A kapitalizmus a legjobb fogamzásgátló?? Ellenkezőleg, szolgagyártás!
A fogamzásgátlás a klímavédelem kulcsa? – Simonyi Gyula I. és Tóth I. János vitája
A fogamzásgátlás elérhetősége nemcsak a nők jogainak és felszabadításának kulcsa, hanem a klímavédelem, természet- és környezetvédelem, gyermekvédelem, szegénységből kiemelkedés, erőszak- és konfliktusenyhítés egyik leghatékonyabb módszere is. A kapitalizmus nem hogy fogamzásgátló, hanem éppen hogy a legdurvább szaporodást erőltető rendszer. A profit, az olcsó jólét, a túlfogyasztás alapja az élőerő-túltermelés, ami olcsóvá teszi a munkást, s így a bioszféra kirablását.
Alapvető magyar és európai érdek, hogy a szegény országokat segítő nemzetközi fejlesztési pénzek jelentős része a fogamzásgátlási lehetőségeket nélkülöző százmilliókat segítse. Ez (a dán kormány fogalmazásával) enyhítené az Európára nehezedő migrációs nyomást.
A túlnépesedés okozza a túllövést, benne a túlfogyasztást. Ugyanis az élőerőt a szolgagyártás, az élőerő-túltermelés egyre olcsóbbá teszi. A naponta közel negyedmillióval növekvő szolgasereg egyre kiszolgáltatottabb. Így szinte éhbérért kirabolja a bioszférát. A népességrobbanás nélkül a túlfogyasztás megfizethetetlenül drága lenne.
A multikrízis ezernyi sebe már csak következménye a túllövésnek. Ezt vallja Simonyi Gyula I., a BOCS Civilizációtervezés Alapítvány elnöke, aki a Háttérben című műsorban beszélgetett Tóth I Jánossal, környezetfilozófussal. A két szakértő eltérő nézőpontokat képviselt a gyermekvállalásról, a fogamzásgátlás és a klímavédelem összekapcsolásáról, túlnépesedésről és elöregedő társadalmakról. Egyáltalán hány embert bír el a Föld? Mi az oka a túlnépesedésnek?
A fogamzásgátlás nem mindenhol elérhető, megfizethető, vagy elfogadott. Sok országban a nők nem rendelkeznek a saját testük feletti döntési joggal, vagy nem férnek hozzá a megfelelő fogamzásgátló módszerekhez, pirulákhoz. Sok országban a fogamzásgátlás tabu téma, vagy ellenzi a vallás, a kultúra, vagy a politika. A fogamzásgátlás nem kap elegendő támogatást, figyelmet, vagy prioritást. Segít-e a túlnépesedés megoldásában ha támogatjuk a fogamzásgátlás elérhetőségét és elfogadottságát a világ távoli részein? Van-e erre hatása a női egyenjogúság erősítésének és a lányok oktatásának?
Forrás: BOCS – Hírek | Fekete Rita – Hit Rádió – YouTube