A Kellemetlen Apokalipszis című könyv szerzői, Wes Jackson és Robert Jensen azt írják, hogy a társadalomnak jobban fel kell készülnie az elkerülhetetlen összeomlásra.
‘Nincs megoldásunk. De az a tény, hogy nincsenek egyszerű és nyilvánvaló megoldások, nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül lehet hagyni a problémát’ … Kellemetlen Apokalipszis. Fénykép: Zoonar GmbH/Alamy
A Kellemetlen Apokalipszis című könyvben Wes Jackson és Robert Jensen szerzők nagyon rossz hírek hírnökeiként stilizálnak: a globális léptékű társadalmi összeomlás elkerülhetetlen, és azoknak, akiknek sikerül túlélniük a tömeges halált és az általunk ismert világ összeomlását, drasztikusan megváltozott körülmények között kell majd élniük. Jackson és Jensen szerint ezt az összeomlást nem lehet elkerülni – az elektromos autók nem fognak megmenteni minket, ahogyan a globális klímaegyezmény sem. A dolgok jelenlegi rendje halálra van ítélve, és rajtunk múlik, hogy a lehető legjobban felkészüljünk, hogy a lehető legpuhább leszállást biztosítsuk, amikor az elkerülhetetlen apokalipszis bekövetkezik.
“A könyv megpróbál nyersen és őszintén beszélni a válság mélységéről” – mondta Jensen – “és nyersen és őszintén beszélni a jelenlegi megoldásokról, amelyek semmit sem tesznek a válság mélységének kezelésére”. Jackson hozzátette: “Most az emberiség egészen más úton jár, mint egy gyűjtögető-vadász társadalom. Láttam, hogy egy nap megfizetünk ezért, méghozzá nagyon is meg fogunk fizetni.”
Jackson és Jensen érdekes párost alkotnak. Az előbbi agronómus, aki karrierjét a talajerózió problémájának tanulmányozásával töltötte, és a The Land Institute-ot fejlesztette ki, amely a fenntartható mezőgazdaságban felhasználható gabonafélék kifejlesztésére törekszik. Erőfeszítéseiért többek között MacArthur “zseniális” ösztöndíjat és Right Livelihood-díjat kapott. Jensen régóta újságíró, aki könyveket írt az ökológiáról, a férfiasságról és a radikális feminizmusról. Visszhangot kapott, amiért kirekesztő és káros nézeteket hirdetett a transznemű emberekkel szemben, különösen a transznemű nőkkel szemben, és a kritikára válaszul megduplázta ezeket a nézeteket, és továbbra is hirdeti őket.
Jackson és Jensen szerint a mezőgazdaság hajnala valami olyasmit jelent, mint az eredendő bűn. Ez indította el az emberiséget a növekvő energiafelhasználás és anyagi jólét útján, amely a jelenlegi ökológiai válsághoz vezetett. Az emberi történelem eme olvasatán keresztül a szerzők úgy tűnik, azt állítják, hogy a nagy energiafelhasználásra és nagyüzemi mezőgazdaságra képes technológiai fajként való fejlődésünk olyan hiba, amely olyan helyre juttatott bennünket, ahová soha nem lett volna szabad, és amely halálra ítélt bennünket. Beszélgetésünk során Jackson támogatta ezt az álláspontot, és azt mondta nekem, hogy az életmódunk miatt “egy nagy Ponzi-rendszerbe kerültünk, amely valószínűleg már 10 000 éve tart. Tudjuk, hogy a Ponzi-rendszerek általában hogyan végződnek. Nem szép dolog ezekkel foglalkozni.”
A válasz erre a Ponzi-sémára az emberiség összezsugorítása a jelenlegi 7,9 milliárd emberről egy fenntarthatóbb 2-3 milliárdra. A Kellemetlen Apokalipszis nem írja le, hogy pontosan hogyan fog bekövetkezni ez a népességcsökkenés, és nem számol azzal a hatalmas traumával sem, amelyet az emberiség többségének eltűnése okoz majd az embereknek és társadalmainknak. Bár a könyv névlegesen a társadalmi igazságosság felé orientálódik, a szerzők nem tesznek erőfeszítéseket annak a ténynek a kezelésére, hogy egy ilyen népességcsökkenés valószínűleg abszolút katasztrófával járna a marginalizált etnikumok és szexualitások, a fogyatékkal élők vagy mentálisan sérültek, és alapvetően mindenki számára, akit nem tartanak alkalmasnak a túlélésre az új világban. Egy beszélgetés során Jensen ezt a magyarázatot adta:
“A népességszabályozásról szóló korábbi beszédek nagy része a fehér felsőbbrendűségen alapult, de ez nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk azt a kérdést, hogy mi a fenntartható népesség. Ez az a fajta dolog, ami ellen az emberek ágáltak. Nincs megoldásunk. De az a tény, hogy nincsenek egyszerű és nyilvánvaló megoldások, nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül lehet hagyni a kérdést”.
