Döbbenetes mennyiségű szén-dioxid került a légkörbe a 2021-es erdőtüzek miatt.
MTI/EPA/Jaktuföldi természetvédelmi minisztérium
Csak a szibériai bozóttüzek következtében annyi szén-dioxiddal dúsult az atmoszféra, mint amennyit Németország egyetlen év alatt kibocsát.
Egészen lesújtó adatokat közölt a CAMS időjárás-megfigyelő társaság, az eddig elvégzett kutatásaik alapján ugyanis megtudhattuk, Jakutföldről idén 800 millió tonnányi szén-dioxid került a légkörbe, ami hihetetlen módon leterhelte a bolygó atmoszféráját.
2020-ban ugyanez az adat még csupán 450 millió tonna volt, ami azt bizonyítja, hogy a globális felmelegedés és klímaváltozás hatására kialakult erdőtüzek jelentős módon hozzájárulhatnak az üvegházhatású gázok koncentrációjának megemeléséhez.
Az emissziós kvótákat ebben az esetben teljesen el lehet felejteni, hiszen a tüzeket képtelenség szabályozni, egyetlen megoldás az lenne, ha megelőznék a lángok fellobbanását, ehhez azonban az kéne, hogy intenzívebben ellenőrizzék a száraz helyeket, illetve ha leállítanák a bolygó tönkretételét.
Az erdőtüzek nyomán kialakult füst egyébként elérte az észak-amerikai régiót is, és még az sem kizárható, hogy a kanadai erdőségek egy része elpusztul a fák leveleire lerakódott hamu miatt.
Mindeközben az Északi-sark is jócskán kaphat a füstből, a gomolygó hamufelhők ugyanis nemsokára elérhetik az arktiszi térséget is, ami még a klímakutatókat is sokkolta, hiszen nem gondolták volna korábban, hogy ez lehetséges.
Ha folytatódik a trend, akkor elképzelhető, hogy a Szibériában található örökös jégréteg olvadásnak indulhat, a permafroszt egy nagyobb része pedig akár ki is szakadhat a szárazföldből, melynek hatására tovább súlyosbodhat a széndioxid-probléma.
Forrás: LINER.HU