Az éghajlatra felkészült országok veszítenek a térnyerésből, derül ki a legfrissebb nd-gain indexből
A Notre Dame Egyetem Globális Alkalmazkodási Kezdeményezésének (ND-GAIN) országindexének legutóbbi frissítése szerint a világ klímaváltozásra legjobban felkészült országai veszítenek teret.
Az évente frissített ND-GAIN országindex több mint 180 ország éghajlati sebezhetőségét és felkészültségét számszerűsíti 45 alapvető mutató 20 évre vonatkozó összesítésével.
Az ND-GAIN idei rangsora a korábbi évekhez hasonlóan alakult: Norvégia, Finnország, Svájc, Svédország, Dánia, Szingapúr, Ausztria, Németország, Izland és Új-Zéland áll a legelőkelőbb helyen. Közelebbről megvizsgálva a helyzetet, kiderül, hogy bár ezek az országok megőrizték első helyüket, az ND-GAIN-pontszámok általános csökkenése figyelhető meg a ranglistán.
Az ND-GAIN vezető országok pontszámának csökkenése az index által mért éghajlati felkészültségnek köszönhető, amely gazdasági, kormányzási és társadalmi összetevőkből áll. Ugyanakkor a legjobb helyezést elért országok közül sok országban nőtt az éghajlatváltozás hatásaival szembeni sebezhetőség. Az ND-GAIN hat komponens – többek között az élelmiszer, a víz, az egészség, az emberi élőhely, az infrastruktúra és az ökoszisztéma-szolgáltatások – érzékenységét, kitettségét és alkalmazkodóképességét méri az éghajlati kockázatokkal szembeni érzékenység, kitettség és alkalmazkodóképesség szempontjából.
Danielle Wood, az ND-GAIN projektigazgatója szerint az élmezőnyben szereplő országok között vannak hasonlóságok. “Sokuk mérsékelten ki van téve az éghajlatváltozásnak, de jó kapacitással rendelkeznek a potenciális éghajlati kockázatok kezelésére” – mondta Wood. “Általában jobban felkészültek a természeti katasztrófákra is, és jó kormányzást gyakorolnak, ami elengedhetetlen az alkalmazkodáshoz”.
Wood ugyanakkor megjegyezte, hogy az ND-GAIN-pontszámok csökkenése a legjobb helyezést elért országok között kritikus figyelmeztetésként kell, hogy szolgáljon. “A legjobban rangsorolt országok visszaesése aláhúzza, hogy egyetlen ország sem immunis az éghajlatváltozás potenciálisan szélsőséges hatásaira” – mondta.
Az ingyenes és nyílt forráskódú ND-GAIN országindex segít a kormányzatok, a nem kormányzati szervezetek, a vállalatok és a tudományos élet döntéshozóinak a beruházások rangsorolásában, hogy hatékonyabb választ adhassanak az előttük álló globális kihívásokra, például a túlzsúfoltságra, az élelmiszer-biztonság hiányára, a nem megfelelő infrastruktúrára és a polgári konfliktusokra. Az ND-GAIN-ről vagy az országindexről a gain.nd.edu oldalon tájékozódhat.
Az ND-GAIN a Notre Dame Környezeti Változás Kezdeményezés egyik programja.
Forrás: Notre Dame News