Tudtátok, hogy a nagy bankok közül a legtöbb finanszírozza a klímaválságot?
Bár ezek nem közismert tények, mégis igazak: világszinten a bankok a 2015-ös párizsi klímamegállapodás óta 2700 milliárd dollárnyi pénzt fektettek a fosszilis-iparba. Ez Magyarország éves GDP-jének 16-szorosa.
❓ És, hogy miért lehet ez fontos neked? Azért, mert nagy az esélye, hogy ezt sajnos a te pénzedből is teszik. A bankok nem szokták az ügyfeleik orrára kötni, hogy mihez kezdenek a náluk őrzött pénzzel, de civil szervezetek oknyomozó munkájának köszönhetően ezek az adatok mára már ismertek.
Most következzen néhány konkrét példa a bankok piszkos ügyeire:
📌 A Raiffeisen Bank International 820 millió eurónyi hitelt nyújtott fosszilis-cégeknek 3 év alatt.
📌 A CIB anyavállalatával, az Intesa Sanpaolo-val, azonban versenybe sem szállhatnak, ők ugyanis 1924 millió eurót hiteleztek!
📌 Az Erste Group is erősen áll, az ő mérlegük 826 millió euró. Ha ezzel nem is büszkélkedtek el, arról megnyugtatták ügyfeleiket, hogy az irodáik papírfogyasztását 4330 kg-mal sikerült csökkenteni!
📌 A K&H anyavállalata, a KBC, 386 millió eurónyi hitelt nyújtott a környezet megsemmisítésére, de cserébe a magyar fiókjaikban elkezdték szelektíven gyűjteni a hulladékot!
📌 Az UniCredit azonban biztosítani akarta, hogy ő tegyen a legtöbbet az ökoszisztéma összeomlásáért: legnagyobb európai hitelezőként 3134 millió eurónyi hitellel segítette a fosszilis-ipart.
💵 Fontos tehát látni, hogy a bankoknak hatalmas szerepük van a klímaválság súlyosbításában. Az emberek rájuk bízott pénzét arra használják fel, hogy befektessenek környezetszennyező vállalatokba és hiteleket nyújtsanak nekik.
☠️ Követeljük, hogy a bankok kommunikáljanak őszintén és átláthatóan a pénzünkből tett befektetésekről! A fosszilis-ipar finanszírozását pedig azonnal be kell fejezniük, mert ezzel mindannyiunk jövőjét veszélyeztetik!
🌎 Az akciónk egy globális Extinction Rebellion
kampány része, ami a bankok klímaváltozásban játszott szerepére fókuszál. A következő hónapokban számíthattok még hasonló tartalmakra.
Fotók: Nyitray Dániel
Forrás: Extinction Rebellion Magyarország