Biztatóak, de „messze nem elégségesek” a glasgow-i klímacsúcson eddig elhangzott ígéretek – az ENSZ-főtitkára szerint.
Antonio Guterres arról beszélt a skóciai városban, hogy nem lehet megállítani a globális felmelegedést, ha a világ országai folytatják az olaj-, gáz- és szénbefektetéseiket.
„Az ígéretek üresen csengenek, amikor a fosszilis tüzelőanyag-ipar még mindig több ezer milliárdnyi támogatást kap – az IMF mérése szerint. Vagy amikor az országok még mindig szénerőműveket építenek, vagy a szénnek még mindig nincs ára (mármint olyan ára ami tartalmazza az ökológiai károkozás mértékét is – a szerk.), ami torzítja a piacokat és a befektetők döntéseit. Minden országnak, minden városnak, minden vállalatnak, minden pénzintézetnek radikálisan, hitelesen és ellenőrizhetően csökkentenie kell a károsanyagkibocsátását és karbonsemlegessé kell tennie a portfólióját már most” – mondta Guterres.
A glasgow-i klímacsúcs első számú törekvése, hogy sikerüljön elérni a párizsi klímaegyezménybe foglaltakat, megakadályozni, hogy a globális felmelegedés az évszázad végéig 1,5 foknál magasabb legyen az iparosodás előtti szinthez képest.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) globális menedzsere, Fernanda Carvalho szerint létfontosságú, hogy az országok vizsgálják felül a 2030-ig terjedő időszakra vonatkozó rövidtávú céljaikat, és igazítsák azokat a 1,5 százalékos vállaláshoz. Nagyon lényeges a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának fokozatos megszüntetése, ami szintén jelentős eredményekkel járhat. (… mondják 50 éve, eredménytelenül! – a szerk.)
„Meg kell óvni a természetet, életben kell tartani a 1,5 százalékot, hogy megfelelően reagáljunk a kihívásokra” – mondta a szakember.
Forrás: Euronews