Egy nap múlva a Batsirai ciklon megérkezik Madagaszkár fölé. Az ország még mindig lábadozik a két héttel ezelőtti Ana vihar utáni áradásokból.
Madagaszkár egy második ciklonra készül, amely kevesebb mint két héttel azután, hogy az Ana vihar széles körű pusztítást okozott, és több tucat ember halálát okozta.
Forrás: Scott Duncan
A helyi hatóságok attól tartanak, hogy a földcsuszamlások és az áradások miatt több tízezer ember válhat hajléktalanná.
Néhány iskolát pénteken bezártak, hogy óvóhelyeket alakíthassanak ki bennük.
“Nagyon idegesek vagyunk” – mondta Pasqualina Di Sirio, aki a WFP programját vezeti az indiai-óceáni szigeten.
A WFP (ENSZ Világélelmezési Program) élelmiszerkészleteket készített elő, hogy szétossza a rászorulóknak, míg néhány embert már evakuáltak – mondta.
Pénteken a főváros, Antananarivo lakói téglákkal próbálták megerősíteni otthonaikat, hogy megakadályozzák a tetőszerkezetek elszállását.
“Nagyon félek, mert azt mondják, hogy a ciklon nagyon erős lesz” – mondta egy férfi, Nivo a Reuters hírügynökségnek. “Azt mondják a tévében, hogy a szél elsodorja majd az embereket.”
Madagaszkár még mindig lábadozik az Ana vihar után (fenti képen).
A szakértők attól tartanak, hogy az akár 200 km/órás szélsebességű Batsirai ciklon még erősebb lehet, mint az Ana vihar, amely Mozambikot, Malawit és Zimbabwét is elérte.
Szombatra 30 centiméteres csapadékot jósolnak, ami felveti a hirtelen áradások veszélyét, mivel a talaj már most is telített, miközben a ciklon 15 méteres hullámokat is okozhat.
Vahinala Raharinirina környezetvédelmi miniszter a BBC-nek azt mondta, hogy ez lehet a legsúlyosabb ciklon, amely 17 éve sújtotta a szigetet, és összesen mintegy 600 000 embert érint.
Ezreket kényszerített ki otthonából az Ana vihar
A WFP szerint a globális felmelegedés és az éghajlatváltozás okozta pusztító viharok közelmúltbeli mintázata terméskiesést, magas élelmiszerárakat és növekvő élelmezési bizonytalanságot okozott a térségben.
“A dél-afrikai emberek már évek óta az éghajlati szélsőségek frontvonalában vannak, és minden egyes vihar visszaveti őket, visszaveti az elért eredményeket” – mondta Margaret Malu, a WFP vezető tisztviselője.
Szakértők szerint a szélsőséges időjárási események, például a ciklonok az éghajlatváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak.
Madagaszkár is épp most lábadozik egy szélsőséges szárazság hatásaitól, amelyet szintén a globális felmelegedésnek tulajdonítottak.
Raharinirina asszony elmondta, hogy az ország tervet nyújtott be a COP26 klímakonferenciára, amelyből kiderült, hogy évi 1 milliárd dollárra (740 millió font) van szüksége az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodáshoz.
Forrás: BBC News