Az AMOC összeomlása akár már 2025-ben bekövetkezhet

Az Atlanti-óceáni meridionális áramlás (AMOC) kritikus küszöbértékének elérése, vagyis az áramlás összeomlása, a legfrissebb kutatások szerint akár már 2025-ben bekövetkezhet, ha a szén-dioxid-kibocsátás nem csökken.

Egyes tanulmányok szerint ez az időpont 2025 és 2095 között valószínű, a legvalószínűbb év 2050.

Más kutatások 2057-re teszik az összeomlás időpontját. ( ​The Guardian, arxiv.org )

Fontos megjegyezni, hogy ezek az előrejelzések bizonytalansággal terheltek, és a pontos időpontot nehéz meghatározni. Azonban a tudományos közösség egyetért abban, hogy az AMOC jelentős gyengülése vagy összeomlása ebben az évszázadban bekövetkezhet, ha a globális felmelegedés tovább folytatódik. ( ​The Guardian )

Az AMOC összeomlása súlyos globális éghajlati következményekkel járhat, beleértve Európa lehűlését, a trópusi esőzések eltolódását és a tengerszint emelkedését az Egyesült Államok keleti partjainál. Ezért elengedhetetlen a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és az éghajlatváltozás mérséklése érdekében tett lépések fokozása.

Az Atlanti-óceáni áramlás összeomlásának veszélye: új modellek erősítik a korábbi kutatásokat

Az AMOC összeomlása akár már 2025-ben bekövetkezhet

A klímaváltozás egyik legkritikusabb kérdése, hogy az Atlanti-óceáni meridionális áramlás (Atlantic Meridional Overturning Circulation, AMOC) milyen mértékben fenyegetett, és milyen következményekkel járhat a leállása. Egy új kutatás (.PDF) megerősíti azokat a korábbi eredményeket (.PDF), amelyek szerint az AMOC egyértelműen mutatja a klímarendszer egyik lehetséges fordulópontját.

Mi az AMOC és miért fontos?

Az AMOC egy olyan hatalmas óceáni szállítószalag, amely a meleg, sós vizet az Egyenlítőtől az északi szélességek felé szállítja, majd lehűlt és sűrűsödött formában visszaáramlik a mélytengeri áramlatokon keresztül. Ez az áramlás döntő szerepet játszik Európa és Észak-Amerika időjárásának alakításában, valamint a globális éghajlati rendszer stabilitásában.

A legújabb modellezési eredmények

A van Westen és munkatársai által publikált új kutatás egy magas felbontású óceánmodellt használt, amely képes volt részletesen szimulálni az óceáni örvényeket is. Az eredmények megerősítik, hogy az AMOC-nak létezik egy úgynevezett tipping point-ja (kritikus fordulópontja), amely után az áramlás visszafordíthatatlanul összeomlik.

Ez összhangban van a Stommel (1961) által felvetett elméleti modellel és a Levermann et al. (2005) kutatásával, amelyek azt mutatták ki, hogy az AMOC összeomlásának egyik fő mozgatórugója a sótartalom-visszacsatolási mechanizmus. Ahogy a sarki jég olvad, a beáramló édesvíz csökkenti az óceán sűrűségét, és megzavarja a mélyvízi képződést, amely az áramlás fenntartásához szükséges.

A lehetséges következmények

A modellek szerint az AMOC leállása súlyos hatásokkal járhat:

  • Tengerszint-emelkedés: Az AMOC összeomlása után a dinamikus tengerszint-emelkedés nemcsak az Észak-Atlanti térségben, hanem egészen a Déli-Atlanti-óceánig terjedhet.
  • Hideg folt az Atlanti-óceán északi részén: Az úgynevezett „cold blob” (hideg folt) a modellekben is megjelenik, ami azt jelzi, hogy az áramlás leállása jelentősen lehűtheti az észak-atlanti térséget.
  • Amerikai partvidék felmelegedése: Az Egyesült Államok keleti partvidéke és a Karib-térség melegebbé válhat az áramlás megszűnése miatt.
  • Extrém időjárási hatások: Az AMOC összeomlása drámai módon átalakíthatja az időjárási mintázatokat Európában és Észak-Amerikában, például gyakoribb viharokat, aszályokat és szélsőséges hideghullámokat okozva.

