Nem látszik a fosszilis energiahordozók szennyezésének tetőzése

Nem látszik a fosszilis energiahordozók szennyezésének tetőzése – a világ egyre távolabb kerül a klímacéloktól.

A fosszilis tüzelőanyagok szennyezése által okozott szén-dioxid-kibocsátás 2023-ban tovább növekedett kissé, 36,8 milliárd tonna szén-dioxidra, ami újabb rekordot jelent annak ellenére, hogy a tudósok egyre sürgetőbb figyelmeztetéseket adnak ki a meredek és azonnali csökkentés szükségességéről.

A Global Carbon Budget projekt által összeállított előzetes becslések szerint a fosszilis tüzelőanyagok által a légkörbe kibocsátott szén-dioxid (CO2) mennyisége 2024-ben további 0,8%-kal fog növekedni, ami az éves kibocsátást 37,4 milliárd tonna CO2-re emelné.

„Az éghajlatváltozás hatásai egyre drámaibbá válnak, ugyanakkor még mindig nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok elégetése elérte volna a csúcspontját” – mondta Pierre Friedlingstein professzor, az Exeteri Egyetem Globális Rendszerek Intézetének munkatársa, a tanulmány vezetője. „Amíg globálisan nem érjük el a nettó nulla CO2-kibocsátást, addig a világ hőmérséklete tovább emelkedik, és egyre súlyosabb hatásokat fog okozni”.

A globális szén-dioxid-kibocsátás éves jelentése nyomon követi, hogy mennyi szén-dioxid kerül a légkörbe, és mennyit nyelnek el az olyan szén-dioxid-elnyelők, mint a szárazföldi növények, a talaj és az óceán. Az óceánok nagyjából 25%-át, a szárazföldi ökoszisztémák pedig alig 30%-át kötik le. A maradék a légkörben marad, ahol több száz éven keresztül továbbra is megfogja a hőt.

A NOAA szolgáltatja a légköri CO2-megfigyelések mintegy negyedét, és az elemzésben felhasznált felszíni óceáni CO2-megfigyelések mintegy felét.

Nem látszik a fosszilis energiahordozók szennyezésének tetőzéseEz az infografika a globális szén-dioxid-ciklust, a légkörbe kerülő szén éves áramlását, valamint az óceán és a szárazföld által elnyelt részeket ábrázolja a 2014-2023 közötti évtizedre vonatkozóan, évi milliárd tonnában kifejezve. A költségvetési egyensúlyhiány a becsült kibocsátás és az elnyelés közötti különbség. Forrás: NOAA-GML; Friedlingstein et al 2024; Canadell et al 2021 (IPCC AR6 WG1 5. fejezet); Global Carbon Project 2024.

A jelentés becslése szerint a jelenlegi ütemek mellett 50%-os valószínűséggel a levegő globális átlaghőmérséklete 2031-re rendszeresen meghaladja a 1,5 Celsius-fokos (2,7 Fahrenheit-fokos) célértéket. Ez az a célérték, amelyet a tudósok olyan küszöbértékként határoztak meg, amely elkerüli az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásait. Ha nem sikerül visszafogni a kibocsátást, 2052-re 2 Celsius-fokos (3,6 Fahrenheit-fokos) emelkedés következhet be – mondták.

A legfrissebb adatok tükrözik az elektromos autók és a fosszilis tüzelőanyagokat kiszorító megújuló energiaforrások széles körű elterjedése, valamint az erdőirtásból származó kibocsátás csökkenése révén elért eredményeket. Az Egyesült Államok egyike annak a 22 országnak, amelynek fosszilis CO2-kibocsátása csökkent az elmúlt évtizedben (2014-2023), miközben gazdaságuk növekedett. Ezt nagymértékben ellensúlyozta más országok, például India és Kína növekedése, amely megakasztotta a kibocsátás nettó nullához vezető pálya változását.

Az eredményeket tegnap jelentették be az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó konferenciáján (COP29) Bakuban, Azerbajdzsánban.

Hogyan járul hozzá a NOAA a mérésekhez?

A globális szén-dioxid-kibocsátás és a légköri CO2-szintek becsléséhez a NOAA globális üvegházhatásúgáz-referenciahálózatának adataira támaszkodik. A Globális Megfigyelő Laboratórium Carbon Tracker globális légköri CO2-modellje az egyik olyan modell, amelyet a globális források és nyelők becsléséhez használnak. A NOAA a légköri méréseket bővíteni fogja, miután nemrégiben megállapodás született arról, hogy egy kereskedelmi repülőgépen érzékelőket helyeznek el, hogy nyomon kövessék az Egyesült Államok nagyvárosi régióinak kibocsátási forrásait.

A NOAA biztosítja a felszíni óceáni CO2-megfigyelések mintegy felét, amelyeket elsősorban hajókra és bójákra telepített több száz érzékelő gyűjt, valamint újabban a NOAA Globális Óceánfigyelési Programja által támogatott autonóm felszíni járművek is hozzájárulnak az adatokhoz. Ezeket egy globális adatbázisban összegyűjtve használják fel az óceán szén-dioxid-elnyelési képességének számításához.

