Kína kibocsátása nagyobb, mint az összes fejlett országé együttvéve – és a hatása globális.
Ez a klímavédelem vakfoltja!
A világ szén-dioxid-kibocsátásának szerkezete drámaian átalakult az elmúlt évtizedekben. Ma már Kína egyedül több CO₂-t bocsát ki, mint az összes fejlett ország együttvéve, ami alapjaiban kérdőjelezi meg a nyugati országok által vállalt klímavédelmi áldozatok valódi hatását.
Kína kibocsátása – a nyugati erőfeszítések árnyékában
Az adatok szerint Kína éves szén-dioxid-kibocsátása eléri a 2,912 millió tonnát, ami azt jelenti, hogy önmagában nagyobb szereplő, mint az Egyesült Államok, az Európai Unió és más fejlett országok összesen. Miközben a nyugati országok radikális Net Zero célokat tűznek ki maguk elé – gyakran jelentős gazdasági és társadalmi áldozatok árán –, Kína kibocsátása tovább növekszik. Ez a helyzet komoly kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a globális klímavédelem terhei mennyire oszlanak el igazságosan.
A társadalmi költség: egy elképesztő összeg
A CO₂-kibocsátás nem csupán környezeti, hanem hatalmas gazdasági és társadalmi károkat is okoz. A becslések szerint a szén-dioxid társadalmi költsége tonnánként 1367 USD, ami azt jelenti, hogy Kína kibocsátásának teljes társadalmi kára évente:
2,912 milliárd t × 1367 USD/t = 3,98 billió USD (3 980 000 000 000 USD)
Ez a szám felfoghatatlanul nagy: meghaladja Németország teljes GDP-jét és megközelíti az Egyesült Államok éves költségvetésének egy jelentős részét. A legfontosabb azonban az, hogy ez a társadalmi kár nemcsak Kínában jelentkezik, hanem az egész világot érinti, hiszen az éghajlatváltozás hatásai globálisan érezhetők. Ebből valamekkora összeg minden egyes olvasót érint, még ha nem is azonnal.
Kinek a felelőssége?
A klímapolitikai intézkedések jelenlegi rendszere sokszor egyoldalúan terheli a fejlett országokat, miközben a világ legnagyobb kibocsátója tovább növeli emisszióját. Ez azt a kérdést is felveti: valóban hatékonyak-e azok az áldozatok, amelyeket a nyugati országok vállalnak a Net Zero célok elérése érdekében, ha közben Kína kibocsátása ellensúlyozza ezeket az erőfeszítéseket?
Fokozatos karbonsemlegességi követelmények az importtermékekre
A valódi megoldás csak akkor lehet hatékony, ha globális és minden szereplő egyaránt kiveszi a részét a kibocsátáscsökkentésből. Ennek érdekében fokozatosan be kell vezetni és meg kell követelni, hogy minden Kínából származó importtermék – legyen az autó, mikrocsip, mobiltelefon vagy bármilyen más áru – karbonsemleges legyen. Amennyiben egy termék igazoltan nem karbonsemleges, az általa okozott társadalmi kárt meg kell fizettetni a karbonlábnyom alapján az exportőrrel. Ez biztosítaná, hogy a klímavédelmi erőfeszítések valóban globálisak legyenek, és ne csupán a fejlett országok viseljék az ezzel járó gazdasági terheket.
Kína hatalmas szén-dioxid-kibocsátása és annak közel 4 billió dolláros éves társadalmi költsége egyértelműen jelzi, hogy a klímapolitika nem lehet szelektív és egyoldalú. Ha a globális felmelegedés elleni harc valóban sikeres akar lenni, akkor Kínának is érdemi lépéseket kell tennie – különben a nyugati országok Net Zero törekvései nem többek, mint gazdaságilag káros és szimbolikus gesztusok.
Rampasek László A.