Ma Magyarországon sikk egy-egy cég CSR aktivitásáról hírt adni. De vajon az egyes vállalatok kommunikációján belül létezik-e egy tervezett CSR kommunikációs mix?
Tudatosították-e, hogy milyen elemekből áll ez, melyik a leghatékonyabb, melyik CSR kommunikációs eszköz, kiknek milyen üzenetet tud eljuttatni és hogyan? Melyik CSR üzenetemnek van hírértéke a médiában?
A Natural Marketing Institute régebbi felmérését tanulmányozva a mai napig érvényes jelenségeket is fel lehet fedezni. Az NMI azt vizsgálta, hogy egy egyszerű kívülálló honnan szerez tudomást egy-egy cég csr üzenetéről és mely csatornák üzenetei hatnak a legerősebben ránk. CSR tekintetében.
A következő kommunikációs csatornákat, eszközöket vizsgálták:
- hírek-média
- független harmadik fél részéről
- a vállalat szájtja
- termékcsomagolás
- céges brossúra
- hirdetés
- CSR Jelentés
- Céges évi Jelentés
- személyes kapcsolat
A fenti sorrend rangsort is jelent hatékonyság tekintetében, azaz a “toplista” élén a médiában való megjelenés áll. Magyarországon ma szinte minden cég csr aktivitásával szeretne a médiába bekerülni. Jó néhány esetben azt lehet mondani, hogy a CSR értékelése, mérése azonos a különböző médiumokban megjelent cikkekkel. Ez a jövőben azért fog gondot okozni, mert ez a fajta csr értékelés, mérés a vállalati felelősségnek nem az igazi fokmérője. S nagyon sokszor nem az igazi CSR menedzsment rendszert tükrözi.
Érdekes megjegyezni, hogy a CSR Jelentés a sor utolsó negyedében található, majdnem azonos kategóriában a cég szokásos évi jelentésével. Sokszor kérdezték már, hogy vajon ugyanolyan a funkciója mint a vállalat évi jelentésének? Se több, se kevesebb?
Forrás: www.csrhungary.eu