Közelebb, mint valaha: Most 89 másodperc van éjfélig
2025-ös Végítélet Órája Nyilatkozat
Az 1945-ben Albert Einstein, J. Robert Oppenheimer és a Chicagói Egyetem tudósai által alapított Bulletin of the Atomic Scientists két évvel később megalkotta a Doomsday Clockot, amely az apokalipszis (éjfél) képeit és a nukleáris robbanás (visszaszámlálás a nullához) kortárs kifejezésmódját használja az emberiséget és a bolygót fenyegető veszélyek érzékeltetésére. A végítélet óráját minden évben a Bulletin tudományos és biztonsági bizottsága állítja be, a kilenc Nobel-díjast is magában foglaló szponzori tanáccsal konzultálva. Az Óra általánosan elismert mutatójává vált annak, hogy a világ mennyire sebezhető az ember alkotta technológiák által okozott globális katasztrófával szemben.
2024-ben az emberiség még közelebb került a katasztrófához. A Tudományos és Biztonság Bizottságban mélyen aggasztó trendek folytatódtak, és a veszély egyértelmű jelei ellenére sem a nemzeti vezetők, sem a társadalmak nem tették meg, ami a változáshoz szükséges volna. Ennek következtében a Végítélet Órát 90 másodpercről 89 másodpercre állítottuk éjfélig – ez a legközelebbi állás, amivel valaha is a katasztrófa küszöbéhez érkeztünk. Legnagyobb reményünk, hogy a vezetők felismerik a világ létezését fenyegető helyzetet, és határozott lépéseket tesznek a nukleáris fegyverek, az éghajlatváltozás, valamint a biológiai tudomány és számos új technológia visszaélése által jelentett fenyegetések csökkentése érdekében.
A Végítélet Óra egy másodperccel való közelebb állításával egyértelmű jelet küldünk: mivel a világ már veszélyesen közel van a szakadékhoz, egyetlen másodpercnyi elmozdulást is extrém veszélyként kell értelmezni, és egyértelmű figyelmeztetésként, hogy minden másodperc, amit a változtatás elhalasztásával töltünk, növeli a globális katasztrófa valószínűségét.
A nukleáris kockázatok tekintetében az Ukrajnában már harmadik éve tartó háború árnyéka borít a világra; a konfliktus bármikor nukleárissá válhat egy elhamarkodott döntés, baleset vagy téves számítás következtében. A Közel-Keleten zajló konfliktus pedig figyelmeztetés nélkül tarthat ki egy szélesebb háborúba. A nukleáris fegyverekkel rendelkező országok növelik arzenáljaik méretét és szerepét, és több száz milliárd dollárt fektetnek be a civilizációt elpusztítani képes fegyverekbe. A nukleáris fegyverkezési ellenőrzési folyamat összeomlóban van, és a nukleáris hatalmak közötti magas szintű kapcsolatok egyáltalán nem megfelelőek a jelenlegi veszélyhelyzethez. Riasztóan, egyre gyakoribbá válik, hogy a nukleáris fegyverekkel nem rendelkező országok is fontolóra veszik saját arzenáljuk kifejlesztését – olyan lépéseket, amelyek aláássák a nemzetközi fegyverkezési korlátozási erőfeszítéseket, és növelik a nukleáris háború kirobbanásának lehetőségeit.
Az éghajlatváltozás hatásai az elmúlt évben tovább fokozódtak, számos mutató, például a tengerszint emelkedése és a globális felszíni hőmérséklet, új rekordokat döntött. A klímaváltozást hajtó üvegházhatású gázok kibocsátása tovább nőtt. Szélsőséges időjárási jelenségek és más klímaváltozással összefüggő események – áradások, trópusi ciklonok, hőhullámok, aszályok és erdőtüzek – minden kontinenst érintettek. A világ klímaváltozás kezelésére tett erőfeszítéseinek hosszú távú prognózisa továbbra is rossz, mivel a legtöbb kormány nem hajtja végre a globális felmelegedés megállításához szükséges pénzügyi és politikai kezdeményezéseket. A nap- és szélenergia növekedése lenyűgöző, de még mindig nem elegendő a klíma stabilizálásához. A legutóbbi választási kampányok alapján az Egyesült Államokban és számos más országban az éghajlatváltozást alacsony prioritásúnak tekintik.
A biológiai területen az új és újra felbukkanó betegségek továbbra is fenyegetik a világ gazdaságát, társadalmát és biztonságát. A nagyon patogén madárinfluenza (HPAI) szezonon kívüli megjelenése és szezonon belüli fennmaradása, a mezőgazdasági állatokra és tejtermékekre való átterjedése, valamint az emberi esetek előfordulása együtt hozzájárulhatnak egy pusztító emberi pandémia kialakulásához. A feltételezett magas szintű biológiai biztonsági laboratóriumok továbbra is épülnek szerte a világban, de a felügyeleti rendszerek nem tartanak lépést velük, ami növeli annak lehetőségét, hogy pandémiapotenciállal rendelkező kórokozók szabaduljanak el. A mesterséges intelligencia gyors fejlődése növelte annak kockázatát, hogy terrorista csoportok vagy országok olyan biológiai fegyverek tervezésére szert tehetnek, amelyek ellen nincs ellenszer.
