Népesség

A biológiai sokféleség csökkenés és a társadalmi igazságtalanság

Tudósok merész megoldást vázolnak fel az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a társadalmi igazságtalanságok ellen.

Az Oregoni Állami Egyetem kutatóinak vezetésével egy nemzetközi tudóscsoport egy újszerű, 500 éves adathalmazt használt fel egy “helyreállító” útvonal kidolgozásához, amelyen keresztül az emberiség elkerülheti az éghajlatváltozás legrosszabb ökológiai és társadalmi következményeit.

A kutatók szerint “paradigmaváltó” tervük amellett, hogy felvázolja a társadalom lehetséges új irányát, támogathatja az éghajlati modellezést és vitát, mivel olyan cselekvések sorát kínálja, amelyek erőteljesen hangsúlyozzák a társadalmi és gazdasági igazságosságot, valamint a környezeti fenntarthatóságot.

Az Oregon State-i William Ripple, az OSU korábbi posztdoktori kutatója, Christopher Wolf és munkatársai szerint forgatókönyvüket az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete által használt öt közös társadalmi-gazdasági útvonallal (SSP) együtt kellene beépíteni az éghajlati modellekbe.

“Megértjük, hogy az általunk javasolt forgatókönyv megvalósítása komoly kihívást jelenthet a jelenlegi kibocsátási trendek, a politikai akarat hiánya és a széles körű társadalmi tagadás miatt, de az érdemeiről nem is lehet őszintén vitatkozni, ha nem szerepel a lehetőségek között” – mondta Ripple, az OSU Erdészeti Főiskola ökológia professzora.

“Mi a radikális inkrementalizmus, a fokozatosság mellett érvelünk: kis, rövid távú lépésekkel érünk el nagyszabású változásokat. És nagyon is szükséges kontrasztot kínálunk sok más éghajlati forgatókönyvvel szemben, amelyek talán inkább a status quóhoz igazodnak, ami nem működik.”

Ripple és az Egyesült Államokból, Hollandiából és Ausztráliából származó társszerzők az Environmental Research Letters (.PDF) című folyóiratban megjelent tanulmányban mutatják be helyreállító útjukat. Elmondásuk szerint az útvonalat a földi rendszer változóinak egyedülálló összeállítása ihlette, amely szemléletesen mutatja, hogy az emberiség erőforrásigénye 1850 óta robbanásszerűen megnőtt, ami ökológiai túlterhelést jelez.

“Az alátámasztó adatok aláhúzzák a sürgős cselekvés szükségességét” – mondta Wolf, aki jelenleg a Corvallis-i székhelyű Terrestrial Ecosystems Research Associates kutatóintézet tudósa. “Az emberi népesség, a bruttó hazai termék és az energiafogyasztás növekedése, amely elsősorban a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik, az üvegházhatású gázok kibocsátásának rendkívüli mértékű megugrását eredményezte, drámaian megváltoztatta a földhasználatot és a biológiai sokféleség tömeges csökkenését váltotta ki.”

A szerzők megjegyzik, hogy a jelenlegi éghajlatváltozási modellezés több feltételezésen és a szakpolitikai lehetőségekkel és a társadalmi fejleményekkel kapcsolatos tényezőn alapul. Egy klímatudósokból, közgazdászokból és energiarendszer-modellezőkből álló nemzetközi csoport dolgozta ki az SSP-ket, amelyekből különböző szakpolitikai intézkedések mellett, a GDP 2100-ig tartó folyamatos és jelentős növekedését feltételezve üvegházhatású gázkibocsátási forgatókönyveket vezetnek le.

“Az SSP-k olyan  könnyen elfogadható (plauzibilis) fejleményeket írnak le, amelyek a jövőben különböző kihívásokhoz vezetnének az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás terén” – mondta Wolf.

“Öt narratíván alapulnak, amelyek alternatív társadalmi-gazdasági fejleményeket írnak le, némelyik fenntarthatóbb, mint a többi. A mi forgatókönyvünk az elsődleges erőforrások fogyasztásának olyan szintre való csökkentésére összpontosít, amely a környezeti terhelést a bolygó határain belül tartja, miközben az egy főre jutó GDP idővel stabilizálódik.”

Wolf, Ripple és munkatársai egy sor változót vizsgáltak meg hosszú távon: a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását, az emberi népességet, a GDP-t, a földhasználatot, az üvegházhatású gázok koncentrációját, a globális hőmérsékletet, a gerinces vadon élő állatfajok számát, a jövedelmi egyenlőtlenségeket és a hústermelést.

Az adatok együttesen átfogó képet festenek arról, hogy a Föld milyen mélyreható változásokon ment keresztül – állítják a szerzők, akik között van Jillian Gregg, a Terrestrial Ecosystems Research Associates munkatársa, Detlef P. van Vuuren, a Holland Környezetvédelmi Értékelő Ügynökség munkatársa és Manfred Lenzen, a Sydney-i Egyetem munkatársa.

“A jövedelemhányad változó 1820-ig nyúlik vissza, és azt mutatja, hogy a felső 10% következetesen az összes jövedelem legalább 50%-át kapta, ami hosszú távon szemlélteti a globális gazdasági egyenlőtlenséget” – mondta Ripple.

“A helyreállító útvonal egy igazságosabb és ellenállóbb világot képviselne, ahol a hangsúlyt a természet megőrzésére mint természetes éghajlati megoldásra; a társadalmi jólétre és életminőségre; a lányok és nők egyenlőségére és magas szintű oktatására helyeznénk, ami alacsony termékenységi rátát és magasabb életszínvonalat eredményezne; valamint a megújuló energiára való gyors átállásra.”

A jelenlegi közös társadalmi-gazdasági pályák némelyikétől eltérően a helyreállító pálya nem támaszkodik a szén-dioxid-leválasztási technológiák kifejlesztésére, és nem feltételezi a folyamatos gazdasági növekedést sem, mint a SSP-k.

“A nagyszabású társadalmi változások előtérbe helyezésével az általunk javasolt útvonal sokkal hatékonyabban korlátozhatja a felmelegedést, mint azok az utak, amelyek a gazdag nemzetek növekvő erőforrás-fogyasztását támogatják” – mondta Ripple. “Célunk, hogy az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a társadalmi-gazdasági igazságtalanságok kezelésére irányuló holisztikus jövőképünkkel a bolygó számos létfontosságú jelének görbéjét meghajlítsuk. Munkánk bemutatja, hogyan indulhat el az emberiség arra az útra, hogy megmentse a világot ezektől a környezeti és társadalmi válságoktól.”

2023 októberében Ripple, Wolf és 10 másik amerikai és globális tudós a BioScience című folyóiratban publikált egy kutatást, amely kimutatta, hogy a Föld életjelei minden eddiginél rosszabbak lettek, olyannyira, hogy a bolygó élővilága veszélybe került.

Ripple társszerzője egy másik, nemrégiben megjelent BioScience-publikációnak (.PDF) is, amely az éghajlatváltozást és a kapcsolódó biodiverzitás-válságot kozmikus perspektívából vizsgálja, “hosszú távú bolygói gondolkodást” alkalmazva – mondta.

Forrás: Phys.org | Oregon State University


rampi

Recent Posts

Hogy ízlik az ‘ingyen ebéd’?

„Nincsen ingyen ebéd.” – így szól a közgazdaságtan klasszikus tétele: egy, a jelenben meg nem…

2 óra ago

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

4 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago