Elemzés: 2024 júniusában a globális szélsőséges hőség erősen összefügg az éghajlatváltozással.
Júniusban 9 napon keresztül közel 5 milliárd ember szenvedett az éghajlatváltozás okozta szélsőséges hőségtől.
A világ lakosságának több mint 60%-a szembesült a szélsőséges hőséggel, amelyet az éghajlatváltozás legalább háromszor valószínűbbé tett 2024. június 16-24. között.
A teljes jelentés elolvasása (.PDF)
Bevezetés
2024 júniusában a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok világszerte megugrottak. A világon minden hőhullámot erősebbé és valószínűbbé tett az éghajlatváltozás, amelyet az olaj, a gáz és a szén elégetése, valamint az erdőirtás okoz. A Climate Central Climate Shift Indexe (CSI) meghatározza, hogy az éghajlatváltozás milyen hatással van a hőmérsékletekre világszerte. (Lásd az alábbiakban a Climate Shift Indexről szóló rovatot).
Ez az elemzés a CSI segítségével vizsgálja az éghajlatváltozás szerepét a 2024. június 16-24. közötti globális hőmérsékletekre, valamint az e hőmérsékleteknek kitett emberek számát.
Attribúciós elemzés
Június 16-24. között 4,97 milliárd ember tapasztalt olyan szélsőséges hőséget, amely elérte a legalább 3-as CSI-szintet, ami azt jelzi, hogy az éghajlatváltozás miatt legalább háromszor nagyobb valószínűséggel fordultak elő ezek a hőmérsékletek. Ez magában foglalja a következőket:
- 619 millió ember Indiában
- 579 millió ember Kínában
- 231 millió ember Indonéziában
- 206 millió ember Nigériában
- 176 millió ember Brazíliában
- 171 millió ember Bangladesben
- 165 millió ember az Egyesült Államokban
- 152 millió ember Európában (Oroszország kivételével)
- 123 millió ember Mexikóban
- 121 millió ember Etiópiában
- 103 millió ember Egyiptomban
Hatások
Szaúd-Arábiában legalább 1300 ember halt meg hőség okozta betegségekben a hajdzs zarándoklat alatt. A hőmérséklet rendkívül magas volt, egyes városokban az 50 °C-ot is meghaladta. A Climate Central elemzése szerint Mekka városában május 18. óta minden nap legalább háromszor, május 24. óta pedig ötször valószínűbbé vált a hőmérséklet az éghajlatváltozás miatt. A Climameter klímakutatóinak korábbi elemzése szerint az olaj, gáz és szén elégetése által okozott éghajlatváltozás akár 2,5°C-kal is melegebbé tette a hőhullámot Szaúd-Arábiában.
Az Egyesült Államokban június utolsó két hetében két egymás utáni hőséghullámot is elszenvedtek.
Az első hőhullám az ország déli részét, Mexikót és a közép-amerikai országokat érintette. Mexikóban legalább 125 ember halt meg. Június 21-én a hőmérséklet elérte az 52 °C-ot Sonora államban. A World Weather Attribution csoport tanulmánya szerint az éghajlatváltozás 35-ször valószínűbbé tette a májusi és júniusi extrém hőséget.
A szélsőséges hőmérsékletek a Copa America labdarúgó-tornára is hatással vannak. A Peru és Kanada közötti mérkőzésen, amikor a hőmérséklet elérte a 38°C-ot, a páratartalom pedig 50% fölött volt, egy játékvezető-asszisztens a hőség miatt összeesett.
Indiában az ország egyik legsúlyosabb és leghosszabb ideig tartó hőhulláma, amely végül június közepén enyhült, több mint 40 000 ember szenvedett hőgutát, és több mint 100-an meghaltak. A hőmérséklet megközelítette az 50 °C-ot, az éjszakai mélypont pedig 37 °C volt, ami állítólag a valaha mért legmagasabb érték Indiában.
Egyiptomban az elmúlt napokban közel 50°C-os hőmérsékletet mértek. A déli Asszuán tartományban legalább 40 ember halt meg. A magas hőmérséklet miatt országszerte megugrott az energiafogyasztás, és a kormány kénytelen volt napi áramszüneteket elrendelni, hogy elkerülje az elektromos hálózat túlterhelését.
