Az Atlanti-óceán rekordsebességgel hűl, és senki sem tudja, miért

A több mint egy évig tartó rekordmagas globális tengermérséklet után az Atlanti-óceán gyorsabban hűl, mint valaha is feljegyezték, ami hatással lehet az időjárásra az egész világon.

A gyorsan lehűlő Atlanti-óceán mérsékelheti a Csendes-óceán felől érkező hurrikánveszélyt. Rebecca Blackwell / Associated Press / Alamy

Az elmúlt három hónapban rekordgyorsasággal történt meg az Atlanti-óceán egyenlítői részén a forró hőmérsékletről a hűvösre való átmenet.

Ez a kialakulóban lévő „atlanti Niña” mintázat közvetlenül a Csendes-óceánban várhatóan bekövetkező La Niña lehűlésbe való átmenet előtt következik be, és ezek az egymásra következő események világszerte hatással lehetnek az időjárásra.

Mindkét óceánban a hűvösebb hőmérséklet felé való elmozdulás üdvözlendő változás a szárazföldön és a tengeren több mint egy éve tartó rekordmeleg után, amelyet nagyrészt az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedése és a Csendes-óceán trópusi részén 2023 közepén kialakult meleg El Niño mintázat okozott.

„Kezdjük látni, hogy az óceánok globális átlaghőmérséklete egy kicsit csökken” – mondja Pedro DiNezio, a University of Colorado Boulder munkatársa. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) adatai szerint a globális tengerfelszíni hőmérséklet júliusban valamivel hűvösebb volt, mint 2023 júliusában – ezzel véget ért a rekordmagas óceáni átlaghőmérsékletek 15 hónapos sorozata.

A csendes-óceáni El Niño májusban elhalványult, és a NOAA legfrissebb előrejelzése szerint szeptember és november között az átlagosnál hűvösebb La Niña körülmények alakulnak ki. Ennek hátterében részben az Egyenlítő mentén erősödő szelek állnak, amelyek lehetővé teszik a hidegebb víz felszínre törését a mélyebb óceánokból. Az El Niño viszont gyengébb, úgynevezett passzátszelekkel jár, amelyek csökkentik a hűvösebb víz feláramlását. Ezt a többéves ciklust El Niño-Déli Oszcillációnak (ENSO) nevezik, és ez a globális éghajlat természetes változékonyságának egyik fő forrása.
Bár sokkal kisebb hatással van az éghajlatra, az egyenlítői Atlanti-óceán is néhány évente ingadozik a meleg „Niñók” és a hideg „Niñák” között. Az ENSO-hoz hasonlóan ez az ingadozás is gyakran a passzátszelek erősségével függ össze.

A havi tengerfelszíni hőmérséklet az átlaghoz képest az atlanti Niño/Niña megfigyelés kulcsfontosságú régiójában 1982 januárja és 2024 júliusa között. Franz Philip Tuchen/NOAA/climate.gov

A Csendes-óceánhoz hasonlóan az egyenlítői Atlanti-óceánon is szokatlanul meleg Niño-viszonyok uralkodtak 2023 nagy részében, és a tengerfelszín hőmérséklete az év elején az elmúlt évtizedek legmelegebbje volt. „Ez a legutóbbi epizód egy olyan éghajlati rendszer eseménysorozatában, amely már évek óta kibillent a sínről” – mondja Michael McPhaden, a NOAA munkatársa.

Az elmúlt három hónapban az Atlanti-óceánnak ezen a részén a hőmérséklet gyorsabban hűlt le, mint az 1982-ig visszanyúló feljegyzésekben bármikor. Ez a hirtelen változás azért zavaró, mert a floridai Miami Egyetem munkatársa, Franz Philip Tuchen szerint nem alakultak ki azok az erős passzátszelek, amelyek általában ilyen lehűlést eredményeznek. „Végigmentünk a lehetséges mechanizmusok listáján, és eddig semmi sem stimmel a dobozban”.

Ha a hőmérséklet még legalább egy hónapig 0,5°C-kal hűvösebb marad az átlagosnál, akkor hivatalosan is „atlanti nínának” fogjuk tekinteni – mondja Tuchen.
A két potenciális La Niña a hőmérsékletre és a páratartalomra gyakorolt hatásuk miatt valószínűleg világszerte befolyásolni fogja az időjárási mintákat. A csendes-óceáni La Niña általában száraz időjárással jár az USA nyugati részén és nedves időjárással Kelet-Afrikában, míg az atlanti Niña általában csökkenti a csapadékot Afrika Száhel-övezetében és növeli azt Brazília egyes részein. A két La Niña ellentétes hatást gyakorolhat a folyamatban lévő atlanti hurrikánszezonra is: a csendes-óceáni La Niña várhatóan növeli az atlanti hurrikánok valószínűségét, amikor szeptemberben megérkezik, az atlanti La Niña viszont gyengíthet bizonyos feltételeket, például a hurrikánok kialakulásához szükséges légköri hullámtevékenységet.

A ciklusok közvetlenül is befolyásolhatják egymást. Hogy pontosan hogyan, azt nehéz megjósolni, de van okunk feltételezni, hogy az atlanti La Niña késleltetheti a La Niña kialakulását a Csendes-óceánon, lassítva annak lehűlő hatását a globális éghajlatra – mondja McPhaden. „Egyfajta kötélhúzás alakulhat ki a Csendes-óceán lehűlni próbáló és az Atlanti-óceán felmelegedni próbáló része között.”

Forrás: New Scientist


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.