A Copernicus Climate Change Service jelentése szerint 2024 júniusa volt a valaha mért legmelegebb június globálisan, átlagosan 0,5°C-kal magasabb hőmérséklettel, mint a 1991-2020 közötti átlag.
Európában az átlagos júniusi hőmérséklet 1,57°C-kal volt magasabb a referenciaértéknél.
Az Északi-sarkvidéki tengeri jég kiterjedése 3%-kal, míg az Antarktiszi tengeri jég kiterjedése 12%-kal maradt el az átlagtól, ami a műholdas megfigyelések kezdete óta a második legalacsonyabb érték júniusban.
A jelentés kiemelte, hogy Északnyugat-Európa rekord hőmérsékleteket tapasztalt, míg Kanada, az Egyesült Államok, Mexikó, Ázsia és Kelet-Ausztrália szintén lényegesen melegebb volt a normálnál. A nyugati Egyesült Államok, Nyugat-Oroszország és Ausztrália viszont hűvösebb időjárást tapasztalt.
Az esőzések tekintetében Izland, Közép- és Délnyugat-Európa több része átlag feletti csapadékot kapott, amely árvizeket okozott Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Svájcban. Az Északi-Amerikában pedig több vihar, köztük az extrém Beryl hurrikán, szintén jelentős csapadékot eredményezett.
További részletek a havi összefoglalókban találhatók meg a Copernicus Climate Change Service weboldalán.
Az NCEI júniusi globális klímajelentése szerint 2024 júniusa volt a valaha mért legmelegebb hónap. Afrika, Ázsia és Dél-Amerika is rekordmagas hőmérsékleteket tapasztalt. Az óceánok felszíni hőmérséklete is rekordot döntött, és a globális tengeri jég kiterjedése a második legkisebb volt. Az északi félteke hótakarója az átlagnál alacsonyabb volt. Az Atlanti-óceán térségében viszont a trópusi ciklonok aktivitása az átlag alatt maradt, mindössze két elnevezett viharral globálisan.
További részletek pedig itt találhatók: NCEI 2024 júniusi klímajelentés.
Rampasek László A.