Számos más zavaró technológia is fejlődött az elmúlt évben, ami veszélyesebbé teszi a világot. A mesterséges intelligenciát integráló katonai célzórendszereket Ukrajnában és a Közel-Keleten használták, és több ország is igyekszik beépíteni a mesterséges intelligenciát saját hadseregeibe. Az ilyen erőfeszítések kérdéseket vetnek fel arról, hogy milyen mértékben engedik meg a gépeknek, hogy katonai döntéseket hozzanak – még olyanokat is, amelyek nagy léptékű halálhoz vezethetnek, beleértve a nukleáris fegyverek használatával kapcsolatos döntéseket is. A nagyhatalmak közötti feszültségek egyre inkább az űrben zajló versengésben tükröződnek, ahol Kína és Oroszország aktívan fejleszti az antiműhold-képességeket; az Egyesült Államok azt állítja, hogy Oroszország tesztelt egy műholdat, amelyen próbaatomfej volt, ami arra utal, hogy nukleáris fegyvereket kívánnak pályára állítani.
A felsorolt veszélyeket tovább fokozza egy erős veszélyszorzó: a félreinformáció, a dezinformáció és az összeesküvés-elméletek elterjedése, amelyek aláássák a kommunikációs ökoszisztémát, és egyre jobban elmosódottá teszik az igazság és a hamisítás közötti határt. A mesterséges intelligencia fejlődése megkönnyíti a hamis vagy hiteltelen információk terjesztését az interneten – és nehezebbé teszi azok felismerését. Ugyanakkor az országok határokon átnyúló erőfeszítéseket tesznek a dezinformáció és más propagandaformák használatára a választások aláásása érdekében, miközben egyes technológiai, médiai és politikai vezetők segítik a hazugságok és összeesküvés-elméletek terjesztését. Az információs ökoszisztéma korruptálása aláássa a demokrácia alapját képező nyilvános vitákat és őszinte megbeszéléseket. A megrendült információs környezet olyan vezetőket hoz létre, akik elutasítják a tudományt, és igyekeznek elnyomni a szólásszabadságot és az emberi jogokat, ezzel aláásva a tényeken alapuló nyilvános vitákat, amelyek elengedhetetlenek a világot fenyegető hatalmas veszélyek leküzdéséhez.
Vakon folytatni a jelenlegi utat őrültség. Az Egyesült Államoknak, Kínának és Oroszországnak együttesen megvan a hatalma ahhoz, hogy elpusztítsák a civilizációt. Ez a három ország viseli a fő felelősséget azért, hogy a világot visszahúzzák a szakadék széléről, és megtehetik ezt, ha vezetőik komolyan elkezdik a jóhiszemű tárgyalásokat az itt vázolt globális fenyegetésekről. Mély ellentéteik ellenére azonnal meg kell tenniük az első lépést. A világ azonnali cselekvésre szorul.
89 másodperc van éjfélig.
Szerkesztői megjegyzés: További információkat a nukleáris fegyverek, az éghajlatváltozás, a biológiai események és más zavaró technológiák visszaélése által jelentett veszélyekről ezen az oldalon, valamint megtalálja itt a Végítélet Óra Nyilatkozatának teljes nyomtatható változatát (PDF) .
További információk arról, hogyan járult hozzá a Közlemény minden aggodalomra felhívó területe a Végítélet Óra idei beállításához:
Nukleáris kockázat
Az elmúlt évben nem történt katasztrofális új fejlemény a nukleáris fegyverek terén – de ez aligha jó hír. A régóta fennálló aggodalmak folytatódtak vagy fokozódtak 2024-ben. További információk…
Éghajlatváltozás
2024 sok szempontból hasonló volt 2023-hoz: A klímaváltozás megnyilvánulásait egyre érezhetőbben tapasztalták szerte a világban, miközben a tiszta energia átmenete tovább gyorsult a hatalmas ellenállás ellenére. További információk…
Biológiai fenyegetések
Az emberiség továbbra is szembesül az új és újra felbukkanó fertőző betegségek, a kockázatos kutatási laboratóriumok elterjedése, a mesterséges intelligencia és a biológiai kutatás kombinációja, valamint a biológiai fegyverekkel kapcsolatos programok fenyegetésével. További információk…
Zavaró technológiák
A világ információs ökoszisztémájának fokozódó működési zavarai, valamint a mesterséges intelligencia, drónok, hiperszonikus fegyverek és az űrben zajló agresszió mind azt mutatják, hogy a zavaró technológiák által jelentett veszély 2024-ben tovább nőtt. További információk…
Töltse le a 2025-ös Végóra Nyilatkozat PDF változatát!
Forrás: Bulletin of the Atomic Scientists | Tudomány és Biztonság Bizottság | Az Atomtudósok Közleménye | Szerkesztő: John Mecklin