Az idei Nobel-békedíjat Greta Thunbergnek kellett volna kapnia – mi lehet fontosabb a klímavédelemnél?
Sok méltó jelölt volt az idei díjra, beleértve a győzteseket is, de ha nem díjazzuk kellőképpen az éghajlati igazságot, az éghajlati igazságosságot és az éghajlati cselekvést, akkor minden más, beleértve minden más méltó ügy is, elsöprésre kerül.
Greta Thunberg svéd klímaaktivista a színpadon a Fridays for Future globális klímasztrájk során Berlinben. (Copyright 2021 The Associated Press. Minden jog fenntartva)
Maria Ressa és Dmitrij Muratov, bátor kampányoló újságírók kapták az idei Nobel-békedíjat. Sok szeretettel gratulálunk nekik. Méltó nyertesei a díjnak. Nem tudok azonban nem arra gondolni, hogy a Nobel-bizottság elszalasztott egy trükköt, és elszalasztott egy történelmi lehetőséget.
November 1-jén Glasgow-ban kezdődik a világ talán legfontosabb konferenciája, amelyet valaha is látott. A Cop26 fogja eldönteni, hogy a világ “vezetői” komolyan gondolják-e, hogy megpróbálják-e megakadályozni az ökológia által vezérelt civilizációs összeomlást. A Nobel-díjat idén azok kaphatták volna, akik a legzseniálisabban dolgoznak éghajlatunk stabilizálásán.
A legkézenfekvőbb ilyen jelölt, akit jelöltek is, Greta Thunberg. Hallgassuk meg őt egy percre: “Mi gyerekek legtöbbször nem azt tesszük, amit mondanak nekünk. Azt tesszük, amit ti. És mivel ti felnőttek leszarjátok a jövőmet, én sem fogom. A nevem Greta, és kilencedikes vagyok. És a választások napjáig iskolasztrájkolok a klíma miatt.”
A dátum 2018. augusztus 20-a volt, és ezzel a tweet-tel a 15 éves Greta elindította azt, ami később világméretű mozgalommá nőtte ki magát, és a középpontba katapultálta az emberek és a bolygó megmentéséért folytatott küzdelemben. A választás napja eljött és el is múlt, és még mindig, három évvel később is folytatja a sztrájkot. Csakhogy most már nincs egyedül.
A “Greta-effektusnak” köszönhetően nem csak a fiatalokat ébresztette rá a bolygó helyzetére. Egyre nagyobb platformját arra is felhasználta, hogy egyenes beszédével, nem szűkszavú beszédével kihívást intézzen a politikusokhoz.
Először 2018 októberében találkoztam vele, amikor Londonba jött, hogy támogassa az Extinction Rebellion (XR) elindítását. Az a megtiszteltetés ért, hogy beszédét követően dicsőíthettem őt, amikor az első XR-akciót hajtottuk végre, és blokkoltuk a parlamenthez vezető járműforgalmat.
A 2019. áprilisi nagy londoni Extinction Rebellion tüntetésen találkoztam vele újra, amikor lehetőségem nyílt megkérdezni tőle nyilvánosan, hogy támogatja-e az XR-t. Ő a tőle megszokott egyenességgel, egyszavas választ adott: “Igen.” Utoljára akkor találkoztam vele, amikor 2020 januárjában Davosban, a Világgazdasági Fórumon voltunk együtt. Azóta sajnos a Covid-19 természetesen megnehezítette az utazást és a személyes találkozókat.
Most, hogy ez elkezdett változni, fontos, hogy minél többször visszatérjünk a nyilvános polgári akciókba. A klíma nem várakozik – tovább romlik. Alig várom, hogy Grétával újra találkozzunk a glasgow-i klímakonferencián idén novemberben.
Nem teljesen szerény véleményem szerint ő egy olyan világtörténelmi személyiség, aki egy szinten áll Pankhurstékkel és Martin Luther Kinggel. A szellemessége, mély intelligenciája, végtelenül bátor igazmondása, és az a hajlandósága, hogy megmutassa, milyen érzelmi áldozatokat követel magától és sok más gyermektől és fiataltól az egyre súlyosbodó éghajlati és ökológiai vészhelyzet, valós időben változtatja meg a világot.
Gretát először 2019-ben, majd 2020-ban és idén ismét Nobel-békedíjra jelölték. De még mindig nem kapta meg.
Greta, aki a Time magazin által a legfiatalabb “év embere” volt, újra és újra bebizonyította, hogy megvan benne a karaktererő ahhoz, hogy a világ élére álljon a legnagyobb kihívással szemben, amellyel valaha is szembe kell néznünk. Szégyent hoz választott, úgynevezett vezetőinkre.
És miközben őt bátorságáért és éleslátásáért ünnepelni kellene, nekünk, többieknek is szégyenkeznünk kellene. Szégyellnünk kellene, hogy idáig jutottunk. Az olyan fiataloknak, mint ő, arra kell időt és energiát fordítaniuk, hogy nem kevesebbet tegyenek, mint hogy könyörögjenek az életükért.
Rupert Read professzor a Kelet-Angliai Egyetemen tanít. Az Extinction Rebellion korábbi szóvivője és stratégája. Szülők a jövőért – Hogyan akadályozhatjuk meg gyermekeink szeretetével az éghajlati összeomlást című könyvét részben Greta Thunberg inspirálta.
Forrás: INDEPENDENT – Rupert Read