Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünk

Társszerzőm, Thomas Newsome, és én ezt írtuk: „Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünk, ahogy haladunk a 2,7°C-os felmelegedés felé ebben az évszázadban”.

Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünk, ahogyan a 2,7°C-os felmelegedés felé haladunk ebben az évszázadban.

Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünkForrás: Noah Berger/AP

Nem kell messzire nézni ahhoz, hogy lássuk, mit tesz az éghajlatváltozás a bolygónkkal. A „példátlan” szó idén mindenütt jelen van.

Olyan példátlanul gyorsan erősödő trópusi viharokat látunk, mint a Helene hurrikán az Egyesült Államok keleti részén és a Yagi szupertájfun Vietnamban. Kanadában példátlan tüzek pusztítottak el városokat. Brazíliában a példátlan szárazság hatalmas folyókat szárított ki, és üres folyómedreket hagyott maga után. Legalább 1300 zarándok halt meg az idei mekkai haddzs során, amikor a hőmérséklet meghaladta az 50 °C-ot.

Sajnos sokkal rosszabbra készülünk. A nemzetközi tudósokból álló csapatunk által készített új, 2024-es jelentés az éghajlat helyzetéről (.PDF) újabb éles figyelmeztetés az egyre súlyosbodó éghajlati válságra. Még ha a kormányok teljesítik is a kibocsátási céljaikat, a világ felmelegedése elérheti a 2,7°C-ot (.PDF), ami majdnem kétszerese a Párizsi Megállapodásban kitűzött célnak, miszerint az éghajlatváltozást 1,5°C-on kell tartani. Évente 35 földi életjelet követünk nyomon, a tengeri jég kiterjedésétől az erdőkig. Ebben az évben 25 esetben rekordszintet mértünk, és mindegyik rossz irányba mutat.

Az ember nincs hozzászokva ezekhez a körülményekhez (.PDF). Az emberi civilizáció az elmúlt 10 000 évben jótékony körülmények között alakult ki – nem volt túl meleg, nem volt túl hideg. De ez az élhető éghajlat most veszélyben van. Az önök unokája életében az éghajlati viszonyok sokkal fenyegetőbbek lesznek, mint amivel őskori rokonainknak szembe kellett nézniük.

Jelentésünk a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának folyamatos növekedését mutatja, amely továbbra is minden idők legmagasabb szintjén áll. A tudósok évek óta tartó figyelmeztetései ellenére a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztása valójában nőtt, ami a bolygót a felmelegedés veszélyes szintje felé sodorja. Miközben a szél- és napenergia felhasználása gyorsan nőtt, a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása 14-szer nagyobb.

Az idei év egyben a rekordmeleg évnek is ígérkezik, a globális napi középhőmérséklet 2023 közel felében és 2024 nagy részében rekordszintű lesz.

A jövő hónapban a világ vezetői és diplomatái Azerbajdzsánban gyűlnek össze az ENSZ éves éghajlat-változási tárgyalásaira, a COP 29-re.

A vezetőknek meg kell majd kettőzniük erőfeszítéseiket.

Sokkal határozottabb szakpolitikák nélkül az éghajlatváltozás tovább fog romlani, és egyre gyakoribb és szélsőségesebb időjárást hoz magával.

Rossz hír a rossz hír után

Még mindig nem oldottuk meg a központi problémát: a fosszilis tüzelőanyagok rutinszerű elégetését. Az üvegházhatású gázok - különösen a metán és a szén-dioxid - légköri koncentrációja még mindig növekszik. Tavaly szeptemberben a szén-dioxid szintje a légkörben elérte a 418 ppm-et. Idén szeptemberben átlépte a 422 ppm-et. A metán, amely egy rendkívül erős üvegházhatású gáz, riasztó ütemben növekszik, annak ellenére, hogy a világszervezetek ígéretet tettek a problémájának kezelésére.

A problémát súlyosbítja a légköri aeroszolok közelmúltbeli csökkenése, amely a szennyezés csökkentésére tett erőfeszítéseknek köszönhető. Ezek a levegőben lebegő apró részecskék természetes és emberi folyamatokból származnak, és hozzájárultak a bolygó lehűléséhez. E hűtő hatás nélkül a globális felmelegedés üteme felgyorsulhat. Nem tudjuk biztosan, mert az aeroszolok tulajdonságait még nem mérik elég jól (.PDF).

