A szennyezett levegő és a koronavírus elsődlegesen ugyanazokat a szerveket támadja meg: a légzőszerveket, a szívet és a keringési rendszert, ezért a levegőminőség javításának meghatározó szerepe van a koronavírus terjedésének megelőzésében és a vírus okozta megbetegedések, illetve halálesetek csökkentésében.
Javuló levegőminőséget pedig csakis az állampolgárok közreműködésével lehet elérni. Ehhez szükség van a megfelelő tájékoztatásra, valamint a káros kibocsátást eredményező égetések veszélyeire való figyelmeztetésre.
Hazai és nemzetközi tudományos munkák sora mutatta már ki a COVID-19 és a levegő minősége[1] közötti szoros kapcsolatot. E tanulmányok következtetése, hogy a légszennyezettségnek hosszabban kitett személyeknél a halálos kimenetelű esetek aránya nagyobb, mint azoknál, akik tiszta levegőjű környezetben élhetnek. A rossz minőségű levegő nemcsak a lakosság szabadban töltött ideje alatt jelent veszélyt, hanem meghatározza a beltéri levegő minőségét is.
A Kormány a koronavírus elleni védekezési eszközök között kiemelt helyen említi a gyakori szellőztetést. Ezért nem mindegy, hogy szellőztetéskor milyen minőségű levegőt engedünk otthonainkba. Tiszta levegőhöz csak akkor juthatunk, ha a lakosság felhagy a kerti hulladék és az avar égetésével, ha szomszédaink elfogadják, hogy a hulladék fűtőanyagként történő égetésével káros anyagok szabadulnak fel, veszélyeztetve ezzel nemcsak a saját, hanem mások egészségét is, aki a füstöt belélegzi.
A jövő nemzedékek szószólója a tavaszi figyelemfelhíváshoz[2] hasonlóan ismételten arra kér mindenkit, hogy legyen erre tekintettel, és saját maga is járuljon hozzá a levegő tisztaságának megőrzéséhez, komposztálja a kerti hulladékot és csak megfelelő minőségű tüzelőt használjon. Ez utóbbi jelentőségét hangsúlyozták a Kéményjobbítók Országos Szövetsége XI. szakmai konferenciájának résztvevői is. 13. ajánlásukban azt javasolják, hogy „[…] a COVID-19 járvány alakulásáról szóló kormányzati kommunikációban önálló tájékoztató készüljön a tiszta levegőmegőrzésének jelentőségéről, a hulladékégetés káros hatásáról, tilalmáról és szankcionálhatóságáról.”
A fentiek alapján látható, hogy a tiszta levegő az élethez való jog központi eleme és előfeltétele. A szószóló számos alkalommal szólta fűtési szezon okozta anomáliákról, a hulladékégetés következményeiről vagy éppen a lignit alkalmazásának betiltásáról, a járvány pedig megmutatta, hogy ezek hosszútávú megoldása életeket menthet.
[1] https://projects.iq.harvard.edu/covid-pm
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969720321215#!
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.11.20061713v1.full.pdf
Andrea Pozzer et al.: Regional and global contibutions of air pollutionto risk of death from COVID-19
https://www.eea.europa.eu/highlights/cutting-air-pollution-in-europe
Forrás: Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója levele (részletek)