Az éghajlati válság elérkezett, és nagyobb mértékben gyorsul, mint azt sok tudós várta. Beléptünk a hatodik tömeges kihalási eseménybe.
Ez a vártnál súlyosabb, és a természetes ökoszisztémákat, valamint az emberiség sorsát fenyegeti. Kevés kivételtől eltekintve, nagyrészt elmulasztjuk kezelni ezt a szorult helyzetet. Ráadásul nem térhetünk vissza a járvány utáni status quo-hoz. Mindkét görbét ki kell lapítanunk. Ez a határtalan növekedési gazdaság végét kell, hogy jelezze. Az éghajlati válság egyre súlyosabbá válása és a választási ciklusokon és a szokásos üzletvitelen túlmutató cselekvés szükségessége most már teljesen világos. A dolgok nem mehetnek így tovább. Az eredmények ellenére az emberiségnek erkölcsi kötelessége, hogy most cselekedjen.
A fenntartható jövő biztosítása érdekében meg kell változtatnunk életmódunkat, mégpedig oly módon, hogy javítsuk a grafikonjaink által összefoglalt életjeleket. A gazdaság- és a népességnövekedés a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó CO2-kibocsátás növekedésének legfontosabb mozgatórugói közé tartozik; ezért bátor és drasztikus átalakításokra van szükségünk a gazdaság- és a népesedéspolitikát illetően. Hat kritikus és egymással összefüggő lépést javasolunk (nem különösebb sorrendben), amelyeket a kormányok, a vállalkozások és az emberiség többi része megtehet az éghajlatváltozás legrosszabb hatásainak mérséklése érdekében.
– A tudósok figyelmeztetése az emberiségnek
A hat lépés
A Tudósok Figyelmeztetése a Világ Tudósainak Szövetségével együttműködve hat kritikus és egymással összefüggő lépést mutat be az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére, amelyeket a kormányok, szervezetek, politikai döntéshozók és más szereplők megtehetnek az IPCC által meghatározott éghajlati válság legrosszabb következményeinek enyhítése érdekében. Ezek a megoldások a meglévő örökségek kezelésére szolgálnak a tudósok figyelmeztetései alapján.
- Energia. Tömeges takarékossági gyakorlatok bevezetése; átállás a fosszilis tüzelőanyagokról az alacsony szén-dioxid-kibocsátású megújuló energiaforrásokra, beleértve a nap- és szélenergiát; a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatoknak nyújtott támogatások megszüntetése; és olyan szén-dioxid-díjak kivetése, amelyek elég magasak ahhoz, hogy visszaszorítsák a fosszilis tüzelőanyagok használatát.
- Rövid élettartamú szennyező anyagok. Gyorsan csökkenteni kell a metán, a korom, a fluorozott szénhidrogének és más rövid élettartamú éghajlatszennyező anyagok kibocsátását. Ezáltal a rövid távú felmelegedési tendencia több mint 50%-kal csökkenthető a következő évtizedekben.
- Természet. Állítsuk helyre és védjük meg az olyan ökoszisztémákat, mint az erdők, gyepek, tőzeglápok, vizes élőhelyek és mangroveerdők, és tegyük lehetővé, hogy ezen ökoszisztémák nagyobb része elérje ökológiai potenciálját a légköri szén-dioxid – az üvegházhatást okozó gázok egyik legfontosabb összetevőjének – megkötésében.
- Élelmiszer. Együnk több növényt és fogyasszunk kevesebb állati eredetű terméket. Ez az étrendi váltás jelentősen csökkentené a metán és más üvegházhatású gázok kibocsátását, és felszabadítaná a mezőgazdasági területeket az emberi táplálék, nem pedig az állati takarmány termesztésére. Az élelmiszerpazarlás csökkentése szintén kritikus fontosságú – a tudósok szerint az összes megtermelt élelmiszer legalább egyharmada szemétként végzi.
- Gazdaság. A gazdaság szén-dioxid-mentes gazdasággá alakítása, hogy kezeljük az emberiség bioszférától való függését, és hogy a célokat eltoljuk a bruttó hazai termék mindenáron való növekedésétől. A bioszféra hosszú távú fenntarthatóságának fenntartása érdekében korlátozni kell az ökoszisztémák profitorientált kizsákmányolását.
- Népesség. A naponta több mint 200 000 fővel növekvő globális emberi népesség stabilizálása olyan társadalmi és gazdasági igazságosságot biztosító megközelítések alkalmazásával, mint például a fiatal nők oktatásának biztosítása és az önkéntes családtervezési szolgáltatások elérhetősége.
“Az éghajlati vészhelyzet már itt van, és gyorsabban gyorsul, mint azt a legtöbb tudós előre látta” – mondta Wolf. “Az emberek megijedtek – ezt jól mutatja, hogy világszerte több mint 1800 éghajlat-vészhelyzetet hirdettek ki, több mint 820 millió embert érintő joghatóságok.” – Tudósok második figyelmeztetése: Az éghajlati vészhelyzet 2020, visszatekintés az OurOffset Nonprofit LLC. oldalán.
Az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás átalakításokat von maga után a kormányzás, a gazdálkodás, az élelmezés, valamint az anyagi és energiaigény kielégítésének módjában. Bátorít bennünket a közelmúltban világszerte megnövekedett aggodalom. Kormányzati szervek klímavészhelyzetet hirdetnek ki. A pápa enciklikát adott ki az éghajlatváltozásról. Az iskolások sztrájkolnak. A bíróságokon ökocídiummal kapcsolatos perek folynak. Polgári mozgalmak követelik a változást. A világ tudósai a planetáris életjelek széles körű használatát sürgetik, és arra számítanak, hogy a grafikus mutatók segítségével a politikai döntéshozók és a nyilvánosság jobban megértheti a válság nagyságrendjét, nyomon követhetik az előrehaladást, és az éghajlatváltozás enyhítése érdekében átállíthatják a prioritásokat.
A jó hír az, hogy az ilyen átalakító jellegű, társadalmi és ökológiai igazságossággal járó változások hosszú távon nagyobb emberi jólétet ígérnek, mint a “szokásos üzletmenet”. Úgy véljük, hogy a kilátások akkor lesznek a legnagyobbak, ha a politikai döntéshozók és az emberiség többi része azonnal reagál a figyelmeztetésünkre és az éghajlati vészhelyzet kihirdetésére, és cselekszik az élet fenntartása érdekében a Föld bolygón, egyetlen otthonunkban. Biztosítanunk kell, hogy a pandémiát követő világ ne térjen vissza a status quóhoz, hanem inkább degrowth stratégiákat alkalmazzon.
A teljes dokumentum itt olvasható ingyenesen.
Az AWS (Alliance of World Scientists) további dokumentumai itt találhatók.
A Hat Lépést William J. Ripple, Christopher Wolf, Thomas M. Newsome, Phoebe Barnard és William R. Moomaw dolgozta ki. Ezek a lépések kritikusak és összefüggnek egymással. E lépések célja, hogy tanácsot adjanak politikai döntéshozóinknak és mozgósítsák egész társadalmunkat, hogy magas szinten cselekedjünk a most zajló éghajlati válság és a hatodik tömeges kihalási esemény ellen.
Rampasek, László A.
Forrás: Scientists Warning Foundation