Az országok, a COP28-on elfogadott 2030-as célok teljes körű megvalósításával átalakíthatják a globális energiaszektort.
Az IEA új jelentése szerint a megújuló energiaforrások megháromszorozása és az energiahatékonyság megduplázása a megfelelő feltételek mellett megvalósítható, ami a nemzeti szakpolitikák és a nemzetközi együttműködés északi csillagát kínálja.
A tavalyi dubaji COP28 klímakonferencián meghatározott mérföldkőnek számító energetikai célok teljes körű megvalósítása csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsátását, és jelentősen felgyorsítaná a globális energiaágazat átalakulását – derül ki az IEA új jelentéséből, amely útmutatásul szolgálhat az országok kollektív vállalásainak tettekre váltásához.
IEA (2024) A kulcsfontosságú elemek hozzájárulása az energiával kapcsolatos kibocsátások csökkentéséhez a COP28 teljes végrehajtási eseteiben, 2023-2035, IEA
A COP28 konferencián közel 200 ország állapodott meg abban, hogy az Egyesült Arab Emírségek konszenzusa néven ismert eredmény részeként ambiciózus globális energetikai célok megvalósításán dolgozik, vállalva, hogy 2050-re a globális energiaágazat nettó nulla kibocsátást ér el, 2030-ra leállítja a fosszilis tüzelőanyagok használatát, megháromszorozza a megújuló energiaforrások kapacitását, megduplázza az energiahatékonyság javításának ütemét, és felgyorsítja más, alacsony kibocsátású technológiák bevezetését. Az IEA új jelentése, A helyzetfelméréstől a cselekvésig: Hogyan hajtsuk végre a COP28 energiacéljait, az első átfogó globális elemzés arról, hogy a célok gyakorlati megvalósítása mit eredményezne – és hogyan lehet ezt megtenni.
A jelentés kiemeli különösen a megháromszorozási és megduplázási célok megvalósíthatóságát – bár hangsúlyozza, hogy ez további nemzetközi erőfeszítésektől függ a megfelelő feltételek megteremtése érdekében, valamint attól, hogy az országok az Egyesült Arab Emírségek konszenzusát iránytűként használják-e a Párizsi Megállapodás szerinti nemzeti szinten meghatározott hozzájárulásaik következő fordulójában.
„A COP28-on közel 200 ország által kitűzött célok átalakíthatják a globális energiaágazatot, és gyors ütemben elindíthatják azt egy biztonságosabb, megfizethetőbb és fenntarthatóbb jövő felé. Annak érdekében, hogy a világ ne szalassza el ezt a hatalmas lehetőséget, a hangsúlyt gyorsan át kell helyezni a megvalósításra” – mondta Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója. „Ahogy ez az új IEA-jelentés is mutatja, a COP28 energiacéljainak kell megalapozniuk az országoknak a Párizsi Megállapodás szerinti új éghajlati céljait – ezek jelentik az energiaágazat tennivalóinak északi csillagát. A további nemzetközi együttműködés pedig elengedhetetlen a célnak megfelelő hálózatok, az elegendő energiatárolás és a gyorsabb villamosítás megvalósításához, amelyek elengedhetetlenek a tiszta energiára való gyors és biztonságos átálláshoz.”
A jelentés szerint a megújuló energiaforrások globális kapacitásának 2030-ig történő megháromszorozására irányuló cél a kedvező gazdasági helyzetnek, a bőséges gyártási potenciálnak és az erős szakpolitikáknak köszönhetően elérhető közelségbe került. A nagyobb kapacitás azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy a több megújuló villamos energia megtisztítja a világ energiarendszereit, csökkenti a fogyasztók költségeit és csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását.
