A tudósok ezer szélsőséges eseményt azonosítottak, és arra utalnak, hogy a globális felmelegedésre vonatkozó szigorú figyelmeztetések már bekövetkeztek!
A szélsőséges páratartalom és hő elviselhetetlen részei, amelyek veszélyeztethetik az emberi túlélést, világszerte egyre növekszenek, és arra utalnak, hogy a globális felmelegedés következményeivel kapcsolatos legrosszabb forgatókönyvekre figyelmeztetések már bekövetkeztek – jelentett egy új tanulmány.
A tudósok több ezer korábban nem észlelt halálos időjárási kombináció kitörését detektálták Ázsiában, Afrikában, Ausztráliában, Dél-Amerikában és Észak-Amerikában, többek között a Mexikói öböl partja mentén fekvő több csatlakozási pontján.
A páratartalom veszélyesebb, mint önmagában a száraz hő, mert akadályozza az izzadás hatékonyságát – a test életmentő természetes hűtési rendszerét.
A Science Advances-en 2020. május 8-án közzétett tanulmány szerint az 1979 és 2017 között vizsgált időszakban megkétszereződött a potenciálisan halálos páratartalom és hő események száma, és mind gyakoriságuk, mind pedig intenzitásuk növekszik.
A legszélsőségesebb események a Perzsa-öböl mentén fordultak elő, ahol a hő- és páratartalom kombinációja 14 alkalommal meghaladta az emberi túlélés elméleti határértéket. Doha, Katari fővárosa, ahol 2022-ben kerül sor a világkupára, volt a szenvedés egyik helye ezeknek a potenciálisan halálos időjárási eseményeknek.
A baljós eredmények a tudósok számára meglepetést jelentenek, mivel a korábbi tanulmányok szerint a szélsőséges időjárási események a század későbbi szakaszában való előfordulását jósolták korábban, főleg a trópusok és a szubtrópusok olyan részein, ahol a páratartalom már problémát jelent.
A korábbi tanulmányok azt jelezték előre, hogy csak több évtized múlva történhet meg, ami most történik.
– mondta Colin Raymond, a Columbia Egyetem Lamont-Doherty Föld Megfigyelőközpontjának vezető szerzője.
A korábbi tanulmányok a nagy területeken több órán keresztül regisztrált átlagos hőre és páratartalomra támaszkodtak, míg a Columbia csapata 7877 különböző meteorológiai állomás óránkénti adatait elemezte, lehetővé téve számukra a rövid, lokalizált események pontos meghatározását.
Kissé kevésbé szélsőséges, de gyakoribb kitöréseket észleltek Indiában, Bangladesben és Pakisztánban, Ausztrália északnyugati részén, valamint a Vörös-tenger partján, és a Mexikói-, Kaliforniai-öböl partvidékén.
Lehet, hogy közelebb állunk egy valódi fordulóponthoz, mint gondolnánk
– mondta Radley Horton társszerző.
Habár a tanulmány 1979 és 2017 között vizsgált időszakot adatait dolgozta fel, hogy ez mennyire így van bizonyítja, tavaly egyáltalán nem voltak rendben, sokat szenvedtek – a hőhullám miatt – az emberek Indiában.
Az alábbi film (70 tudományos hivatkozással a végén) bemutatja “Miért fog minden összeomlani?”
“Ettől a videótól nem fogod jobban érezni magad. Azoknak készült, akik szeretnék tudni, mire lehet számítani. Nem pusztán kijelentem, hogy bajban vagyunk. Ehelyett összefoglalom, amit most tudunk a klímaváltozásról, és hogy ez hogyan fog hatni mindannyiunkra. De főleg azt fogom elmagyarázni, miért elkerülhetetlen.”
Ezekkel a súlyos mondatokkal kezdődik ez a rövid film és remélem, hogy megérti belőle egyre több ember a karbonsemlegesítés sürgősségének üzenetét ami rákényszerít mindenkit az észhez térésre. Mert nagyon nem mindegy, hogy a civilizáció – repülős hasonlattal élve – becsapódása vagy kényszerleszállása fog történni hamarosan.
Rampasek, László A.
Forrás: The Guardian cikk alapján