Először fordul elő, hogy a környezet felkerült a legfontosabb témák listájára, ami a világ elitjeit aggasztják.
Az extrém időjárású események éve és a hegyekben tornyosuló bizonyítékok, amelyek igazolják a globális melegedést katapultálták a klíma vészhelyzetet az aggasztó kérdések listájának elejére, amitől a világ elitjei leginkább tartanak.
A Világgazdasági Fórum éves kockázati jelentésében megállapítást nyert, hogy 15 éves történetében először a környezet töltötte be az 5 legfontosabb helyet azon aggályok listáján, amelyeknek a következő évtizedben valószínűleg jelentős hatása lesz.
Børge Brende, a Világgazdasági Fórum elnöke elmondta:
A politikai táj polarizálódik, a tengerszint emelkedik és éghajlati tüzek égnek. Ebben az évben a világ vezetőinek együtt kell működniük a társadalom minden szektorával az együttműködési rendszerek javításáért és fellendítéséért, nemcsak rövidtávon, hanem mélyen gyökerező kockázatok kezeléseinek érdekében.
Egy hónap elteltével, amely alatt a bozóttüzek tomboltak Ausztráliában Brede szerint sürgős fellépésre volt szükség.
Csak nagyon kis ablakunk van, és ha nem használjuk a következő 10 évben, akkor a Titanik nyugágyán találhatjuk magunkat.
A WEF jelentése szerint a 2008-as pénzügyi válsággal való megbirkózást segítő többoldalú megközelítés visszavonása megnehezítette a megosztott globális kockázatok kezelését.
Azt állította, hogy az elkövetkező 10 évben az öt legfontosabb kockázati tényezőt, valószínűség szempontjából:
- Szélsőséges időjárási események, amelyek súlyos károkat okoznak az ingatlanokban, az infrastruktúrának és az emberek életét követelik.
- Az éghajlatváltozás enyhítésének és az alkalmazkodásnak a kormányok és a vállalkozások sikertelensége.
- Az ember okozta környezeti károk és katasztrófák, ideértve a környezeti bűncselekményeket is, mint például olajszennyezés és radioaktív szennyezés.
- A biológiai sokféleség jelentős csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása visszafordíthatatlan következményekkel jár a környezetre, súlyos kimerüléssel jár az emberiség és az ipar számára.
- Nagyobb természeti katasztrófák, például földrengések, szökőár, vulkánkitörések és geomágneses viharok.
A jelentést a WEF jövő héten Davosban tartandó éves találkozója előtt adták ki, amelyen a világ néhány legnagyobb és leghatalmasabb vállalatának vezérigazgatói vesznek majd részt.
Annak ellenére, hogy a résztvevők nagy része magánrepülőgéppel érvezik Svájcba, a WEF szerint a Davosi konferencia karbonsemleges esemény lesz.
John Drzik, a Marsh & McLennan elnöke, aki segített a jelentés összeállításában, azt mondta, hogy a vállalkozásoknak fokozniuk kell aktív cselekvésüket a globális melegedés kérdésében.
“Fokozott nyomást gyakorolnak a vállalatokra a befektetők, a szabályozók, az ügyfelek és az alkalmazottak, hogy bemutassák ellenálló képességüket a növekvő éghajlati ingadozásokkal szemben. A tudományos haladás azt jelenti, hogy az éghajlati kockázatok most már nagyobb pontossággal modellezhetők és beépíthetők a kockázatkezelési és üzleti tervekbe.
Az olyan nagy horderejű események, mint például az ausztráliai és kaliforniai közelmúltban bekövetkezett tűzvészek, nyomást gyakorolnak a vállalatokra az éghajlati kockázat kezelésére egy olyan időben, amikor ők szintén nagyobb geopolitikai és kiber-kockázatokkal néznek szembe.”
Peter Giger, a kockázati jelentés elkészítésében közreműködő Zürich Insurance Group csoportvezető tisztviselője szerint, sürgősen szükség van a gyorsabb alkalmazkodásra, hogy elkerüljék az éghajlati válság legrosszabb és visszafordíthatatlan hatásait, és többet tegyenek a bolygó biodiverzitásának megőrzéséért.
A biológiailag sokszínű ökoszisztémák hatalmas mennyiségű szén-dioxidot vesznek fel, és hatalmas gazdasági haszonnal járnak, amelyek becslése szerint évi 33 trillió $ (25 trillió font) – ez megegyezik az USA és Kína GDP-jével együttesen.
Fontos, hogy a vállalatok és a politikai döntéshozók gyorsabban mozogjanak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra és a fenntarthatóbb üzleti modellekre való áttérés felé.
Már látjuk, hogy a cégek tönkremehetnek azáltal, hogy nem igazítják stratégiáikat a politika és az ügyfelek preferenciáinak változásaihoz. Az átmeneti kockázatok valósak, és mindenkinek ki kell vennie a részét a kockázat csökkentésében. Ez nemcsak gazdasági követelmény, hanem helyes cselekedet is
– mondta Peter Giger.
Fordította: Nagy Zsófia
Forrás: Larry Elliott | The Guardian