Oslóban ötszörösére emelik az úthasználati díjakat azokon a napokon, amikor magasak a légszennyezettséget mutató értékek. A város már most téltől tervezi bevezetni a napi 160 norvég koronás összeget, ami majdnem 5500 forintnak felel meg.
Az intézkedés bevezetése előtt végzett kutatás azt mutatta, hogy ennyi pénz már elég ahhoz, hogy érdemben csökkenjen a légszennyezettség, arra számítanak, hogy 27 százalékkal kevesebben ülnének autóba.
Az autótulajdonosok érdekvédelmi szervezete (Norwegian Automobile Federation – NAF) nem ért egyet az ötlettel, szerintük a sürgősségi intézkedések helyett hosszútávra szóló tervekben kéne gondolkozni. Ilyen például az elővárosi parkolás vagy az iránybuszok fejlesztése.
Oslo számos nagyszabású tervvel készül javítani az életminőségen, 2020-ra ugyanis az 1990-es érték felére akarják csökkenteni a város kibocsátását. A reformok vonatkoznak a fűtési rendszerekre, a hulladékkezelésre és a közlekedés zöldítésére. 2019-től például a belvárosban betiltják az egyéni autóközlekedést, a közösségi közlekedésben pedig teljesen elhagyják a fosszilis üzemanyagokat.
A fejlesztések a biciklisekre is gondolnak, Oslóban két bringasztráda épül, illetve parkolóhelyeket alakítanak kerékpárutakká. A cél, hogy Norvégia 9 legnagyobb városában 10 és 20 százalék közé növeljék a hétköznapokon a kerékpáros közlekedés arányát. Jelenleg Kristiansand áll a legjobban, de ott is csak 8 százalék biciklizik naponta.
Forrás: via Co.Exist