Klímaváltozásra figyelmeztetnek a világ folyói

Klímaváltozásra figyelmeztetnek, mivel a világ folyói az elmúlt 30 év leggyorsabb ütemében száradnak ki.

A Meteorológiai Világszervezet szerint a víz a „kanári az éghajlatváltozás szénbányájában” (ahogyan a bányákban a kanárik is előre jelezték a veszélyt), és sürgős cselekvésre szólít fel.

Klímaváltozásra figyelmeztetnek a világ folyóiEgy vontatóhajó a Mississippi folyó alacsony vízállása közepette homokpadok között navigál. A folyó vízszintje 2023-ban rekordalacsony volt. Fénykép: Gerald Herbert/AP

A folyók az elmúlt három évtized legnagyobb ütemben száradtak ki 2023-ban, ami a globális vízellátást veszélyezteti – derült ki az adatokból.

Az elmúlt öt évben világszerte az átlagosnál alacsonyabb volt a folyók vízszintje, és a víztározók is alacsony szinten voltak – derül ki a Meteorológiai Világszervezet (WMO) A globális vízkészletek állapotáról szóló jelentéséből (.PDF).

2023-ban a globális vízgyűjtő területek több mint 50%-a rendellenes állapotokat mutatott, a legtöbbjük vízhiányos volt. Ez 2022-ben és 2021-ben is hasonló volt. A súlyos aszályos és alacsony vízhozamú folyókkal küzdő területek közé tartoztak Észak-, Közép- és Dél-Amerika nagy területei; az Amazonas és a Mississippi folyók vízszintje például rekord alacsony volt. A Föld másik oldalán, Ázsiában és Óceániában, a Gangesz, a Brahmaputra és a Mekong nagy folyómedencéiben szinte az egész vízgyűjtő területén a normálisnál alacsonyabb volt a vízállás.

Úgy tűnik, hogy az éghajlatváltozás következtében megváltozik, hogy hová kerül a víz, és ez hozzájárul a szélsőséges árvizek és aszályok kialakulásához. 2023 volt az eddigi legmelegebb év, a folyók alacsony vízszintje és az országok szárazsággal küszködtek, de világszerte pusztító árvizeket is hozott.

A szélsőségeket a WMO szerint az is befolyásolta, hogy 2023 közepén a La Niña-ról El Niñóra váltott az időjárás. Ezek a természetben előforduló időjárási minták; az El Niño a Csendes-óceán keleti és középső egyenlítői részén időszakosan kialakuló, átlagon felüli tengerfelszíni hőmérsékletre utal, míg a La Niña az ezeken a területeken tapasztalható időszakos lehűlésre. A tudósok szerint azonban az éghajlatváltozás okozta összeomlás súlyosbítja ezeknek az időjárási jelenségeknek a hatásait, és nehezebbé teszi előrejelzésüket.

Az árvízzel sújtott területek közé tartozott Afrika keleti partvidéke, Új-Zéland északi szigete és a Fülöp-szigetek.

Az Egyesült Királyságban, Írországban, Finnországban és Svédországban a szokásosnál nagyobb volt a lefolyás, ami a folyón egy adott időpontban átfolyó vízmennyiséget jelenti.

„A víz az éghajlatváltozás kanárija a szénbányában” – mondta Celeste Saulo, a WMO főtitkára. „Vészjelzéseket kapunk az egyre szélsőségesebb esőzések, áradások és aszályok formájában, amelyek súlyos áldozatokat szednek az életek, az ökoszisztémák és a gazdaságok számára. A jég és a gleccserek olvadása sok millió ember hosszú távú vízellátásának biztonságát fenyegeti. Mégsem tesszük meg a szükséges sürgős lépéseket.”

„Az emelkedő hőmérséklet következtében a hidrológiai ciklus felgyorsult. Emellett kiszámíthatatlanabbá vált, és egyre nagyobb gondot jelent a túl sok vagy a túl kevés víz. A melegebb légkörben több nedvesség van, ami kedvez a heves esőzéseknek. A gyorsabb párolgás és a talajok kiszáradása súlyosbítja az aszályos állapotokat” – tette hozzá.

Ezek a szélsőséges vízviszonyok veszélyeztetik az ellátást. Jelenleg 3,6 milliárd ember nem jut évente legalább egy hónapig megfelelő mennyiségű vízhez, és ez a szám 2050-re várhatóan több mint 5 milliárdra nő az ENSZ Vízügyi Főigazgatósága szerint.

A gleccserek is rosszul jártak tavaly, több mint 600 gigatonnányi vizet veszítettek, ami a WMO 2022 szeptemberétől 2023 augusztusáig tartó időszakra vonatkozó előzetes adatai szerint a legmagasabb érték az 50 éve tartó megfigyelések során. Észak-Amerika nyugati részén és az európai Alpokban található hegyek rendkívüli olvadással szembesültek. A svájci Alpok az elmúlt két évben a fennmaradó térfogatának mintegy 10%-át veszítette el.

„Túl keveset tudunk a világ édesvízkészleteinek valódi állapotáról. Nem tudjuk kezelni azt, amit nem mérünk. Ez a jelentés hozzá kíván járulni a jobb nyomon követéshez, az adatok megosztásához, a határokon átnyúló együttműködéshez és az értékelésekhez” – mondta Saulo. „Erre sürgősen szükség van.”

Forrás: The Guardian | Helena Horton


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.