Ismét a tavaly év végi szinten van a légszennyezés mértéke Kínában, a koronavírus-járvány miatti februári, márciusi drasztikus visszaesés után.
A Reuters egy finn tudományos tanulmányra hivatkozva arról számol be, hogy az emelkedés az ipari tevékenységek újraindulásának köszönhető.
A tanulmány készítői szerint több mint valószínű, hogy a hónapok óta szokatlanul alacsony szennyezettségi szint után most a gazdaság beindítása érdekében tett lépések azok, amelyek maguk után vonják a kibocsátások megugrását.
Kína úgy akar kilépni a világjárvány okozta krízisből, hogy nem vesz tudomást arról, hogy mindez drasztikusan visszájára fordítja a levegőminőség elmúlt hónapokban megindult javulását
– hangsúlyozzák a Helsinkiben működő Energiaügyi és Levegőtisztasági Kutatóközpont (Centre for Research on Energy and Clean Air) szakemberei.
Breaking: China's air pollution overshot pre-coronavirus levels for the first time in the past month, as power plant coal consumption and metals and cement output increase – CREA briefinghttps://t.co/J51mbS38B1 pic.twitter.com/Jujnj5NF6y
— Centre for Research on Energy and Clean Air (@CREACleanAir) May 18, 2020
NO2, SO2 és finompor-részecskék
Az 1500 kínai levegőminőség-ellenőrző állomás adataira támaszkodó tanulmány szerint az ázsiai országban februárban számottevően csökkent a légszennyezettség, köszönhetően a kijárási tilalomnak, és az üzemek leállásának. Ez azonban már a múlt: azóta több szennyező anyag szintje számottevően emelkedett, sőt az elmúlt egy hónapban még magasabb is volt mint tavaly, ugyanebben az időintervallumban.
A megnövekedett mennyiségű károsanyagok, például a nitrogén-dioxid, a kén-dioxid jelenléte alátámasztja, hogy a gyárak a felelősek a szennyezésért. A tanulmány kitér arra is, hogy az iparvidékeken jobban megugrott a nitrogén-dioxid-kibocsátás, míg azokon a helyeken ahol “csak” az autóforgalom szennyezi a levegőt (pedig ez sem elhanyagolandó faktor!), nem figyelhető meg akkora mértékű szennyezés.
Post-Covid Industrial Rebound Worsens China’s Smog Problem – our researchhttps://t.co/xjK7tD4amy
— Centre for Research on Energy and Clean Air (@CREACleanAir) May 19, 2020
Nincs okunk azt feltételezni, hogy ha az élet visszatér a normális kerékvágásba – már ha egyáltalán lesz ilyen – annak nem lesznek azonos következményei azzal, mint amit a járvány előtt tapasztaltunk. A kérdés most már legfőképpen az, hogy mi lesz az új normális
– fogalmazott a CREA egyik szakértője.
Emberéletek ezreit viszont megmenthették a “tiszta hónapok”
A Connecticut állambeli Yale Egyetem kutatói épp a napokban tettek közzé egy értekezést, melyben azt írták, hogy a járványnak “köszönhető” levegőtisztulás több ezer halálozást akadályozott meg a világ egyik legszennyezettebb levegőjű országának számító Kínában.
A The Lancet Planetary Health című szaklapban megjelent írásban álló becslés szerint több mint 12 ezer halálesetet lehetett elkerülni annak köszönhetően, hogy a levegő – ha egy időre is – megszabadult a mérgező anyagoktól.
Forrás: energyandcleanair.org + Reuters