“Elsődleges fontosságú”: Bíró utasítja az FDA-t, hogy gyorsítsa fel a Pfizer vakcina dokuk kiadását.
Egy pont az átláthatóságért.
Egy texasi szövetségi bíró január 6-án csütörtökön elrendelte, hogy az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) hozza nyilvánosságra azokat az adatokat, amelyekre a Pfizer COVID-19 vakcinájának engedélyezése során támaszkodott, és ezzel drámaian felgyorsított ütemtervet írt elő, amelynek eredményeként körülbelül nyolc hónapon belül minden információt nyilvánosságra kell hozni.
Ez nagyjából 75 év és négy hónappal gyorsabb, mint amennyit az FDA szerint az orvosok és tudósok egy csoportja által benyújtott, az információszabadságról szóló törvényre vonatkozó kérelem teljesítéséhez szükséges, a vakcinával kapcsolatos, mintegy 450 000 oldalnyi anyagot igénylő kérelem.
A bíróság “arra a következtetésre jutott, hogy ez a FOIA-kérelem kiemelkedően közérdekű” – írta Mark Pittman Fort Worth-i amerikai kerületi bíró, akit Donald Trump korábbi elnök nevezett ki a bírói székbe 2019-ben.
Az FDA nem vitatta, hogy kötelessége nyilvánosságra hozni az információkat, de azzal érvelt, hogy a kevés létszámú FOIA-irodának csak arra van kapacitása, hogy havonta 500 oldalt vizsgáljon át és adjon ki.
Bár Pittman elismerte „a “túlságosan megterhelő” kihívásokat, amelyeket ez a FOIA-kérelem az FDA számára jelenthet”, négyoldalas végzésében határozottan elutasította az ügynökség által javasolt ütemtervet.
Az FDA által javasolt havi 500 oldal helyett – az FDA által javasolt ütemterv helyett – arra utasította az ügynökséget, hogy havonta 55 000 oldalt adjon át. Ez azt jelenti, hogy a Pfizer összes oltási adatának nyár végére nyilvánosságra kell kerülnie, nem pedig mondjuk 2097-re.
Még ha az FDA nem is így látja, úgy gondolom, Pittman nagy szívességet tett az ügynökségnek – és az országnak – a dokumentumok előállításának felgyorsításával.
November óta krónikázom ezt a harcot, és számos olvasómtól hallottam, hogy valami gyanús, sőt aljas dolognak érezték az FDA által javasolt lassított ütemtervet. Az információk mielőbbi nyilvánosságra hozatala segíthet eloszlatni az oltóanyag-szkeptikusok aggodalmait, és meggyőzni őket arról, hogy a termék biztonságos.
Pittman a rendeletében erre is utalt, idézve John McCain néhai szenátort, aki szerint a túlzott közigazgatási titkolózás “összeesküvés-elméleteket táplál, és csökkenti a közvélemény bizalmát a kormányzatban”.
Az FDA-nak azonban valószínűleg nehéz lesz feldolgoznia a havi 55 000 oldalt.
A FOIA-kérelmeket vizsgáló hivatalnak mindössze 10 alkalmazottja van, a bírósághoz benyújtott nyilatkozat szerint, amelyet Suzann Burk, az FDA közzétételi és felügyeleti irányítási részlegének vezetője nyújtott be. Burk elmondta, hogy egy dolgozónak oldalanként nyolc percet vesz igénybe, hogy “sorról sorra, szóról szóra gondosan átnézze az összes válaszadó iratot, mielőtt azokat a FOIA-kérelemre válaszul benyújtja”.
Ezzel a sebességgel a 10 alkalmazottnak megállás nélkül, napi 24 órában, heti hét napon át kellene dolgoznia ahhoz, hogy a havi 55 000 oldalt előállítsa (és még így is elmaradna egy kicsit).
De ahogy a Public Health és a Medical Professionals for Transparency felperesek ügyvédei a bírósági dokumentumokban rámutattak, az FDA-nak 2020-ban 18 062 alkalmazottja volt. Bizonyára néhányukat el lehet küldeni a FOIA-irodába.
A felpereseket képviselő Aaron Siri a Siri & Glimstad ügyvédi irodától e-mailben azt írta, hogy a döntés “az átláthatóság és az elszámoltathatóság oldalára állt”.
Ügyfelei – egy csoport, amely több mint 200 orvost, tudóst, professzort és közegészségügyi szakembert foglal magában, köztük olyanokat, akik nyilvánosan megkérdőjelezték a zárlatpolitikák, a maszkmandátumok és magának a vakcinának a hatékonyságát – ígéretet tettek arra, hogy minden információt, amelyet az FDA-tól kapnak, közzétesznek a honlapjukon.
Az Igazságügyi Minisztérium, amely az FDA-t képviselte a perben, csütörtök este nem reagált azonnal a kommentárkérésre. A Pfizer, amely nem fél a perben, szintén nem válaszolt azonnal a kommentárkérésre.
Pittman a végzésében világossá tette, hogy a FOIA-kérelemnek, még ha megterhelő is, prioritást kell élveznie az FDA számára.
Az előtte december 14-én tartott meghallgatáson elhangzott megjegyzéseket idézve azt írta, hogy “talán nincs ‘fontosabb kérdés az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalnál … mint a világjárvány, a Pfizer vakcina, minden amerikai beoltása’, és biztosította a nyilvánosságot, hogy a vakcinát nem ‘siett[ék] az Egyesült Államok nevében’“.
Forrás: Reuters | 2022.01.07.