az egységes piac mellett Európa az ehhez hasonló fenntartható innovációban látja a versenyképesebbé válás lehetőségét.

“Az újrahasznosítás főként európai know-how, és ebben még mindig nagy az előnye Európának. Ha újra akarunk építeni egy hatékony fotovoltaikus ipart Európában, méghozzá nagy léptékben, akkor ezeknek az anyagoknak az újrahasznosítása versenyképesebbé teszi az iparunkat,” véli a ROSI vezérigazgatója.

Az éghajlat, az energiabiztonság és a munkahelyek szempontjából létfontosságú, hogy Európa képes legyen újraindítani a napenergia-iparát.

Forrás: Euronews


rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

24 óra ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

6 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago