Vészjelzés az Antarktisz miatt – Közel 500 sarkvidéki tudós figyelmeztetése.
„Az ellenőrizhetetlenné váló jégveszteség, amely gyors és katasztrofális tengerszint-emelkedést okozhat, akár a mi életünk során is bekövetkezhet” – figyelmeztet a szakértők közleménye.
Több száz tudós gyűlt össze Ausztráliában egy „vészhelyzeti csúcstalálkozóra”, hogy megvitassák az Antarktisz jövőjét, amely egyre nagyobb veszélyben van. A kutatók korábban közzétett nyilatkozata szerint sürgős lépésekre van szükség az antarktiszi jég olvadásának és a világszerte katasztrofális tengerszint-emelkedésnek a megakadályozására.
Óriási kockázat a kelet-antarktiszi jégtakaróban
Az Antarktisz és a Déli-óceán szerepének elhanyagolása
„A Déli-óceán és az Antarktisz szolgáltatásait – mint az óceáni szén-dioxid-elnyelést és a bolygó légkondicionálását – természetes adottságként kezeltük. Az éghajlatváltozás által előidézett eltolódások ebben a régióban hatalmasak. Az utóbbi kutatások rekord alacsony tengeri jégborítottságot, 40°C [72°F] feletti átlaghőmérséklet-emelkedést és kulcsfontosságú jégselfek körüli instabilitást mutattak. A szárazföldi és tengeri ökoszisztémák változásai is alátámasztják, hogy ez az érzékeny terület gyors és példátlan átalakulásokon megy keresztül” – tették hozzá.
„Az ellenőrizhetetlenné váló jégveszteség, amely gyors és katasztrofális tengerszint-emelkedést okozhat, akár a mi életünk során is bekövetkezhet. Nem tudjuk biztosan, hogy az ilyen visszafordíthatatlan fordulópontokat már átléptük-e” – folytatódik a közlemény.
Sürgős lépések szükségesek a kibocsátások csökkentésére
A 2024-es Ausztrál Antarktiszi Kutatási Konferenciát a hobarti Tasmaniai Egyetemen tartották, közel 500 sarkvidéki szakértő részvételével, akik közül körülbelül kétharmad pályája elején járó kutató.
Az eseményt szervező Australian Antarctic Program Partnership (AAPP) adatai szerint a globális tengerszint az elmúlt 30 évben akár 10,5 centiméterrel (több mint 4 hüvelykkel) is emelkedett. Az Antarktiszon olvadó jég – amelynek elsődleges oka a klímaváltozás – jelentős tényező ebben az emelkedésben. A kontinens jelenleg óránként körülbelül 17 millió tonna jeget veszít, amely egy 260 méteres [853 láb] élhosszúságú hatalmas jégkockának felel meg.
A jégolvadás üteme is gyorsulni látszik. A műholdas képek azt sugallják, hogy az Antarktisz hatszor gyorsabban veszít jeget, mint 30 évvel ezelőtt. Még a korábban stabilnak tartott Kelet-Antarktisz is egyre súlyosabb jeleket mutat, például hőhullámokat és hatalmas olvadási eseményeket.
Ha a világ tovább növeli üvegházhatásúgáz-kibocsátását, Ausztrália part menti városai akár 80 centiméteres [31 hüvelykes] tengerszint-emelkedéssel szembesülhetnek 2100-ig – figyelmeztet az AAPP.
A megoldás: gyors és tartós kibocsátáscsökkentés
Az alkalmazkodási intézkedések enyhíthetik a problémát, de végső soron a világnak „mélyreható, gyors és tartós” üvegházhatásúgáz-kibocsátás-csökkentésekre van szüksége a készülő katasztrófa elkerüléséhez.
„Társadalmainknak célokat kell kitűzniük és teljesíteniük, hogy a lehető leggyorsabban ’meghajlítsuk a szén-dioxid-görbét’. Az, hogy nem csökkentjük gyorsan a kibocsátásokat – évente és minden egyes tonnával –, a jelenlegi és jövő generációkat nagyobb tengerszint-emelkedésre kötelezi” – hangsúlyozták a kutatók.
„Minden egyes foknyi hőmérséklet-csökkenés számít.”
Forrás: [Australian Antarctic Program Partnership (AAPP)] IFLScience | Laura Simmons