A Föld geometriájának változása a jégolvadás következtében
A Föld klímájának változása és a sarkvidéki jég olvadása nemcsak a tengerszint emelkedéséhez vezet, hanem a bolygó geometriája és geológiai folyamatai is átalakulnak. Az alábbiak bemutatják ennek a jelenségnek a legfontosabb következményeit.
Kép: © Phys.org
A Föld alakjának és tengelyének változása
A sarki jég óriási tömegének csökkenése a bolygó tömegének újraeloszlását okozza, ami hatással van a Föld forgástengelyére. Kutatások kimutatták, hogy az olvadás következtében a Föld forgástengelye elmozdulhat (Nerem et al., 2010, .PDF).
Földrengések és vulkáni aktivitás fokozódása
A jég súlya korábban jelentős nyomást gyakorolt a földkéregre. Ahogy a jég eltűnik, a kéreg visszapattanása földrengéseket és vulkáni aktivitást válthat ki. Hasonló hatások figyelhetők meg Skandináviában, ahol a jégkorszak vége óta zajló geológiai változások még ma is földrengéseket idéznek elő
A jég súlyának csökkenése miatt a földkéreg visszapattanása földrengéseket és vulkáni aktivitást idéz elő. A deglaciáció során a kilométeres vastagságú jégtakarók olvadása csökkenti a szárazföldet nehezedő tömeget, ami felemelkedéshez vezet. Ez megváltoztatja a nyomást a Föld felszíne alatt fekvő magmakamrákban, vulkánkitöréseket okozva.
A Geochemistry, Geophysics, Geosystems folyóiratban megjelent kutatás azt sugallja, hogy az antarktiszi jégtakarók olvadása miatti tömeges kirakodás (izosztatikus visszapattanás) nagyobb gyakoriságú és nagyságrendű kitöréseket vált ki a Nyugat-Antarktiszi Hasadékrendszerben, a Föld egyik legnagyobb vulkáni tartományában, több mint 100 kitörési központtal. (A. N. Coonin, 2024, .PDF).
Az óceáni áramlatok és az időjárás változásai
A Grönlandi jégolvadás hatással van az Atlanti-óceáni meridionális áramlási rendszerre (AMOC), amely jelentős szerepet játszik Európa és Észak-Amerika időjárásában. Az áramlás lassulása szélsőséges időjárási jelenségeket, például hosszabb aszályokat vagy viharokat eredményezhet (Rahmstorf et al., 2024, .PDF).
Tengerszint-emelkedés és part menti területek veszélyeztetettsége
A folyamatos jégolvadás miatt a tengerszint az évszázad végére akár egy méterrel is emelkedhet, amely számos part menti várost, például Miamit, Jakartát és Velencét veszélyezteti (Robert Steven Nerem, 2010).
Ökoszisztéma-összeomlás
A sarkvidéki jégolvadás hatással van az óceánok sótartalmára és az ökoszisztémák stabilitására. Az elolvadó permafroszt nagy mennyiségű metánt bocsát ki a légkörbe, ami tovább gyorsíthatja a globális felmelegedést (Igor P. Semiletov et al., 2010 .PDF).
A sarkvidéki jégolvadás nemcsak a tengerszint-emelkedést idézi elő, hanem globális geológiai és klimatikus változásokat is okoz. A földrengések, vulkáni tevékenységek, az óceáni áramlatok gyengülése és az élővilágra gyakorolt hatások mind arra utalnak, hogy az emberiség számára sürgős lépéseket kell tenni a klímaváltozás hatásainak mérséklése érdekében.
Rampasek László A.
További források a témához: