2022. március 10., csütörtöktől visszavonásig tűzgyújtási tilalmat hirdetett hazánk egész területére a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a csapadékmentes időjárás miatt. A tűzoltókat ugyanis idén már több mint 3500 alkalommal riasztották szabadtéri tűzhöz, a leégett terület nagysága csaknem 7 ezer hektár.
A tűzgyújtási tilalom azt jelenti, hogy tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, valamint útszéli fasorokban és ezek 200 méteres körzetében – még a kijelölt tűzrakóhelyeken is.
Tarlót égetni sehol sem szabad.
A legtöbb szabadtéri tűz kerti zöldhulladék-égetés miatt keletkezik, holott erre nincs mindenhol lehetőség – hívja fel rá a figyelmet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye.
Csak ott szabad elégetni a kerten belül összegyűlt száraz növényt, ahol ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi, de ott is csak a rendeletben meghatározott időintervallumban. Száraz növény égetésekor mindig legyen kéznél víz és egy szerszám, amellyel kordában lehet tartani a tüzet – kéri a Katasztrófavédelem.
Ahol nincs olyan önkormányzati rendelet, amely engedélyezné a kerti zöldhulladék-égetést, ott ez egyszerűen tilos.
A Katasztrófavédelem a dohányosok figyelmét külön is felhívja arra, hogy ne dobják el az égő cigarettacsikkeket.
Március 6-án hatalmas területen égett az aljnövényzet a Kis-Balaton térségében Fotó: MTI/Varga György
A szárazság miatt, amíg ki nem zöldül a természet, a legkisebb figyelmetlenség is könnyen hatalmas tűzhöz vezethet.
– magyarázza Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a tilalom okát.
A tűzoltókat idén már több mint 3500 alkalommal riasztották szabadtéri tűzhöz, a leégett terület nagysága csaknem 7 ezer hektár. Mi is hírt adtunk róla, hogy a napokban a Kis-Balatonnál 600 hektárnyi terület égett le.
A szabadtéri tüzek miatt öt ember sérült meg eddig 2022-ben.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a Katasztrófavédelem honlapján, valamint a Firelife Erdőtűzmegelőzési Projekt oldalán lehet tájékozódni.
Forrás: Élő Bolygónk