A gyermekek kognitív fejlődését az első öt év során hátrányosan befolyásolhatja, ha az anya a terhesség alatt szennyezett levegőjű városban élt.
A policiklusos aromás szénhidrogének a leggyakoribb szerves szennyezőanyagok közé tartoznak, és főként a járművek, a fűtés és az erőművek által használt fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor kerülnek a levegőbe. A vegyületcsoportba karcinogén, mutagén és teratogén hatású molekulák is tartoznak.
Frederica Perera, a cikk egyik szerzője és a CCCEH egyik vezetője szerint az eredmények különösen aggasztóak annak fényében, hogy a Föld lakóinak egyre nagyobb hányada él iparosodott városokban.
A prospektív kohorsztanulmányba 214 gyermeket vontak be, akik 2001 és 2006 között születtek Krakkóban, egészséges, nemdohányzó nők gyermekeként. A terhesség alatt az anyák az egészségi állapotukkal és életmódjukkal kapcsolatos kérdőívet töltöttek ki, és mindegyikük 48 órán keresztül viselt egy hátizsákban hordozható, kisméretű légszennyezettség-mérő készüléket, amelynek segítségével megbecsülhető volt a policiklusos aromás szénhidrogének koncentrációja a magzat környezetében (az értékek 1,8 és 272,2 ng/m3 közt változtak). Szüléskor pedig az anyától és/vagy a köldökvérből vett mintákban is megvizsgálták a szennyezőanyagok koncentrációját. |
|
A gyermekeket 5 éves korukig rendszeresen megvizsgálták, 5 éves korukban pedig Raven-féle Színes Progresszív Mátrix teszttel mérték fel nemverbális logikai gondolkodásuk érettségét és az intelligenciájukat. Különböző környezeti faktorok, például a passzív dohányzás és az anya iskolai végzettségének figyelembevétele után a kutatók azt találták, hogy azok a gyermekek, akik a magzati fejlődés során a mediánértéknél (17,96 ng/m3) alacsonyabb légszennyezettségnek voltak kitéve, átlagosan 3,8 ponttal magasabb eredményt értek el a tesztben, mint azok, akik szennyezettebb levegőjű környezetben fejlődtek.
Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Víg Julianna
Forrás: Environ Health Perspect. 2010 Apr 14. [Epub ahead of print]