Energiaátmenet: nem csak utópia

Hogyan lehet a fenntartható energiagazdálkodást gyakorlati lépésekbe ültetni? Ezt járják körül szakértők egy két napos, közép-kelet-európai nemzetközi konferencián októberben, amelynek főszervezője egy új energiahálózat. A CEESEN kezdeményezés 11 országot foglal magába, az alapítók között van a WWF Magyarország is.

Energiaátmenet: nem csak utópia | ClimeNews - Hírportál

2017. október 19-20. között rendezik meg a CEE Energy Transition elnevezésű nemzetközi konferenciát Prágában, melynek során közép-kelet-európai szakemberek és helyi érdekelt szereplők találkoznak azért, hogy együtt jelöljék ki azt az utat, amely a 2050-ig esedékes energiaátálláshoz szükséges. Az esemény célja, hogy az európai irányelveket nemzeti és helyi szinten is átültessék a gyakorlatba. Az uniós tisztviselők, szakértők, politikusok, vállalkozók és a civil társadalom képviselői olyan konkrét ajánlásokat fognak kidolgozni, amelyeket a különböző régiók saját adottságaiknak megfelelően valósíthatnak meg, ezáltal elérve az üvegházhatású gázok kibocsátásával, az energiahatékonysággal és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos európai szintű célkitűzéseket.

A konferencia szervezője a Közép-kelet-európai Energiahálózat (hivatalos nevén Central Eastern European Energy Network, vagyis CEESEN), amely jelenleg 10 mintarégión keresztül kíván olyan hálózatokat létrehozni, ahol a regisztrált felek az energiaátmenethez, valamint a fenntartható energiagazdálkodáshoz kapcsolódó híreket, dokumentumokat, fejlesztési és pályázati ötleteket oszthatnak meg egymással. Ezen kívül szakmai programokat is létrehozhatnak a tagok számára. Habár a projekt elsősorban az energiaátmenetre fókuszál, a hálózat nyitva áll minden olyan magánember és szervezet előtt, aki eltökélt abban, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkenjen. A cél az, hogy túlnőjék a mintaterületet, és Közép-Kelet-Európában létrejöjjön egy olyan hálózat, ahol a tagok a határokon túl is együttműködnek.

A projekt keretén belül a WWF Magyarország Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében dolgozik a hálózat kialakításán, amelyhez már számos önkormányzat, helyi akciócsoport, kutatószervezet, fejlesztési ügynökség és civil szervezet csatlakozott. „A hálózat 2050-re vonatkozóan kidolgoz egy közös energetikai jövőképet. Ennek eléréséhez egy stratégiát alkot, melynek mentén konkrét projekt-megvalósíthatósági tanulmányok készülnek. A szakmai munka koordinálását a WWF Magyarország végzi. Kiemelt célunk, hogy a kevésbé ismert, közvetlen európai uniós források segítségével olyan akcióprogramok jöjjenek létre, amelyek sikeres projektként megvalósulva hozzájárulnak ahhoz, hogy a mintaterület példát tudjon mutatni más közép-kelet-európai régiónak is” – mondta Harmat Ádám, a WWF Magyarország Éghajlatváltozás- és Energiaprogramjának munkatársa, a projekt koordinátora.

A kétnapos konferencián a megbeszélések és workshopok mellett a vendégek számos innovatív energiahatékonysági termékkel és okoseszközzel ismerkedhetnek meg.

A konferencián a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött: https://ceesen.org/conference/

További információk a konferenciáról:

A prágai konferencián Bronis Ropė, az Európai Parlament tagja és a litvániai város, Ignalina korábbi polgármestere – aki a településen található atomerőmű felszámolásáról híres – az energiaátállás uniós és közép-kelet-európai tendenciáiról fog beszámolni. Imke Luebbeke, a WWF Európai Irodájának éghajlat- és energiaügyi osztályvezetője ismertetni fogja az EU új, energiapolitikai kormányzati megközelítéseit. Innovációs témában Pavel Podruh, a csehországi Off-Grid Houses platform alapítója fog előadni, aki a globális fenntarthatósági célok elérésében való részvételéért kapott ENSZ-díjat. Előadásából megtudhatjuk majd, hogy hogyan lehet felgyorsítani a fenntartható építészeti módszerekre való átállást. A konferenciát Prága környezetért felelős tanácsosa, Jana Plamínková nyitja meg. Az esemény inspiráló környezetet biztosít a tudáscseréhez és a partnerségek kialakításához is.

Néhány projekt, amelyet bemutatnak a konferencián:

• A „ProjectZERO ” egy olyan, köz- és magánszféra közötti partnerségi kapcsolat, amely azért alakult, hogy a dániai Sonderborg 2029-ig nulla szén-dioxid-kibocsátású várossá váljon. Ezt a célt a fenntartható növekedés és a zöld munkahelyek létrehozásán keresztül kívánják elérni.

• A Roadmaps for Energy (R4E) projekt az okosépületekről, a mobilitásról és a városi terekről szól.

• A 12 európai régióban megvalósult ENNEREG projekt célja, hogy fenntartható energián alapuló mintarégiókat létrehozva megmutassa a helyes utat Európának.

Forrás: WWF

Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.