Jackson és Jensen szerint, ha az összeomlás bekövetkezik és a Föld népessége csökken, az embereken múlik, hogy kitalálják, hogyan éljenek egy “alacsony energiaigényű” jövőben – vagyis olyan jövőben, ahol a fosszilis tüzelőanyagokat már nem használják, és lényegében újra a saját és a teherállatok izmaira támaszkodunk. A Kellemetlen Apokalipszis című könyv egy olyan etikát fogalmaz meg, amelyet úgy lehetne összefoglalni, mint a paleo diétát, de a társadalom számára. Mivel az úgynevezett fejlődés 10 000 éve “szörnyű helyzetben” hagyott minket, a válasz az őskor évezredeire való visszatekintés, mielőtt az emberek kifejlesztették a mezőgazdaságot, elkezdték leírni a történelmüket, és társadalmi hierarchiákat építettek ki. Amennyiben a Kellemetlen Apokalipszis leírja, hogyan is nézhet ki ez a jövő, akkor az iparosok és a mezőgazdasági munkások a társadalom magas rangú tagjaivá válnak, a gazdagok néhány fokozattal lejjebb kerülnek, a kozmopolita, fogyasztói világ nagymértékben megszűnik, és a vallás kiemelt szerepet kap. Az ember hajlamos lenne úgy összefoglalni, hogy “tegyük újra naggyá a Földet”.
A Kellemetlen Apokalipszis világa nagyon sivár, és egyben olyan is, amelyben nincs középút. A szerzők azt írják, hogy “a folyamatos, végtelen terjeszkedés jövője, amelyet régóta elképzeltünk, véget ért, és egy új, zsugorodás által meghatározott jövő következik”. Bármilyen kísérlet arra, hogy valamiféle középutat találjunk e két pólus között, egyszerűen “tagadás, bagatellizálás és figyelmen kívül hagyás” egy olyan problémával, amellyel mindannyiunknak szembe kell néznünk. Ebben a könyvben a hangsúly a nyersségen és az olyan igazságok kimondásán van, amelyeket a szerzők magától értetődőnek tartanak – Jackson és Jensen kevés erőfeszítést tesz arra, hogy érveljen az ügyük mellett vagy meggyőzzön másokat. Hogy igazságosak legyünk, úgy tűnik, Jackson és Jensen tisztában van azzal, hogy stílusuk sokakat elriaszt, és kijelentik, hogy arra számítanak, hogy sok olvasó egyszerűen el fogja hagyni a könyvüket. Jensen így fogalmazott: “Olyan könyvet akartunk írni, amelyet bizonyos értelemben mindenkinek lesz oka nem szeretni”.
Ahhoz képest, hogy egy olyan könyv, amely az emberiség nagy részének tömeges halálát és az általunk ismert élet végét jósolja, a Kellemetlen Apokalipszis borzongatóan intellektuális. Gyakorlatilag nincs helye annak elismerésének – még kevésbé annak feldolgozásának -, hogy egy ilyen üzenet milyen érzelmi áldozatokat követel mind a szerzőktől, mind az olvasóktól. Ettől a könyv ridegnek és leereszkedőnek tűnhet. Beszélgetés közben Jensen több sebezhetőséget mutatott, felajánlva néhányat azokból az érzésekből, amelyeket az emberiségről alkotott víziója keltett benne. Ennek az olvasónak a véleménye szerint, ha ezt a sebezhetőséget gyakrabban engedte volna át a Kellemetlen Apokalipszisben, az sokkal átélhetőbb és végső soron lebilincselőbb olvasmányt eredményezett volna.
“Birkóztam azzal, hogy mit jelent ez a mindennapi életben – és Jensen -, és ezek nyomasztó kérdések. Ez arról szól, hogy birkózzunk meg ezzel a gyász érzésével, ahelyett, hogy megpróbálnánk elkerülni. És amikor ezzel birkózol, az azt jelenti, hogy nem ébredsz fel minden nap az utca napos oldalán. Ez sokunkat nyomaszt. A célom az, hogy teret nyissak az embereknek, hogy elmondhassák, ami a szívüket nyomja.”
Az An Inconvenient Apocalypse szeptember 1-jén jelenik meg.
Forrás: The Guardian – Veronica Esposito