Hogyan tudhatjuk meg a fordulópontot?

A fordulópont pontos meghatározásához rendkívül hosszú és részletes szimulációkra van szükség, amelyek eddig számítási kapacitás hiányában nem voltak kivitelezhetőek. Az új kutatás azonban azt mutatja, hogy még a nagyobb felbontású modellekben is egyértelműen létezik az AMOC kritikus küszöbértéke.

Mi a következő lépés?

A tudományos közösség egyre sürgetőbbnek látja az AMOC folyamatos monitorozását és az ehhez kapcsolódó éghajlatvédelmi intézkedések megerősítését. Az óceáni áramlások változása ugyanis olyan láncreakciót indíthat el, amely visszafordíthatatlan károkat okozhat a bolygó éghajlatában.

A friss kutatás tehát tovább erősíti azt az aggasztó képet, amelyet a klímatudósok már évtizedek óta felvázolnak: ha nem sikerül gyorsan csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását és lassítani a jégolvadást, az Atlanti-óceáni áramlás visszafordíthatatlanul összeomlik – ennek pedig beláthatatlan következményei lesznek.

Rampasek László A.

Források:

Faviconclimateforesight.eu
Is the AMOC one of the planet’s most vulnerable tipping points? – Foresight
Could climate change interrupt the Atlantic Meridional Overturning Circulation – the system of currents that circulates water within the Atlantic Ocean – and bring about a new ice-age? A recent study…
FaviconCarbon Brief
Guest post: Could the Atlantic Overturning Circulation ‘shut down’? – Carbon Brief
Guest post: How close is the West Antarctic ice sheet to a ‘tipping point’? It is driven by a delicate balance of ocean temperatures and salinity, which is at risk from being upset by a warming climat…
FaviconAAAS
Physics-based early warning signal shows that AMOC is on tipping course | Science Advances
A complex global climate model shows an AMOC tipping event.
FaviconMet Office
The slowdown or shutdown of AMOC – a key regulator of …
Met Office weather forecasts for the UK. World leading weather services for the public.
FaviconThe Guardian
Gulf Stream could collapse as early as 2025, study suggests | Climate crisis | The Guardian
A collapse would bring catastrophic climate impacts but scientists disagree over the new analysis
FaviconThe Guardian
Atlantic Ocean circulation nearing ‘devastating’ tipping point, study finds | Oceans | The Guardian
Collapse in system of currents that helps regulate global climate would be at such speed that adaptation would be impossible
FaviconThe Guardian
Atlantic Ocean circulation at weakest in a millennium, say scientists | Climate crisis | The Guardian
Scientists have long predicted a weakening of the AMOC as a result of global heating, and have raised concerns that it could collapse altogether. The new study found that any such point was likely to…
FaviconThe Guardian
The tipping points at the heart of the climate crisis | Climate science | The Guardian
In 2008, researchers led by Timothy Lenton, now at the University of Exeter, catalogued the climate’s main “tipping elements”. As well as the Greenland ice sheet, the Antarctic ice sheet is also prone…
Favicongtr.ukri.org
Beyond the tipping point: Temporary resilience of the Atlantic …
Funding details As climate changes due to the emission of greenhouse gases, there is a danger of the Earth passing "tipping points". A tipping point may be understood by analogy with pushing…
FaviconPNAS
Risk of tipping the overturning circulation due to increasing rates of ice melt | PNAS
While these are important issues to address, it is now known that catastrophic transitions to undesired attractors can be induced when the parameter is changed at a rate exceeding a certain critical v…
Faviconeuronews
Dangers of Atlantic Ocean current collapse have been ‘greatly underestimated’, scientists warn | Euronews
AMOC collapse would bring severe global climate repercussions, with Europe bearing the brunt of the consequences.