Az árvizektől kezdve a tornádókon át a szélsőséges szárazságokig, a 2021 egy újabb viharos év volt a környezet számára.
Ebben az évben Nagy-Britannia adott otthont a COP26-nak, az eddigi legnagyobb hatású éghajlat-változási csúcstalálkozónak, amelynek célja az volt, hogy azonnali és radikális cselekvésre ösztönözze a világot.
2021 kritikus év az éghajlatváltozás szempontjából. A párizsi éghajlat-változási megállapodás szerint a kormányoknak mostanáig dönteniük kellett arról, hogyan csökkentik a légkörbe pumpált szén-dioxid mennyiségét, hogy elkerüljék a globális felmelegedés legpusztítóbb következményeit. Tehát, jó úton haladunk afelé, hogy a globális felmelegedést mindössze 1,5 Celsius-fokra korlátozzuk? A Climate Action Tracker elmagyarázza a jó és a rossz híreket a bolygó számára. (Frissítve 2021 júniusában)
A bolygó válsága mindannyiunktól cselekvést követel.
A kormányoktól és szervezetektől a közösségekig és az egyénekig, ez egy “mindenkire szükség van” pillanat. Az egyéni cselekvést túl gyakran a rendszerváltozástól valahogyan elkülönítettnek vagy egyszerűen nem fontosnak tekintik. Pedig mindkettőre szükségünk van, és mindkettő mélyen összefügg.
A Project Drawdown becslései szerint egyénként az éghajlatváltozás legrosszabb hatásainak elkerüléséhez szükséges globális kibocsátáscsökkentés 25-30%-át tudjuk elérni. Nem csak ezt, hanem másokat is inspirálhatunk bátor cselekvésre, és szerves szerepet játszhatunk a szélesebb körű rendszerváltozásban, amelyre mindannyiunknak szüksége van, amennyiben karbonsemlegesítünk, mégpedig a legrövidebb időn belül.
A cél: egy jobb jövő építése az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2030-ig történő radikális csökkentésével, a nulla szén-dioxid-kibocsátású világ felé vezető versenyben.
Rampasek, László A.