A Föld népessége akár milliárdokkal is több lehet!

Új tanulmány szerint a vidéki népesség jelentős része hiányozhat a globális adatokból, milliárdokkal többen lehetünk.

Egy friss kutatás arra figyelmeztet, hogy a Földön akár több milliárd emberrel többen élhetünk, mint amennyit jelenleg becsülnek.

A Föld népessége akár milliárdokkal is több lehet!

A Nature Communications című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány (.PDF) szerint a világ népességét érintő számításokban a vidéki területeken élők száma jelentős mértékben alulbecsült lehet.

Jelenleg az ENSZ szerint a világ népessége kb. 8,2 milliárd fő, és a 2080-as évek közepéig elérheti a 10 milliárdot. Az új kutatás azonban rámutat, hogy a vidéki népesség becslése az 1975–2010 közötti időszakban akár 53–84%-kal is alacsonyabb lehetett a valóságnál.

„Ez különösen aggasztó, mivel ezeket az adatokat számtalan tanulmány használta anélkül, hogy pontosságukat a vidéki térségekben megkérdőjelezték volna” – írják a kutatók. A problémát az okozza, hogy a nemzeti népszámlálások alapján készült adatbázisok gyakran nem képesek pontosan rögzíteni a távoli vagy konfliktusok által sújtott régiók lakosságát. Példaként említik Paraguayt, ahol a 2012-es népszámlálás a lakosság negyedét sem érte el.

Miért torz a kép?

A kutatók öt, széles körben használt globális népességadatbázist elemeztek, majd összevetették azok adatait 35 ország 300 vízlépcső-projektje során összegyűjtött kitelepítési adatokkal. Ez utóbbiak pontosabbak, hiszen a vízierőművek építői gyakran kártérítést fizetnek az érintetteknek, így a nyilvántartás megbízhatóbb.

Az eredmények szerint a 2010-es adatkészletekben a vidéki népesség még mindig 33–75%-kal volt alulbecsülve, és a kutatók szerint a legújabb számítások is hiányosak lehetnek. „Bár a pontosság javult az évek során, a trend egyértelmű: a globális népességadatbázisok jelentős részt mellőznek a vidéki lakosságból” – mondta Dr. Láng-Ritter Josias, a finn Aalto Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.

Miért fontos ez?

A jelenlegi becslések szerint a Föld 8,2 milliárd lakosának több mint 40%-a vidéken él, így a pontatlan adatok súlyos következményekkel járhatnak:

  • Egészségügyi és közlekedési források elosztása torz lehet,
  • a vidéki régiók igényei alulreprezentáltak a döntéshozatalban,
  • a városba vándorlás mértékét is eltérítheti a valóságtól.

A kutatók hangsúlyozzák: a probléma megoldásához erősebb népszámlálásokra, alternatív módszerekre és a népességmodellek átalakítására van szükség. „Ahhoz, hogy a vidéki közösségek egyenlő esélyekkel részesüljenek, kritikusan meg kell vizsgálnunk, hogyan használtuk eddig ezeket az adatokat” – tette hozzá Dr. Láng-Ritter.

A tanulmány eredményei aggasztóan fontos kérdéseket vetnek fel a Föld eltartóképességével kapcsolatban, különösen a fenntarthatóság és erőforrás-gazdálkodás szempontjából. Ha a valós népesség lényegesen magasabb, mint a hivatalos becslések, ez több kritikus területet is érint:

Erőforrások gyorsabb kimerülése

  • Az élelmiszer-, víz- és energiaigény jelenlegi modellek alapján alulbecsült lehet. Például:
    • A mezőgazdasági területek nyomása még nagyobb, mint gondoltuk.
    • Az édesvíz-készletek elosztása már most is problémás (pl. Afrika és Ázsia egyes részein).
  • Az ENSZ klímaváltozási előrejelzései még pesszimistábbak lehetnek, ha a kibocsátási források (pl. fakitermelés, fosszilis tüzelőanyag-felhasználás) több emberhez köthetők.

Megnövekedett környezeti hatások

  • A jelenlegi fenntarthatósági tervek (pl. CO₂-semlegesség, biodiverzitás megőrzése) kevésbé elégségesek lehetnek, ha a népesség akár 10–15%-kal is nagyobb.
  • A illegális erdőirtás, a talajdegradáció és a vadon élő fajok veszélyeztetettsége már most is kritikus – a valós számok ismeretében a helyzet súlyosabbnak bizonyulhat.

Szociális egyenlőtlenségek mélyülése

  • A vidéki területek alulreprezentáltsága azt jelenti, hogy az egészségügyi, oktatási és közlekedési infrastruktúra tervezése torz képet alapul véve történik.
  • A szegénység és a munkanélküliség valós mértéke súlyosabb lehet, mint a hivatalos statisztikák mutatják, különösen a fejlődő országokban.

Városi tömegközlekedés és nyomornegyedek növekedése

  • Ha a vidékről városokba vándorlók száma jelentősebb, a megélhetési válság (pl. lakhatás, hulladékgazdálkodás) még gyorsabban felerősödhet.
  • Példa: Afrika városainak népessége 2050-re akár háromszorosodhat – a valós adatok ezt még felül is múlhatják.

Politikai és gazdasági következmények

  • A pontos adatok hiánya torz döntéshozatalhoz vezet (pl. klímacélok, fejlesztési segélyek elosztása).
  • A nemzetközi segélyszervezetek forrásai kevésbé célszerűen oszlanak meg, ha a igényeket nem a valós népességalap szerint számolják.

Mit tehetünk?

A tanulmány szerzői hangsúlyozzák: vészjelzés ez, nem végzet. Megoldásként javasolják:

  • Műholdas adatok és AI-alapú modellek bevetését a népszámlálások kiegészítésére,
  • helyi közösségek bevonását az adatgyűjtésbe,
  • rugalmasabb erőforrás-tervezést, amely a bizonytalansági tényezőket is figyelembe veszi.

Összefoglalva: Ha a Föld népessége valóban milliárdokkal több, mint hittük, a fenntarthatósági kihívások már most is alulértékeltek – de pontosabb ismeretekkel hatékonyabban készülhetünk fel rájuk. A népesség-alulbecslés sürgős figyelmet igénylő probléma.

Forrás: The Independent

(A cikk a független brit lap eredeti anyagára támaszkodva készült.)


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.