Ha egy átlagos szubszaharai afrikai országban (pl. Nigéria) sikerül megelőzni egy nem kívánt terhességet, az nagyjából évi 2 tonna megelőzését eredményezi [1][2] Ha Egyiptomban, akkor nagyjából évi 9,7 tonnát (ez több, mint az átlag magyar karbonlábnyom kétszerese).[3] Ha egy OECD-országban, akkor átlagosan évi 58,6 tonnát, míg az USA-ban 115 tonnát![1]
Ehhez képest, ha lemond az autóról, évente 2,4 tonna klímakárosító szén-dioxidot spórol meg. A hús nélküli táplálkozás 0,8 tonnányit, a repülőutakról való lemondás évi 1,6 tonnányit, az elektromos autóra való áttérés pedig évi 1,25 tonnányit. Ha egy amerikai család eggyel kevesebb gyereket nemz, annyi szén-dioxid-kibocsátást előz meg, mint 684 felnőtt, akik egész életükben újrahasznosítják a szemetüket.
A leghatékonyabb klímavédelem tehát egyértelműen a fogamzásgátlás; minden meg nem született fejlett országbeli gyerek évente 58,6 tonna szén-dioxidot “spórol meg” a világnak. Ez egy gyermek „karbonhagyatéka”, amit a szülők karbonlábnyoma alapján becsülnek, egy speciális szorzó révén (figyelembe véve a termékenységi rátát és a születéskor várható élettartamot). A szorzó nagyságát lehet vitatni, de még ha nem is alkalmaznánk, akkor is azt találnánk, hogy egy átlagos ilyen gyermek karbonlábnyoma nagyobb (2013-ban 9,68 t/év volt),[4] mint az összes többi módszer által megelőzhető kibocsátás együttvéve (7,06 t/év). Ez persze azt jelentené, hogy nekik már nem lennének gyerekeik. Márpedig valószínűleg lesznek, szóval egy gyermek karbonhagyatéka biztosan nagyobb, mint a saját karbonlábnyoma.
Támogasd a fogamzásgátlás lehetőségeit Önkéntesen, annak a 214 millió szegény nőnek, akinek nincs hozzá joga, tudása, eszköze! Havi 3000 Ft-tal folyamatosan meg tudsz előzni egy baleset-teherbeesést (https://bocs.eu)
Sztella Nóra Kántor
[1] http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aa7541/pdf
[2] http://www.biologicaldiversity.org/programs/population_and_sustainability/pdfs/OSUCarbonStudy.pdf
[3] http://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC?locations=HU
[4] http://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC?locations=OE
A grafika forrása: https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/12/want-to-fight-climate-change-have-fewer-children