Nem látszik a fosszilis energiahordozók szennyezésének tetőzése – a világ egyre távolabb kerül a klímacéloktól.
A fosszilis tüzelőanyagok szennyezése által okozott szén-dioxid-kibocsátás 2023-ban tovább növekedett kissé, 36,8 milliárd tonna szén-dioxidra, ami újabb rekordot jelent annak ellenére, hogy a tudósok egyre sürgetőbb figyelmeztetéseket adnak ki a meredek és azonnali csökkentés szükségességéről.
A Global Carbon Budget projekt által összeállított előzetes becslések szerint a fosszilis tüzelőanyagok által a légkörbe kibocsátott szén-dioxid (CO2) mennyisége 2024-ben további 0,8%-kal fog növekedni, ami az éves kibocsátást 37,4 milliárd tonna CO2-re emelné.
„Az éghajlatváltozás hatásai egyre drámaibbá válnak, ugyanakkor még mindig nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok elégetése elérte volna a csúcspontját” – mondta Pierre Friedlingstein professzor, az Exeteri Egyetem Globális Rendszerek Intézetének munkatársa, a tanulmány vezetője. „Amíg globálisan nem érjük el a nettó nulla CO2-kibocsátást, addig a világ hőmérséklete tovább emelkedik, és egyre súlyosabb hatásokat fog okozni”.
A globális szén-dioxid-kibocsátás éves jelentése nyomon követi, hogy mennyi szén-dioxid kerül a légkörbe, és mennyit nyelnek el az olyan szén-dioxid-elnyelők, mint a szárazföldi növények, a talaj és az óceán. Az óceánok nagyjából 25%-át, a szárazföldi ökoszisztémák pedig alig 30%-át kötik le. A maradék a légkörben marad, ahol több száz éven keresztül továbbra is megfogja a hőt.
A NOAA szolgáltatja a légköri CO2-megfigyelések mintegy negyedét, és az elemzésben felhasznált felszíni óceáni CO2-megfigyelések mintegy felét.
Ez az infografika a globális szén-dioxid-ciklust, a légkörbe kerülő szén éves áramlását, valamint az óceán és a szárazföld által elnyelt részeket ábrázolja a 2014-2023 közötti évtizedre vonatkozóan, évi milliárd tonnában kifejezve. A költségvetési egyensúlyhiány a becsült kibocsátás és az elnyelés közötti különbség. Forrás: NOAA-GML; Friedlingstein et al 2024; Canadell et al 2021 (IPCC AR6 WG1 5. fejezet); Global Carbon Project 2024.
A jelentés becslése szerint a jelenlegi ütemek mellett 50%-os valószínűséggel a levegő globális átlaghőmérséklete 2031-re rendszeresen meghaladja a 1,5 Celsius-fokos (2,7 Fahrenheit-fokos) célértéket. Ez az a célérték, amelyet a tudósok olyan küszöbértékként határoztak meg, amely elkerüli az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásait. Ha nem sikerül visszafogni a kibocsátást, 2052-re 2 Celsius-fokos (3,6 Fahrenheit-fokos) emelkedés következhet be – mondták.
A legfrissebb adatok tükrözik az elektromos autók és a fosszilis tüzelőanyagokat kiszorító megújuló energiaforrások széles körű elterjedése, valamint az erdőirtásból származó kibocsátás csökkenése révén elért eredményeket. Az Egyesült Államok egyike annak a 22 országnak, amelynek fosszilis CO2-kibocsátása csökkent az elmúlt évtizedben (2014-2023), miközben gazdaságuk növekedett. Ezt nagymértékben ellensúlyozta más országok, például India és Kína növekedése, amely megakasztotta a kibocsátás nettó nullához vezető pálya változását.
Az eredményeket tegnap jelentették be az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó konferenciáján (COP29) Bakuban, Azerbajdzsánban.
Hogyan járul hozzá a NOAA a mérésekhez?
A globális szén-dioxid-kibocsátás és a légköri CO2-szintek becsléséhez a NOAA globális üvegházhatásúgáz-referenciahálózatának adataira támaszkodik. A Globális Megfigyelő Laboratórium Carbon Tracker globális légköri CO2-modellje az egyik olyan modell, amelyet a globális források és nyelők becsléséhez használnak. A NOAA a légköri méréseket bővíteni fogja, miután nemrégiben megállapodás született arról, hogy egy kereskedelmi repülőgépen érzékelőket helyeznek el, hogy nyomon kövessék az Egyesült Államok nagyvárosi régióinak kibocsátási forrásait.
A NOAA biztosítja a felszíni óceáni CO2-megfigyelések mintegy felét, amelyeket elsősorban hajókra és bójákra telepített több száz érzékelő gyűjt, valamint újabban a NOAA Globális Óceánfigyelési Programja által támogatott autonóm felszíni járművek is hozzájárulnak az adatokhoz. Ezeket egy globális adatbázisban összegyűjtve használják fel az óceán szén-dioxid-elnyelési képességének számításához.
