Az ENSZ szerdán közzétett új jelentése szerint 57 országban a nők csaknem felének nincs hatalma arra, hogy egészségügyi ellátása, fogamzásgátlása vagy szexuális élete felett döntsön.
Az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) a világ népesedésének helyzetéről szóló jelentése szerint a testi önrendelkezés hiánya a koronavírus világjárvány idején tovább súlyosbodhatott, ami miatt rekordszámú nő és lány van kitéve a nemi alapú erőszak és az olyan káros gyakorlatok, mint a korai házasság veszélyének.
“Az a tény, hogy a nők közel fele még mindig nem képes saját maga dönteni arról, hogy él-e nemi életet, használ-e fogamzásgátlót vagy egészségügyi ellátást kér-e, mindannyiunkat fel kellene háborítania” – mondta Natalia Kanem, az UNFPA ügyvezető igazgatója az eredményeket bejelentő sajtóközleményben.
Lényegében nők és lányok százmilliói nem rendelkeznek a saját testükkel. Életüket mások irányítják
– tette hozzá, megjegyezve, hogy a testi autonómia megtagadása a nők és lányok alapvető emberi jogainak megsértése. Emellett megerősíti az egyenlőtlenségeket és állandósítja a nemi megkülönböztetésből fakadó erőszakot.
Ez nem más, mint a szellem megsemmisítése, és ennek véget kell vetni.
A jelentés azt is megjegyezte, hogy a nők saját testük feletti rendelkezési joga összefügg azzal, hogy életük más területein mekkora kontrollal rendelkeznek, a nagyobb autonómia pedig az egészségügy és az oktatás, a jövedelem és a biztonság terén elért előrelépésekkel jár együtt.
Riasztó megállapítások
A jelentés megállapításai között számos olyan módot dokumentált, amelyek révén nemcsak a nők és lányok, hanem a férfiak és fiúk testi autonómiája is sérül, és olyan tényezők, mint a fogyatékosság, tovább rontják a helyzetet.
A jelentés szerint például a fogyatékkal élő lányok és fiúk közel háromszor nagyobb eséllyel válnak szexuális erőszak áldozatává, a legnagyobb kockázatnak a lányok vannak kitéve.
A jelentés azt is megjegyezte, hogy a büntető jogi környezet a megbélyegzéssel, a diszkriminációval és a magas szintű erőszakkal párosulva a meleg férfiakat és más, férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiakat a HIV-fertőzés magas kockázatának teszi ki, mivel a büntetőeljárástól vagy más negatív következményektől való félelem miatt a föld alá szorulnak.
Ennek következtében nem kapnak megfelelő egészségügyi felvilágosítást, és vonakodnak egészségügyi szolgáltatásokat, tesztelést és kezelést igénybe venni.
A jelentés hozzátette, hogy mintegy 20 országban vagy területen van úgynevezett “házasodj meg az erőszaktevővel” törvény, amely szerint a férfi megúszhatja a büntetőjogi felelősségre vonást, ha feleségül veszi az általa megerőszakolt nőt vagy lányt, míg 43 országban nincs olyan jogszabály, amely a házasságon belüli nemi erőszak kérdésével foglalkozna.
A jelentés azt is felvázolta, hogy a visszaélések kezelésére tett erőfeszítések hogyan vezethetnek a testi autonómia további megsértéséhez. Például a büntető igazságszolgáltatási rendszer egy nemi erőszakos ügy üldözése érdekében megkövetelheti a túlélőtől, hogy alávesse magát egy invazív, úgynevezett szüzességi vizsgálatnak.
‘A férfiaknak szövetségesekké kell válniuk’
A jelentés kiemelte, hogy a megdöbbentő helyzet kezeléséhez „sokkal többre van szükség, mint projektek vagy szolgáltatások összefüggéstelen sorozatára”, hangsúlyozva, hogy a valódi, tartós előrelépés nagymértékben függ a nemek közötti egyenlőtlenség és a megkülönböztetés minden formájának felszámolásától, valamint az ezeket fenntartó társadalmi és gazdasági struktúrák átalakításától.
“Ebben a férfiaknak szövetségesekké kell válniuk. Sokkal többeknek kell elkötelezniük magukat amellett, hogy kilépnek a kiváltságok és a dominancia mintáiból, amelyek mélyen aláássák a testi autonómiát, és olyan életmódok felé mozdulnak el, amelyek igazságosabbak és harmonikusabbak, és mindannyiunk javát szolgálj„ák” – mondta Dr. Kanem, arra buzdítva mindenkit, hogy szálljon szembe a megkülönböztetéssel, “bárhol és bármikor is találkozik vele”.
Forrás: UN News
A jelentés innen is letölthető: my body is my own