A bankok csaknem 7 milliárd dollárt adtak a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó cégeknek a párizsi megállapodás óta, – derül ki a jelentésből.
A világ 60 legnagyobb bankja közül az amerikaiak a legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-finanszírozók, míg Európában a Barclays áll az élen.
Egy szivattyú emelő egy olajkút felett a coloradói Dacono közelében. A jelentés szerint az amerikai bankok a 2023-ig rendelkezésre bocsátott 705 milliárd dollár 30%-át tették ki. Fénykép: David Zalubowski/AP
A bankok közel 7 milliárd dollárt adtak a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégeknek a párizsi megállapodás óta – derül ki a jelentésből.
A világ 60 legnagyobb bankja közül az amerikaiak a legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-finanszírozók, míg Európában a Barclays áll az élen.
A világ nagy bankjai a szén-dioxid-kibocsátás korlátozásáról szóló párizsi megállapodás óta közel 7 milliárd dollár (5,6 milliárd font) értékben nyújtottak finanszírozást a fosszilis tüzelőanyag-iparnak – derül ki egy kutatásból.
2016-ban, a párizsi tárgyalásokat követően 196 ország írt alá megállapodást arról, hogy a szén-dioxid-kibocsátás következtében bekövetkező globális felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest legfeljebb 2 Celsius-fokra korlátozzák, az ideális határérték 1,5 Celsius-fok lenne a drasztikusan megváltozott éghajlat legsúlyosabb hatásainak megelőzése érdekében.
Számos ország azóta ígéretet tett a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, de a legújabb kutatás szerint a magánérdekek továbbra is pénzt áramoltattak az olaj-, gáz- és szénipari vállalatokhoz, amelyek ezt a pénzt tevékenységük bővítésére használták fel.
A Guardian múlt héten közzétett felmérésének eredményei szerint a világ legjelentősebb klímatudósai közül 10-ből nyolcan legalább 2,5 Celsius-fokos globális felmelegedést jósolnak – ez az eredmény várhatóan pusztító következményekkel járna a civilizációra nézve.
Az immár 15. kiadásban megjelenő “Banking on climate chaos” jelentés (.PDF) kutatói elemezték a világ 60 legnagyobb bankjának kockázatvállalását és hitelezését több mint 4200 fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó cégnek az Amazonas és az Északi-sarkvidék pusztulását okozó vállalatoknak.
Ezek a bankok 6,9 milliárd dollár értékben nyújtottak finanszírozást olaj-, szén- és gázipari vállalatoknak, amelynek közel fele – 3,3 milliárd dollár – a fosszilis tüzelőanyagok bővítésére ment el. A jelentés szerint még 2023-ban is, két évvel azután, hogy számos nagybank a Net Zero Banking Alliance keretében fogadalmat tett a kibocsátás csökkentésére, a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó vállalatoknak nyújtott banki finanszírozás 705 milliárd dollár volt, ebből 347 milliárd dollár a bővítésre ment.
A jelentés szerint az amerikai bankok voltak a fosszilis tüzelőanyag-ipar legnagyobb finanszírozói, a 2023-ban rendelkezésre bocsátott 705 milliárd dollár 30%-át adták. A világ bankjai közül a JP Morgan Chase adta a legtöbbet, 40,8 milliárd dollárral támogatta a fosszilis üzemanyaggal foglalkozó vállalatokat 2023-ban, míg a harmadik helyen a Bank of America végzett. A világ második legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-finanszírozója a japán Mizuho bank volt, amely 37,1 milliárd dollárt biztosított.
A londoni székhelyű Barclays volt Európa legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-finanszírozója 24,2 milliárd dollárral, őt követte a spanyol Santander 14,5 milliárd dollárral és a német Deutsche Bank 13,4 milliárd dollárral. Összességében az európai bankok a jelentés szerint 2023-ban a fosszilis tüzelőanyagok teljes finanszírozásának valamivel több mint negyedét adták.
Tom BK Goldtooth, a tanulmányt társszerzőként jegyző Indigenous Environmental Network ügyvezető igazgatója elmondta: “A fosszilis tüzelőanyagok finanszírozói és befektetői továbbra is az éghajlati válság lángját gyújtják. A gyarmatosítás generációival párosulva a fosszilis tüzelőanyag-ipar és a bankintézetek hamis megoldásokba történő befektetései élhetetlen körülményeket teremtenek a Földanyán élő összes rokon és emberiség számára.”
“Bennszülött népekként továbbra is az éghajlati katasztrófa frontvonalában vagyunk, és a fosszilis tüzelőanyag-ipar a mi földjeinket és területeinket veszi célba áldozati zónaként, hogy folytathassa kitermelését. A kapitalizmus és a kitermelésen alapuló gazdasága csak még több kárt és pusztítást fog okozni Földanyánkkal szemben, és ennek véget kell vetni.”
A jelentés kritikusai szerint a jelentés módszertana, amely a pénzügyi piaci adatszolgáltató cégek, például a Bloomberg és a Refinitiv által bejelentett ügyletek vizsgálatára támaszkodott, azt jelentette, hogy a kutatóknak nincs részletes képük arról, hogy mit és ki finanszírozott.
Konkrétan a szindikált hitelek, kötvénykibocsátások és jegyzési megállapodások gyakran több bankot vontak be különböző mértékű kitettséggel. A fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó vállalatoknak az átállási technológiai projektek finanszírozására nyújtott finanszírozást pedig nem lehetett megkülönböztetni az új olajkutak finanszírozásától.
A Barclays, a Bank of America, a JP Morgan Chase, a Deutsche Bank és a Santander szóvivői mind hangsúlyozták, hogy szervezetük támogatja az energiaszektor ügyfeleinek a fenntarthatóbb üzleti modellek felé történő átállását. A Mizuho nem kívánt nyilatkozni.
Forrás: The Guardian | Damien Gayle