Klímaválság

Klímacsúcs: a mostani évtized kritikus jelentőségű

Jövő év végéig meg kell erősíteniük a szén-dioxid kibocsátás csökkentése érdekében vállalt céljaikat az országoknak – egyebek mellett ez áll a glasgow-i klímakonferencia megállapodás-tervezetében, amelynek szövegéről még tárgyal az eseményen résztvevő több mint 200 delegáció.

 

Sokan elégedetlenek az eddig megfogalmazott eredményekkel, és gyorsabb intézkedéseket sürgetnek.

A tervezetben az áll: a jelenlegi évtized végéig a 2010-ben mért mennyiséghez képest 45 százalékkal kell csökkenteni a világ széndioxid-kibocsátását ahhoz, hogy 2100-ig a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg a 1,5 fokot. A dokumentum szerint ugyanennek a célnak az eléréséhez az is szükséges, hogy az évszázad közepéig az egész világ nettó karbonsemlegessé váljon.

A határozati javaslat felszólítja a COP26-egyezményben részes országokat arra is, hogy szüntessék be a szén használatát energiatermelésre, és hagyjanak fel a fosszilis üzemanyagok kitermelésének támogatásával.

– A hétoldalas tervezet most először emeli ki annak szükségességét, hogy teljesen megszüntessék a szén és a fosszilis tüzelőanyagok támogatását. Azt is írják: ahhoz, hogy a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra korlátozódjon – idézem – jelentős és hatékony cselekvésre van szükség már ebben a kritikus évtizedben. Korábban a csúcstalálkozó helyszíne előtt tüntetőkkel beszéltem, akik azt mondták, nem bíznak az itt lévő politikusokban, hogy valóban végrehajtják ezeket a jelentős és hatékony lépéseket – mondta az Euronews tudósítója, Meabh MC Mahon.

A tüntetők elégedetlenek a találkozó eddigi eredményeivel. Bár a találkozó eredményeit kritizálók közül sokan egyetértenek a célkitűzésekkel, de sokkal több konkrétumot és azonnal bevezethető intézkedéseket várnak a világ vezetőitől.

– A legtöbb dolog, ami a COP26-csúcson történt, nem elég. És nem érzem, hogy komolyan foglalkoznának a problémákkal. Azt mondják, hogy 2030-ra meg 2050-re megtesszük ezt vagy azt, csökkentjük az olajat meg a gázt, meg fogunk tenni különböző enyhítő dolgokat, és húzzuk az időt. Ez nem elég gyors – magyarázta egy kanadai aktivista, Judy Wilson.

– Hiszek az ENSZ-ben, de nem hiszek a világ vezetőiben. Sajnos, ezt kell mondanom. Jelenleg nem törekednek túlságosan az olaj és a gáz csökkentésére, és a zöld iparágak támogatására, és ez kár, mert csak erre van szükségük, ez az ami segíthetne, hogy 2 Celsius fok alatt maradjon a felmelegedés – tette hozzá Steen Winther Christensen, a norvég Nagypapák a klímáért nevű szervezet vezetője.

Forrás: Euronews

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

6 nap ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

2 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago