Az üvegházhatású gázok kibocsátását drasztikusan csökkenteni kell világszerte. Az egész bolygónak együtt kell működnie a párizsi klímaegyezmény céljainak eléréséhez. A glasgow-i COP26-csúcs alkalmából az Euronews szakértőket hívott össze Kínából és Európából egy különleges programra, hogy megvitassák, miként lehet elérni a karbonsemlegességet.
– Mindenképpen szükségünk van karbonsemlegességre? Ez az egyetlen cél, amelyet kitűzhetünk?
Ürge-Vorsatz Diana, CEU:
“Attól tartok, ki kell tűznünk egy karbonsemlegességi célt, ez nem lehet vita tárgya. Az, hogy stabilizáljuk a klímát bármely szinten, azt igényli, hogy nulla szén-dioxid-kibocsátás felé haladjunk. Hosszú távon, ha az emberiség túl akar élni, fel kell hagynunk a fosszilis üzemanyagok használatával. “
Wei Tian mediátor:
– Míg a legtöbb ország – különösen a fejlett országok – azt állítja, hogy már 2050-re eléri a karbonsemlegességet, Kína 2060-ról beszél. Miért?
Jianyu Zhang igazgató, Bri Green Development Institute:
“Úgy vélem, Kína nagyon gyakorlatias és módszertani megközelítést alkalmaz, mivel Kína a legnagyobb fejlődő ország a világon. Ha a matematikát nézzük, azt találjuk, hogy már a 2060-as elkötelezettség is bátor. “
– Hogyan oldható meg a szénprobléma? A szén annyira múlt századi technológia, de ez az, ami táplálja a növekedést és a fejlődést. Miként lehet ezt megtisztítani?
Changhua Wu ázsiai igazgató, Jeremy Rifkin Office:
“A szén ügyét természetesen, sajnos mihamarabb rendezni kell. Ez már tervbe van véve. De még fontosabb, hogy Kína most szó szerint újratervezi nemzeti energiarendszerét.
– Mi van, ha nem süt a nap, és nem fúj a szél? Tudjuk, hogy az energiatárolás komoly probléma. Ajay, hogyan oldjuk ezt meg? Azt mondta, hogy most nagyjából 10 százalék a megújulók aránya. 70 vagy 80 százalékra akarunk eljutni. Miként tároljuk majd mindezt az energiát?”
Ajay Gambhir kutató, Grantham Institute:
“Bedugjuk majd a töltőbe az autóinkat néhány éven belül, és az akkumulátorok azokban a kocsikban visszatáplálják az energiát a hálózatba. Már van néhány áramszolgáltató társaság, amely teszteli ezeket a jármű-hálózat technológiákat. Tehát az autóink egyfajta mini erőművekként hozzákapcsolódnak majd a hálózathoz, és energiát tárolnak ily módon.”
Ürge-Vorsatz Diana, CEU:
“Tudjuk például, hogyan építsünk és alakítsunk át épületeket úgy, hogy azok alapvetően erőművek, vagyis több energiát termelnek, mint amennyit ők és a benne lakók összesen elfogyasztanak. Úgyhogy 9 tizedével, 90 százalékkal csökkenthetjük az energiafogyasztást, pusztán innovációval, és nem drága csúcstechnológiákkal.
A karbonsemlegesség elérése nagy kihívás, jelentős változásokra van szükség ehhez a világon. Ha túl lassan cselekszünk, bolygónk felmelegedése folytatódik, tehát ezt a mindenképpen meg kell akadályozni.
Forrás: Euronews – Jeremy Wilks