Ezek a fejlődő alapmérések alapvető fontosságúak a légkörbe kibocsátott szén-dioxid-mennyiség és az olyan szén-dioxid-elnyelők által eltávolított szén-dioxid-mennyiség, mint a szárazföldi növények, a talaj és az óceán megértéséhez.

Nem látszik a fosszilis energiahordozók szennyezésének tetőzéseEz az ábra a légkörbe történő szén-dioxid-kibocsátás és a szárazföldi és óceáni szén-dioxid-nyelők növekedését mutatja 1850-2023 között. Forrás: Global Carbon Project.

A légkör

A becslések szerint a légköri CO2-koncentráció 2024-ben globálisan 2,8 ppm-rel nőtt, és elérte a 422,5 ppm-et, ami 52%-kal haladja meg az iparosodás előtti, 1750-ben mért 278 ppm körüli szintet. A légkör átlagos globális CO2-koncentrációja 2023-ban 419,3 ppm volt.

Miért zsugorodott a szárazföldi szén-dioxid-elnyelés 2023-ban?

2023-ban a szárazföldi nyelő 8,4 milliárd tonna CO2-t nyel el, ami 5,6 milliárd tonnával kevesebb, mint 2022-ben. Ez 41%-os csökkenést jelent 2022-hez képest, és 2015 óta a legalacsonyabb becslés. A csökkenő elnyelés a 2023-as El Nino eseményre reagált, amely aszályos körülményekhez vezetett, és hozzájárult az északi féltekén pusztító nagy erdőtüzekhez. A 2024. évi szárazföldi CO2-nyelőre vonatkozó előzetes becslés szerint az El Niño végét követően 2024 második negyedévére 11,9 milliárd tonna CO2 körüli értékre emelkedik.

Az elmúlt 25 év során a szárazföldi CO2-nyelő a 2014 és 2023 közötti időszakban elsősorban a légköri CO2-koncentráció emelkedésére reagálva nőtt, bár évről évre nagy ingadozásokkal.

Mi történik az óceáni szén-dioxid-nyelővel?

Annak megértése, hogy az óceánok évente mennyi karbont nyelnek el, döntő fontosságú a szén-dioxid-kibocsátás megértéséhez. A becslések szerint 1850 óta a globális óceánok az ember által okozott teljes kibocsátás 26%-át, azaz nagyjából 681 milliárd tonna CO2-t távolítottak el, és ennek több mint kétharmadát 1960 óta vették fel.

2023-ban az óceán a becslések szerint 10,6 milliárd tonna CO2-t nyelt el, ami 2022-hez képest kismértékű növekedést jelent, összhangban a 2023-as El Nino-jelenségek miatt várhatóan erősödő elnyeléssel. A jelentés 2024-re 11 milliárd tonnás óceáni nyelőt prognosztizál, ami szintén kissé magasabb az előző évinél, és összhangban van az El Nino-tól a semlegesig terjedő El Nino feltételekkel.

Nem látszik a fosszilis energiahordozók szennyezésének tetőzéseA NOAA óceáni szén-dioxid-megfigyeléseit olyan biofizikai mooringok hálózata gyűjti, mint az itt látható „Peggy”, amely több mint 10 éve szinte folyamatos méréseket végez a Bering-tenger délkeleti részén. Forrás: Natalie Monacci, Alaszkai Fairbanks Egyetem.

Ami az óceáni munkát illeti, egy dolog egyre világosabbá válik: az óceánok szén-dioxid-felvételét a légköri CO2 emelkedése hajtja – mondta Rik Wanninkhof, a NOAA Miamiban található Atlanti Óceánográfiai és Meteorológiai Laboratóriumának oceanográfusa.

„Az óceán és a szárazföld azáltal nyújt szolgáltatást, hogy az antropogén eredetű CO2 természetes elnyelője” – mondta Wanninkhof. „Eddig az óceáni szén-dioxid-elnyelés lépést tudott tartani a légköri CO2-szint növekedésével. De vajon mindig így marad, különösen, ha a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása csökken? Úgy tűnik, hogy az óceán bizonyos mértékben veszít a CO2 elnyelési képességéből az óceáni áramlatok, a biológiai folyamatok és a pufferkapacitás változásai miatt. Fontos, hogy nyomon kövessük az óceáni szén-elnyelést, hogy ezt megértsük.”

Richard Feely, a NOAA Seattle-i Csendes-óceáni Környezetvédelmi Laboratóriumának munkatársa szerint azonban az óceán egyre több CO2-t nyel el, aminek ára van.

„A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy az óceánok savassága évtizedenként körülbelül 4%-kal növekszik, ami sokkal nagyobb, mint az elmúlt 4 millió évben bármikor” – mondta Feely. „Az emelkedő óceáni hőmérséklettel kombinálva ezek az ember okozta változások jelentős negatív hatással vannak a kritikus tengeri ökoszisztémákra és a fontos halászati erőforrásokra, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak bolygónk hosszú távú élelmezésbiztonságához.”

További információért forduljon Theo Steinhez, NOAA Communications: [email protected].

Ha többet szeretne megtudni az idei globális szén-dioxid-kibocsátási jelentésről, kérjük, látogasson el a következő weboldalra: https://globalcarbonbudget.org/.

Forrás: NOAA Research

Letölthető:
essd-2024-519-supplement.zip
Data supplement to the Global Carbon Budget 2024.zip


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.