Amazonas esőerdő a legnagyobb természetes metánkibocsájtó

Az Amazonas esőerdő a bolygó egyik legfontosabb ökoszisztémája, amely nemcsak a Föld legnagyobb trópusi erdeje, hanem az egyik legnagyobb természetes szén-dioxid-elnyelő is.

Azonban egyre több kutatás hívja fel a figyelmet arra, hogy az Amazonas mocsaras területei jelentős mennyiségű metánt bocsátanak ki, ami komoly kihívást jelent a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Amazonas esőerdő a legnagyobb természetes metánkibocsájtó

A legfrissebb, a Copernicus program keretében megjelent tanulmány (ESSD, 2023 .PDF) kimutatta, hogy az Amazonas régiója a világ egyik legnagyobb természetes metánforrása.

A metán (CH₄) egy rendkívül erős üvegházhatású gáz, amely rövid távon több mint 80-szor erősebben melegíti a légkört, mint a szén-dioxid. A trópusi mocsarakban és vizes élőhelyeken a szerves anyagok bomlása során keletkezik, különösen oxigénhiányos környezetben, ahol az anaerob baktériumok felelősek a folyamatért. Az Amazonasban az árterek és mocsarak a folyamatos vízborítás miatt különösen kedvező feltételeket teremtenek a metán termelődéséhez.

A globális felmelegedés következtében az Amazonas térségében megnövekedett hőmérséklet és a csapadékeloszlás változásai hozzájárulnak a metánkibocsátás fokozódásához. A tanulmány szerint a melegebb hőmérséklet felgyorsítja a szerves anyagok bomlását, míg a hosszabb ideig vízborított területek több metánt szabadítanak fel. Ez egy öngerjesztő folyamatot indíthat el: minél több metán kerül a légkörbe, annál erősebb a felmelegedés, ami tovább növeli a kibocsátást. Ez az egyik legaggasztóbb visszacsatolási mechanizmus a klímaváltozás szempontjából.

A metánkibocsátás növekedése nem csupán regionális probléma, hanem globális jelentőségű is. A kibocsátások mérséklése érdekében sürgős lépésekre van szükség, beleértve a mocsaras területek változásainak szorosabb nyomon követését, valamint az esőerdők védelmét az emberi beavatkozásoktól. Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) már korábban is figyelmeztetett arra, hogy a metán visszacsatolási hatásai jelentős kockázatot jelentenek a globális hőmérséklet-emelkedés féken tartására irányuló erőfeszítések számára.

A metánkibocsátás csökkentése érdekében fontos, hogy a természetes ökoszisztémák megőrzése és helyreállítása prioritást kapjon. Az erdőirtás visszaszorítása és az ártéri területek védelme kulcsfontosságú tényezők lehetnek. Ezenkívül a tudományos közösség további kutatásokat sürget, hogy pontosabban meghatározható legyen a metánforrások dinamikája, valamint az ezekre ható tényezők.

Az Amazonas mocsarai hatalmas mennyiségű metánt bocsátanak ki, amely jelentős mértékben hozzájárul a globális felmelegedéshez. A folyamat önmagát erősítő visszacsatolási mechanizmusa az egyik legsúlyosabb éghajlati kockázatot jelentheti a jövőben. A probléma kezelése érdekében az Amazonas térségének védelme és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése elengedhetetlen lépésekké válnak az éghajlatváltozás mérséklésében.

Rampasek László A.


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.