Források a tudósításhoz
Amíg a szén-dioxid-szennyezés nem szűnik meg, addig a hőhullámok mindenütt egyre forróbbak és veszélyesebbek lesznek. Fedezze fel az éghajlatváltozás és a szélsőséges hőség közötti összefüggésekkel kapcsolatos gyors tényeket és helyi elemzéseket:
- A Climate Central szélsőséges időjárási eszköztára: Extrém hőség.
- A World Weather Attribution útmutatója a szélsőséges hőségről és az éghajlatváltozásról szóló tudósításokhoz.
- A Yale Climate Connections összefoglalója a hőhullámok és az éghajlatváltozás közötti kapcsolatról.
- A Potential Energy útmutatója a nem természetes katasztrófákról való tudósításhoz.
Idézetek
Dr. Andrew Pershing, a Climate Central tudományos alelnöke szerint:
“A szén, az olaj és a földgáz elégetésének több mint egy évszázada egyre veszélyesebb világot eredményezett számunkra. Az idén nyáron világszerte felbukkanó hőhullámok természetellenes katasztrófák, amelyek egyre gyakoribbá válnak, amíg a szén-dioxid-szennyezés nem áll meg.”
Ha interjút szeretne kérni a Climate Central tudósával, kérjük, vegye fel a kapcsolatot Peter Girarddal a [email protected] címen.
Módszerek
Megkerestük a CSI maximális értékét az időben a világ minden egyes pixelére 2024. június 16-24. között. Ezután összegeztük az azokon a pixeleken jelenlévő népességet, ahol a CSI értéke 3-nál nagyobb vagy egyenlő volt. Ezt a folyamatot ezután minden egyes országra külön-külön megismételtük, hogy megkapjuk a globális és az egész országra kiterjedő, az éghajlatváltozás által nagyon erősen befolyásolt hőmérsékletnek kitett népességet.
A Climate Centralról
A Climate Central egy független tudósokból és kommunikátorokból álló csoport, amely kutatja és közli a tényeket a változó éghajlatunkról és arról, hogy ez hogyan befolyásolja az emberek életét. A Climate Central politikamentes 501(c)(3) nonprofit szervezet.
A Bezos Earth Fund és a Schmidt Családi Alapítvány által nyújtott jelentős finanszírozás.
A Climate Central Climate Shift Index® (CSI) rendszere, amely a legfrissebb, szakértői értékeléssel rendelkező tudományos eredményeken alapul (.PDF), számszerűsíti az éghajlatváltozás hatását a napi hőmérsékletekre világszerte.
A CSI-szintek azt mutatják, hogy az ember okozta éghajlatváltozás mennyire változtatta meg a napi hőmérsékletek gyakoriságát egy adott helyen.
A CSI-skála középpontja nulla. A nulla CSI-szint azt jelenti, hogy az ember okozta éghajlatváltozásnak nincs kimutatható hatása. Más szóval, az adott napi hőmérséklet egyformán valószínű a mai és a globális felmelegedés nélküli éghajlaton.
Az 1-5 pozitív CSI-szintek olyan állapotokat jeleznek, amelyek a mai éghajlaton egyre valószínűbbek. Az 1-es CSI-szint azt jelenti, hogy az éghajlatváltozás kimutatható (technikailag a hőmérséklet legalább 1,5-szer valószínűbb). A 2-es és magasabb CSI-szintek megfelelnek a szorzóknak (2 = legalább 2x valószínűbb, 3 = legalább 3x valószínűbb stb.). A CSI-skála jelenleg az 5. szintnél van korlátozva, ami azt jelenti, hogy az 5-ös CSI magasabb értékeket is tartalmaz, és így legalább 5-ösnek kell olvasni. Az 5. CSI-szintű eseményekkel nagyon nehéz lenne találkozni egy klímaváltozás nélküli világban – nem lehetetlen, de rendkívül valószínűtlen.
A CSI a szokatlanul hűvös hőmérsékletekre is alkalmazható. Például a -2-es CSI-szint azt jelenti, hogy a kérdéses hőmérséklet kétszer kevésbé valószínű az ember okozta éghajlatváltozás miatt.
Ehhez az elemzéshez a hőmérsékletek az ERA5-ből származnak.
Forrás: Climate Central