Kapcsolódó: Átkozottul bolondok vagyunk

Az éghajlatváltozásba most más környezeti problémák is beleszólnak. Az olyan kritikus területeken, mint az Amazonas, az erdőirtás csökkenti a bolygó szén-dioxid-elnyelő képességét, ami további felmelegedést okoz. Ez egy visszacsatolási hurkot hoz létre, ahol a felmelegedés hatására a fák elpusztulnak, ami viszont felerősíti a globális hőmérsékletet.

Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünkAz Amazonas folyó két legnagyobb mellékfolyója, a Solimoes folyó kiszárad az Észak-Brazíliát sújtó szárazság miatt. A képen a folyó október 3-án, 2,5 méteres vízállással. Raphael Alves/EPA

A tengeri jég elvesztése egy másik ok. Ahogy a tengeri jég elolvad vagy nem alakul ki, a sötét tengervíz szabaddá válik. A jég visszaveri a napfényt, a tengervíz viszont elnyeli azt. Ez nagyjából megváltoztatja a Föld albedóját (a felszín fényvisszaverő képességét), és tovább gyorsítja a felmelegedést.

Az elkövetkező évtizedekben a tengerszint emelkedése egyre nagyobb veszélyt jelent majd a part menti közösségekre, és emberek millióit fenyegeti a kitelepítés veszélye.

Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünkA tengerszint emelkedése már most is érint néhány embert, például az indonéziai Timbulsloko falu lakóit. De még több fog bekövetkezni. Dita Alangkara/AP

A megoldások felgyorsítása

Jelentésünk hangsúlyozza a fosszilis tüzelőanyagok rutinszerű használatának azonnali és átfogó megszüntetésének szükségességét.

A jelentés globális szén-dioxid-ár bevezetésére szólít fel, amely elég magas ahhoz, hogy csökkentse a kibocsátást, különösen a nagy kibocsátású, gazdag országokban.

Példátlan veszély: katasztrófa áll előttünk

A metánkibocsátás csökkentésére irányuló hatékony politikák bevezetése kulcsfontosságú, tekintettel a metán nagy erejére, de rövid légköri élettartamára. A metán gyors csökkentése rövid távon lelassíthatja a felmelegedés ütemét.

Az olyan természetes éghajlati megoldásokat, mint az erdőtelepítés és a talaj helyreállítása, ki kell terjeszteni annak érdekében, hogy növeljük a fában és a talajban tárolt szén-dioxid mennyiségét. Ezeket az erőfeszítéseket védelmi intézkedéseknek kell kísérniük az erdőtüzekre és aszályra hajlamos területeken. Nincs értelme erdőket telepíteni, ha azok leégnek.

A kormányoknak szigorúbb földhasználati politikákat kell bevezetniük, hogy lelassítsák a földek kiirtásának ütemét, és növeljék az erdőgazdálkodásba történő beruházásokat, hogy csökkentsék a nagy, pusztító tüzek kockázatát, és ösztönözzék a fenntartható földhasználatot.

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az éghajlati igazságosságot. A kevésbé gazdag nemzetek járulnak hozzá a legkevésbé a globális kibocsátáshoz, de gyakran őket sújtják a legsúlyosabban az éghajlati katasztrófák.

A gazdagabb nemzeteknek pénzügyi és technikai támogatást kell nyújtaniuk, hogy segítsék ezeket az országokat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban, miközben csökkentik a kibocsátást. Ez magában foglalhatja a megújuló energiába való befektetést, az infrastruktúra javítását és a katasztrófavédelmi programok finanszírozását.

Nemzetközi szinten jelentésünk a világ vezetőitől erőteljesebb kötelezettségvállalást sürget. A jelenlegi globális politikák nem elegendőek ahhoz, hogy a felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest 1,5°C-ra korlátozzuk.

Drasztikus változtatások nélkül a világ ebben az évszázadban körülbelül 2,7°C-os felmelegedésre számíthat. A katasztrofális fordulópontok elkerülése érdekében a nemzeteknek meg kell erősíteniük az éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásaikat, csökkenteniük kell a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, és fel kell gyorsítaniuk a megújuló energiákra való átállást.

Azonnali, átalakító politikai változásokra van szükség, ha el akarjuk kerülni az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásait.

Az éghajlatváltozás már itt van. De sokkal, de sokkal rosszabbá válhat. A kibocsátás csökkentésével, a természetes éghajlati megoldások ösztönzésével és az éghajlati igazságosságra való törekvéssel a globális közösség még mindig megvédheti a jövőnk legrosszabb változatát.

Forrás: The Conversation

Szerzők

Thomas Newsome
Globális ökológia docens, Sydney-i Egyetem

William Ripple
Kiváló professzor és a Trophic Cascades Program igazgatója, Oregoni Állami Egyetem


Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.