A jelentés szerint ahhoz, hogy a megháromszorozási célból származó előnyöket teljes mértékben ki lehessen aknázni, az országoknak összehangolt erőfeszítéseket kell tenniük, hogy 2030-ig 25 millió kilométernyi villamosenergia-hálózatot építsenek ki és korszerűsítsenek. A világnak 2030-ig 1 500 gigawatt (GW) energiatárolási kapacitásra is szüksége lenne, amelyből 1 200 GW-nak akkumulátortárolásból kell származnia, ami a mai szint 15-szörösét jelenti.
A jelentés hangsúlyozza, hogy az energiahatékonyság 2030-ig történő megduplázásának kritikus céljának eléréséhez részletesebb, országspecifikus megközelítésre van szükség. Ezáltal a globális energiaköltségek közel 10%-kal csökkenhetnének, a kibocsátás 6,5 milliárd tonnával mérséklődne, és az országok energiabiztonsága is erősödne.
A cél eléréséhez azonban a kormányoknak világszerte sokkal nagyobb politikai prioritássá kell tenniük az energiahatékonyságot, és töretlenül a kulcsfontosságú intézkedésekre kell összpontosítaniuk. A fejlett gazdaságok számára ez azt jelenti, hogy a villamosításra kell összpontosítani, mivel a hatékonyság megduplázásához 2030-ra 30%-ra kell növelni a villamos energia részesedését a globális energiafogyasztásban. A jelentés megállapítja, hogy az elektromos járművek és a hőszivattyúk jelentősen hatékonyabbak, mint hagyományos alternatíváik. Eközben a feltörekvő gazdaságok számára a gyorsabb fejlődéshez elengedhetetlenek a szigorúbb hatékonysági előírások – különösen a hűtőberendezések, például a légkondicionálók esetében. A modern energiaforrásokhoz való teljes körű hozzáféréssel nem rendelkező országok esetében pedig a tiszta főzési lehetőségekhez való egyetemes hozzáférésre vonatkozó fenntartható fejlődési cél elérése jelentősen csökkenti az energiaigényt, megváltoztatja az életet és a megélhetést, és megelőzi a korai halálozások millióit.
A jelentés megállapítja, hogy a COP28 megújuló energiaforrásokra és hatékonyságra vonatkozó céljainak teljes körű megvalósítása 2030-ig 10 milliárd tonnával csökkentené a globális kibocsátást az egyébként várható értékekhez képest, ami hozzájárulna ahhoz, hogy a világnak harci esélye legyen a Párizsi Megállapodásban foglalt hőmérsékleti célok teljesítésére. A jelentés emellett kulcsfontosságú energiaágazati referenciaértékeket is meghatároz, amelyeket az országoknak figyelembe kell venniük a 2025-ben esedékes, támogató új nemzeti fejlesztési tervek kidolgozásakor.
A jelentést az ENSZ New York-i közgyűlése során tették közzé, amely egybeesik a New York-i Éghajlatvédelmi Héttel. A hét folyamán a kormányok, az ipar és a civil társadalom vezetői összegyűlnek, hogy megvitassák az energia, az éghajlat és a fenntartható fejlődés kérdéseivel kapcsolatos nagyobb mértékű fellépés lehetőségeit. Ezen eseményekkel párhuzamosan az IEA a COP29 elnökségével együttműködésben megrendezi a magas szintű energetikai átállási párbeszédek sorozatának harmadik alkalmát. A globális döntéshozókkal New Yorkban folytatott párbeszéd középpontjában a jelentés megállapításai és a következő lépések állnak.
A COP28-jelentés közzététele mellett az IEA frissítette az Éghajlatpolitikai kötelezettségvállalások felfedezőjét is. Az interaktív online eszköz több mint 190 ország közép- és hosszú távú éghajlat-változási terveiről nyújt részletes információkat, beleértve az energiaágazatban várható kibocsátáscsökkentésre vonatkozó becsléseket is. Emellett tartalmazza az összes globális nettó nulla kibocsátási ígéret listáját, beleértve a jogi státuszukat és a célévüket is.
Forrás: International Energy Agency (“IEA”)