Ezek a fejlődő alapmérések alapvető fontosságúak a légkörbe kibocsátott szén-dioxid-mennyiség és az olyan szén-dioxid-elnyelők által eltávolított szén-dioxid-mennyiség, mint a szárazföldi növények, a talaj és az óceán megértéséhez.
Ez az ábra a légkörbe történő szén-dioxid-kibocsátás és a szárazföldi és óceáni szén-dioxid-nyelők növekedését mutatja 1850-2023 között. Forrás: Global Carbon Project.
A légkör
A becslések szerint a légköri CO2-koncentráció 2024-ben globálisan 2,8 ppm-rel nőtt, és elérte a 422,5 ppm-et, ami 52%-kal haladja meg az iparosodás előtti, 1750-ben mért 278 ppm körüli szintet. A légkör átlagos globális CO2-koncentrációja 2023-ban 419,3 ppm volt.
Miért zsugorodott a szárazföldi szén-dioxid-elnyelés 2023-ban?
2023-ban a szárazföldi nyelő 8,4 milliárd tonna CO2-t nyel el, ami 5,6 milliárd tonnával kevesebb, mint 2022-ben. Ez 41%-os csökkenést jelent 2022-hez képest, és 2015 óta a legalacsonyabb becslés. A csökkenő elnyelés a 2023-as El Nino eseményre reagált, amely aszályos körülményekhez vezetett, és hozzájárult az északi féltekén pusztító nagy erdőtüzekhez. A 2024. évi szárazföldi CO2-nyelőre vonatkozó előzetes becslés szerint az El Niño végét követően 2024 második negyedévére 11,9 milliárd tonna CO2 körüli értékre emelkedik.
Az elmúlt 25 év során a szárazföldi CO2-nyelő a 2014 és 2023 közötti időszakban elsősorban a légköri CO2-koncentráció emelkedésére reagálva nőtt, bár évről évre nagy ingadozásokkal.
Mi történik az óceáni szén-dioxid-nyelővel?
Annak megértése, hogy az óceánok évente mennyi karbont nyelnek el, döntő fontosságú a szén-dioxid-kibocsátás megértéséhez. A becslések szerint 1850 óta a globális óceánok az ember által okozott teljes kibocsátás 26%-át, azaz nagyjából 681 milliárd tonna CO2-t távolítottak el, és ennek több mint kétharmadát 1960 óta vették fel.
2023-ban az óceán a becslések szerint 10,6 milliárd tonna CO2-t nyelt el, ami 2022-hez képest kismértékű növekedést jelent, összhangban a 2023-as El Nino-jelenségek miatt várhatóan erősödő elnyeléssel. A jelentés 2024-re 11 milliárd tonnás óceáni nyelőt prognosztizál, ami szintén kissé magasabb az előző évinél, és összhangban van az El Nino-tól a semlegesig terjedő El Nino feltételekkel.
A NOAA óceáni szén-dioxid-megfigyeléseit olyan biofizikai mooringok hálózata gyűjti, mint az itt látható „Peggy”, amely több mint 10 éve szinte folyamatos méréseket végez a Bering-tenger délkeleti részén. Forrás: Natalie Monacci, Alaszkai Fairbanks Egyetem.
Ami az óceáni munkát illeti, egy dolog egyre világosabbá válik: az óceánok szén-dioxid-felvételét a légköri CO2 emelkedése hajtja – mondta Rik Wanninkhof, a NOAA Miamiban található Atlanti Óceánográfiai és Meteorológiai Laboratóriumának oceanográfusa.
„Az óceán és a szárazföld azáltal nyújt szolgáltatást, hogy az antropogén eredetű CO2 természetes elnyelője” – mondta Wanninkhof. „Eddig az óceáni szén-dioxid-elnyelés lépést tudott tartani a légköri CO2-szint növekedésével. De vajon mindig így marad, különösen, ha a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása csökken? Úgy tűnik, hogy az óceán bizonyos mértékben veszít a CO2 elnyelési képességéből az óceáni áramlatok, a biológiai folyamatok és a pufferkapacitás változásai miatt. Fontos, hogy nyomon kövessük az óceáni szén-elnyelést, hogy ezt megértsük.”
Richard Feely, a NOAA Seattle-i Csendes-óceáni Környezetvédelmi Laboratóriumának munkatársa szerint azonban az óceán egyre több CO2-t nyel el, aminek ára van.
„A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy az óceánok savassága évtizedenként körülbelül 4%-kal növekszik, ami sokkal nagyobb, mint az elmúlt 4 millió évben bármikor” – mondta Feely. „Az emelkedő óceáni hőmérséklettel kombinálva ezek az ember okozta változások jelentős negatív hatással vannak a kritikus tengeri ökoszisztémákra és a fontos halászati erőforrásokra, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak bolygónk hosszú távú élelmezésbiztonságához.”
További információért forduljon Theo Steinhez, NOAA Communications: [email protected].
Ha többet szeretne megtudni az idei globális szén-dioxid-kibocsátási jelentésről, kérjük, látogasson el a következő weboldalra: https://globalcarbonbudget.org/.
Forrás: NOAA Research
Letölthető:
essd-2024-519-supplement.zip
Data supplement to the Global Carbon Budget 2024.zip